21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çevre mi önemli, beton mu ?
23 Nisan 2011 Cumartesi 11:51

Çevre mi önemli, beton mu ?

2011 Çevre Yılı etkinlikleri sürerken, betonlaşma da devam ediyor...

 Adem KAVAZ

 

Ülkemizde 2011’in Çevre Yılı ilan edilmesinin ardından, Çevre ve Doğaya yönelik etkinlikler sürerken, diğer taraftan da yeşil alanlara yeni inşaat izinleri veriliyor...

 

Çatalköy’deki Sea Vistas Sitesi sakinleri, bir inşaat şirketi tarafından arsa açma amacıyla yok edilen yeşil alanla ilgili tepki gösterirken, Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ise söz konusu firmanın alanla ilgili gerekli izinlerin alındığını ve bu noktada geriye dönüşün mümkün olmadığını söyledi.

 

 

Çatalköy’de ‘Kızılkaya’ olarak bilinen bölgede, özel bir inşaat şirketi arsa açm gerekçesiyle metrekarelerce yeşil alanı yok etti. Firmanın çalışmalarını daha sağlıklı yürütebilmesi için ise Sea Vistas adlı sitenin arka kısmında bulunan koruma duvarı da firma çalışanları tarafından yıkıldı. Bu gelişmeler üzerine bölgedeki bazı vatandaşlar ve site sakinleri polise şikayette bulundu. Gerekli araştırmayı yapan polis, şikayetçi vatandaşlara firmanın gerekli izinleri aldığını bildirdi. Bu arada, şikayetler üzerine bölgedeki çalışmaların durdurulduğu belirtildi.

 

 

“Yeşil alanının yok olmasına karşıyız”

 

Haberdar’a konuşan Sea Vistas Sitesi sakinleri, “Ağaçların kesilmesine ve yeşil alanın yok olmasına karşıyız” şeklinde konuştular. Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ise firma tarafından 2007 yılında tüm izinlerin alındığını anımsatarak, “Ben elimden geleni yaptım. Bana ilgili kurumlar bu iznin iptal edilemez olduğunu söylediler. Devlet imar Yasasını gözden geçirmelidir” dedi.

 

 

SİTE SAKİNLERİ NE DEDİ?

 

Max Bellis - Shella Bellis (Sea Vistas Sitesi Komite Başkanı)

 

“Burayı satın aldığımızda arka tarafın boş olduğunu söylediler. Bize bina yapılmayacak denilmişti. Bu durumda malımızın değeri düşecek. Bu evleri dağ manzarası ve yeşil için satın aldık. Bize huzur veriyor diye burayı seçtik. Sitede yaşayanların çoğu İngiliz vatandaşıdır. Birkaç aile de Türk’tür. Çoğu emekli ve yarı emeklidir”.

 

 

Caroline Michael (Sea Vistas Sitesi Mali Sorumlusu)

 

“ Binaların çoğalmasıyla trafik daha da artacak. Ağaçları söktüler, manzarayı bozdular. Duvarın yıkılmasıyla Toprak kayacak, yağışlarla siteyi su basacak. Burayı biz manzarası için aldık. Derenin diğer tarafına da evler yapılacağını duyduk. Niye daha fazla ev inşa etmek istiyorlar anlamıyorum, bölgede zaten çok boş ev var. Eğer ağaçlar kesilirse dağlar mahvolacak. Başka bina istemiyoruz.”

  

 

John Blackall - Marilyn Conway (Sea Vistas Sitesi sakini)

 

“Zaten bölgede trafik sorunu var. Yeni yerleşim alanları açılırsa bu problem daha da büyüyecek. Sitede şu an su sorunu yaşıyoruz. Yeni evler yapılırsa su sorunu daha da artacak. Belediye yetkilileri bize su veremeyeceklerini söylediler. Daha büyük su deposu kullanmamızı istediler. Manzara bozuluyor. Yeşil alan mahvediliyor. Çevrede birçok yarım inşaat var. Onları neden tamamlamıyorlar? Bir başka sorun ise Dağlardaki canlılar ormandan kaçıp, evlerimize girecekler.”

  

 

Steve Collard (Sea Vistas Sitesi sakini)

 

“Ağaçların kesilmesini ve doğanın katledilmesini istemiyoruz. Buna karşıyız. Manzara bozulmasın.”

  

 

ÇATALKÖY BELEDİYE BAŞKANI NE DEDİ?

 

“Arazi Türk Koçanıdır. Arsa ile ilgili parselasyon ve bina ruhsatları 2007 yılında alınmıştı. Daha sonra da ruhsatlandırıldı. Ben engel olmaya çalıştım fakat olmadı. Çünkü Girne Kaymakamlığı gerekli kurum ve kuruluşlardan izinleri almıştı. Belediye olarak inşaatla ilgili şikayetçi olduk. Şu an parselleme ve arazi açımlarına ara verildi. Gerekli kurumlarla görüştüm ve konuyu araştırdım. Doğa katledilir diye benim de üzülüyorum. Dava açmam gerek ama ilgili kurum ve kuruluşlardan sözlü görüş aldım ve bana iptal edilmesinin imkansız olduğunu söylediler. Yasa ve imar planı yeniden düzenlenmelidir. Herkes istediği yere istediğini yaparsa, çevre katledilir ve sonuç alınamaz. 500 konutluk yere üç metrelik yoldan gidiliyor. Belediyenin mevcut sorunları gidermeye gücü yok. Devletin bu konuda yardım etmesi gerekiyor.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ