18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cezalar can yakacak !
07 Şubat 2012 Salı 11:14

Cezalar can yakacak !

Haberdar'a konuşan Çavuşoğlu, aflarla ilgili son durumu şu sözler ve rakamlarla aktardı:

Yurdagül BEYOĞLU

 

Muhaceret affı için verilen 60 günlük süre dün tamamlandı. Geçen hafta 5 bin 500 civarında kişi aftan yararlanırken, son gün bu sayı 8 bin 500’ün üzerine çıktı. Buna göre bir hafta içinde 3 bin 500 başvuru yapılmış oldu.

 

Muhaceret affıyla ilgili olarak Haberdar Gazetesi’ne konuşan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu dün sabah itibarıyla 8 bin 455 kişinin muhaceret affından yararlandığını, bu sayının gece 24.00’e kadar artmasının beklendiğini ifade etti.

 

 

“Beklediğimiz rakama ulaştık”

 

Beklentilerine uygun bir rakam yakaladıklarını kaydeden Nazım Çavuşoğlu, “tahminimiz 8 bini geçmekti, bu sayının üzerine çıktık. Şu an itibarıyla 8bin 455 kişi aftan yararlandı. Bu sayı 9 bini bulacak” dedi.

 

 

“Kayıt dışı yaşam ortadan kalkacak”

 

Bu affın amacının kayıt dışı yaşamı sonlandırma olduğunu anımsatan Çavuşoğlu şöyle konuştu: “Kaçak yaşamı sonlandırma adına bu affı hayata geçirdik. Aftan yararlananların sayısına baktığımızda artık hedefe çok yaklaştığımızı görüyoruz. Bugünden itibaren Çalışma Bakanlığı, polis ve bizlerin devlete uygun, kurumsal davranılmasıyla birlikte, kayıt dışı yaşamın ortadan kaldırılmasına yönelik tüm tedbirler alınacaktır. Bunlar için elbirliğiyle çalışmak gerekir. Bunu başaracağımıza inanıyorum.

 

 

Cezalar can yakacak

 

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Muhaceret Affı’nın sona erdiği dün, kaçak çalışma yaşamı için “bir milat” olacak.

 

Bu tarihten sonra çalışma yaşamıyla ile ilgili denetimler artacak, caydırıcı cezalar gelecek.

 

Şu anda Meclis’e sevk edilen Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı, ağır yaptırımlar öngörüyor. Kaçak işçi çalıştıran işverenlere her bir işçi için brüt 5 asgari ücret tutarında para cezası öngörülüyor.

 

 

Kaçak işçi için 6 bin 500 TL ceza

 

Bakanlıkça görevlendirilecek müfettişler tarafından çalışma izinsiz ve iş kurma izinsiz çalıştığı tespit edilen her yabancı uyruklu kişi için işverene yasanın yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak tespitin yapıldığı tarihteki aylık brüt asgari ücretin beş katı olan 6500 TL ceza uygulanacak.

 

 

2 aya kadar kapatma cezası

 

Bakanlık tarafından görevlendirilecek müfettişler tarafından verilen uyarılara karşın,  yükümlülüklerini yerine getirmediği tespit edilen işyerlerine, Çalışma Dairesi’nin önerisi ve bakanlığın onayıyla 2 aya kadar işyeri kapatma cezası da verilecek.

 

 

Sonrası hapislik cezası

 

İşyeri kapatma cezası verilmesine karşın yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenlerin durumu mahkemeye intikal ettirilecek ve yargı tarafından verilecek hapislik cezaları 6 aydan 2 yıla kadara yükseltilebilecek.

 

 

İşbirliği başlatılıyor

 

Affın sona ermesinden sonra çok sıkı bir şekilde ve birçok sivil toplum örgütü ile işbirliği yapılarak denetimlere başlanacak, denetim ekipleri hem nicelik hem de nitelik yönünden geliştirilecek.

 

Medya aracılığıyla kayıt dışı çalışma ve çalıştırmanın mahsurlarını sürekli gündemde tutmak, bu konudaki bilinç ve duyarlılığı en üst seviyede tutmak için de çalışmalar yapılacaktır.

 

 

Son tarih 29 Şubat

 

Sosyal Güvenlik Affı için son başvuru tarihi 29 Şubat olarak açıklanırken, sigorta peşinatlarında ise son ödeme 30 Mart’ta yapılabilecek…

 

Sosyal Sigorta Affı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, işverenin ihmali yüzünden sigorta primlerini ödeme güçlüğüne düşmüş sigortalıların, borçlarını kapatabilmesi ve sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınabilmesi için, mağdur çalışanlara, prim ödeme güçlüğüne düşmüş kişi ve kurumlara, gecikmiş prim ile gecikme zamlarını ödeyebilmeleri amacıyla çıkarıldı.

 

 

Son başvuru ve son ödeme

 

Eylül 2011’den itibaren yürürlükte olan yasa için, son başvuru tarihi: 29 Şubat 2012, sigorta peşinatlarını son ödeme tarihiyse 30 Mart 2012.

 

30 Ocak 2012 tarihine kadar Sosyal Sigortalar Dairesi’ne bölgeler bazında yapılan af müracaatlarının dökümü şöyle:

 

“Lefkoşa 2345, Girne 847, Gazimağusa 1347, İskele 335, Güzelyurt 420, Lefke 65. Toplam: 5359.”

 

 

15 milyon TL tahsilat

 

30 Ocak 2012 tarihine kadar yapılan bu müracaatlardan 15 milyon TL’yi aşan prim tahsilatı yapıldı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, birçok işletme bugün, sosyal sigorta prim borcunu ödeyemediği için yeni eleman istihdamı yapamıyor, devlet ihalelerine giremiyor ve daha birçok olanaktan mahrum oluyor. Bu kararnamelerle, işletmeler yeniden bu fırsatlardan yararlanma imkanı bulacak. Açıklamada şöyle denildi:

 

“Sosyal Sigorta ve Sosyal Güvenlik Yasa ve kararnamelerinin işgücü piyasasına da ayrıca katkı koyacağına inanmaktayız. Bilindiği üzere bakanlığımızın yürütmekte olduğu teşvik prim sistemi kapsamında birçok sektör sosyal sigorta prim borcu olmaması koşuluyla istihdam teşvik primi almaktadır. Bu kararnameler sayesinde bu imkan yakalanacaktır.

 

 

 

İki farklı ödeme planı

 

Sigorta Affı ile iki farklı ödeme planı sunmaktayız. Bunlardan birincisi sigorta primleri ve gecikme zamlarının % 30’unun peşin ve geriye kalan % 70’inin de en çok 36 ay vade ile ödenmesidir. Bu durumda gecikme zamlarının % 70’i bağışlanmaktadır. İkincisi ise, prim borçlarının tek bir defada ve peşin olarak ödenmesi halinde sigorta primlerinin tümünün ve 2000 - 2009 yılları arasındaki gecikme zammının % 80 ve 2010 ile 2011 Haziran ayı arasındaki gecikme zamlarının % 90’ının bağışlanmasıdır.

 

Sigorta affından yararlanmak isteyenler müracaatlarını Sosyal Sigortalar Dairesi bölge amirliklerine yapabilir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ