22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çevreciler iş başında
04 Mayıs 2011 Çarşamba 16:36

Çevreciler iş başında

“2011 Çevre Yılı” çalışmaları kapsamında “Gönüllü Çevreciler”den start

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın “2011 Çevre Yılı” çalışmaları kapsamında oluşturduğu “Gönüllü Çevreciler” çalışmaya başladı.

 

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı, Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, gönüllü çevrecilerin çalışmaları çerçevesinde Taşkent yolu ormanlık alanı temizlendi.

 

Açıklamada, çevreye karşı duyarlılığı teşvik etmek, çevre korumacılığına halkın katılımını sağlamak, çevre kirliğinin önlenmesini sağlamak amacıyla hayata geçirilen Gönüllü Çevreciler'den gelen ihbarların değerlendirildiği kaydedildi. Bu çerçevede dün Taşkent yolu ormanlık alanının temizlendiği belirtilen açıklamada, Çevre Koruma Dairesi koordinasyonunda yapılan temizlik çalışmasına Lefkoşa Belediyesi Temizlik Şubesi ekiplerinin de katkı sağladığı kaydedildi.

 

“çevreye atılanlar büyük risk oluşturuyor”

Açıklamaya göre, ihbarı yaparak bölgenin temizlenmesini sağlayan gönüllü çevreci Haluk Doğandor, KKTC genelinde halkın çok çeşitli yerlere çöp bıraktığını, buralara atılan/dökülen çöplerin sadece çevre kirliliğine değil yaklaşan yaz nedeniyle yangın riskine de zemin hazırladığını vurguladı.Doğandor, çevreye duyarlılığı nedeniyle gönüllü çevreci olduğunu ifade ederek, yaptığı ihbar sonucu kirliliğin süratle temizlenmesi nedeniyle teşekkür etti.

 

“Çevre bilinci ve duyarlılığını artırmayı hedefliyoruz”

 

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Behram Kamer de, 2011 Çevre Yılı nedeniyle yürütmekte oldukları çalışmalara hız verdiklerini belirtti. Bu çerçevede çevre bilincini ve çevreye duyarlılığını artırmak için çalışmalar, etkinlikler, eğitimler yaparak broşürler dağıttıklarını anlatan Kamer, Gönüllü Çevreci kayıtlarının da sürdüğünü söyledi.Kamer, halkın çevreye karşı duyarsızlığından yakınarak, “Piknik kültürüne doğayı temiz bırakma kültürünü de ekleyin” dedi.

 

“Çevrenin ardından sahil temizliği başlayacak”

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu ise, halkı çevreye karşı daha duyarlı olmaya çağırdı.Çevre sorunlarının ancak elbirliğiyle çözülebileceğini belirten Aşıkoğlu, çevre temizliği çalışmalarına önümüzdeki günlerde sahil temizliğinin de ekleneceğini ifade etti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ