13 Aralık 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çernobil’den çok farklı
14 Nisan 2011 Perşembe 10:30

Çernobil’den çok farklı

UAEK: 'Fukuşima ile Çernobil ''tamamen farklı'' kazalar'


Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK); Japonya'nın Fukuşima nükleer santralindeki kazanın tehlike derecesini, uluslararası ölçekte en üst düzey olan 7'ye çıkarmasının, aynı seviyedeki Çernobil nükleer santrali felaketiyle benzerliği olduğu anlamına gelmediğini bildirdi.


Merkezi Viyana'da bulunan UAEK yetkilisi Dennis Flory, Fukuşima ile Çernobil'in ''tamamen farklı'' kazalar olduğunu ifade ederek, 1986'de Çernobil'in yaydığı radyasyon miktarının ''oldukça daha fazla'' olduğunu kaydetti.
 

 

Şiddet derecesi 5'ten 7'ye çıkarıldı


UAEK, Japonya'nın nükleer felaket düzeyini en üst seviyeye çıkarmak için bugüne kadar beklemesini de bunun Japon yetkililerin ''felaketi hafifsediği'' anlamına gelmediği görüşünü de dile getirerek, savundu.


Flory, Japonya'nın 11 Mart'taki şiddetli deprem ve tsunamide zarar gören nükleer santralden bugüne kadar yayılan toplam radyasyon miktarını belirlemesinden sonra kazanın şiddet derecesini 5'ten 7'ye çıkardığını belirtti.


Japonya Nükleer Güvenlik Kurumu dün, Fukuşima Daiçi nükleer santralindeki nükleer sızıntıyla ilgili tehlike derecesini ''geçici olarak'' en üst seviyeye çıkarmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ