18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cezaevi kapalı kutu olmaktan çıktı
06 Temmuz 2012 Cuma 10:00

Cezaevi kapalı kutu olmaktan çıktı

Son günlerde güzel haberlerle gündeme gelen Merkezi Cezaevinde yaşanan güzel gelişmeleri ve bu gelişmelerin mimarı Cezaevi Müdürü Salahi Hoca Haberdar’a konuştu

Yurdagül BEYOĞLU

Merkezi Cezaevi son günlerde güzel haberlerle gündeme geliyor. KKTC Merkezi cezaevindeki mahkûmların kurduğu Gündoğdu Tiyatrosu’nun ilk oyunu "Barış"ın ardından İkinci Oyunları "kitabe-i Seng-i Mezar"ı sahnelemesi, orada güzel ve sürekliliği olan işler yapıldığının bir göstergesi.

 

Aksesuar tasarım uygulamanın mahkûmlar tarafından gerçekleştirildiği, 10 kader mahkûmunun rol aldığı ve Cezaevi'nde sahnelenen oyun kader mahkûmlarına bir ümit ışığı olurken, Cezaevindeki bir başka etkinlikle gözler Merkezi Cezaevi’ne çevriliyor.

 

Mahkûmların ürettiği dülger, demir, seramik gibi el işçiliğinden birçok ürün, Cezaevi avlusunda düzenlenen kermeste sergilenerek satışa sunuluyor. Cezaevinin ön bahçesinde, çim alan üzerine kurulan stantlarda el işi tablo, seramik, boncuk işi motifli süs eşyaları, demir saksılar, yün ve ahşap işlerinin yer aldığı kermesten elde edilen gelir ise mahkûmlara veriliyor.

 

Merkezi Cezaevinde yaşanan güzel gelişmeleri Merkezi Cezaevi Müdürü Salahi Hoca’ya bağlamak mümkün. Zira cezaevinde uzun yıllar sonra ilk kez tiyatro sahneleniyor, uzun yıllar sonra ilk kez hizmet içi eğitim gerçekleştiriliyor.

 

“Cezaevi bir kapalı kutuydu”

Haberdar Gazetesi’ne konuşan Merkezi Cezaevi Müdürü Salahi Hoca göreve geldiği günden bu yana Cezaevi’nde birçok ilki Merkezi Cezaevi’ne getirdiklerini kaydediyor. Cezaevinin mevcut sıkıntılarının aşılması yönündeki çabalarının yanı sıra, birçok aktiviteyle mahkûmların hayatlarını kolaylaştırmak için uğraş verdiklerini belirten Hoca şunları söylüyor: “Cezaevi bir kapalı kutuydu. Önce şeffaflaşıp basınla barıştık. Basın her zaman gelip görebilir. Kermes düzenledik, tiyatro kurduk, İngilizce, Türkçe bilgisayar derslerini koyduk.

 

“Et yemekten bıktık diyorlar”

Yemek konusu mahkûmlar için büyük bir sorundu. Bu konuyu çok önemsedik, mahkûmlara sağlıklı ve ihtiyaçları olan tüm gıdaları alacaklar şekilde menüler hazırlattık. Şimdi ‘et yemekten usandık’ diyorlar. Kantinde sıkıntılar vardı, onları çözdük.

 

“125 bin lira açıkla aldık, şimdi 45 bin artıdayız”

Ben kantini aldığımda 125 liralık açık vardı. Şimdi 45 bin lira artıdayız. Ekside olduğumuz dönemde kendi içeceğimi de, misafirlere ikram edeceğimi de evimden getiriyordum. Kantin düze çıkana kadar bir süre dişimizi sıkmamız gerekti, şükür ki yoluna girdi. Kantinden kazandığımız parayla kamera sistemimizi yeniledik. 500 metre ötedeki karıncayı dahi tanımlayan bir kamera sistemi kurduk.

 

“Banyo tuvaletler onarıldı”

Banyo ve tuvalet konusunda da mahkûmlardan şikâyet vardı. 15 ay içinde onları da değiştirdik. Şimdi banyo ve tuvaletler sıfır. Tüm cezaevi boyandı. Atölyeleri geliştirdik. Eskiden sınırlı mahkûm çalışabilirdi, bu sayıyı yükselttik.

 

“İngilizce, bilgisayar kurslarımız var”

İsteyen tüm mahkûmlara İngilizce, Türkçe, bilgisayar dersleri veriliyor. El sanatları kursları ve atölyeleri var. Mahkûmlar burada çalışıp harçlıklarını çıkarıyorlar. Geçtiğimiz aylarda bir kermes yaptık. Burada bir yıl boyunca yaptıkları satışa sunuldu, paraları kendilerine verildi. Çok güzel işler çıkmıştı bir yılda. Bunların satışı ayrı bir motivasyon oldu.

 

“Ciltçilik atölyesi var”

Burada bir de ciltcilik atölyesi var. Dışarıda büyük paralara yapılacak işleri bu atölyede çok düşük maliyetlerle yapıyor, devlete kazandırıyoruz. Bir başka atölyemizde Sinir ve Ruh Hastalıkları Hastanesi’ne banko ve raf yaptılar.”

 

Günde beş kez mahkûmlara ziyaret

Salahi Hoca mahkûmların sevdiği ve tüm sıkıntılarını söyleyebildiği bir müdür. “Odamda oturduğumda canım sıkılır. Günde beş kez koğuşları gezerim, sorunları dinlerim” diyen Hoca şartlı tahliye konusunda kendisine yöneltilen eleştiriler içinde şu açıklamayı yapıyor: “Şartlı tahliye kurulunda yedi kişi var. Savcılıktan, İçişleri Bakanlığı’ndan, PGM’den, Başbakanlık’tan görevlendirilen kişilerin yanında psikiyatrist ve sosyal hizmet uzmanı da bu kurulda yer alıyor. Dolayısıyla şartlı tahliyeler tüm bu kişilerin ortak değerlendirmesi ve onayıyla gerçekleşiyor.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ