20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Çerçeveyi, Ulusal Konsey belirlesin”
05 Nisan 2011 Salı 14:08

“Çerçeveyi, Ulusal Konsey belirlesin”

Güney'de siyaset arenası karışınca öneri Anastasiadis’ten geldi

Güney’de Kıbrıs sorunu merkezli seçim söylemleri siyaset arenasını karıştırınca öneri Anastasiadis’ten geldi:

“Bazılarının reddedilmiş planları yeniden gündeme getirmeye çalıştığı, kırmızıçizgilerin aşıldığı veya Türk tezlerinin kabul edilip ileri götürüldüğü şeklinde birbirimize yönelik suçlamalardan ancak çözüm çerçevesinin Rum Ulusal Konseyi’nde belirlenmesi ile kurtulabiliriz”

 

Kıbrıs Rum ana muhalefet partisi DİSİ’nin Başkanı Nikos Anastasiadis, Rum Ulusal Konseyi tarafından, Yunanistan’ın Kıbrıs Grubu’nun sıkı işbirliği ve anayasa uzmanlarının katkısıyla; olabildiğince geniş kabul görecek kapsamlı bir çözüm önerileri çerçevesi belirlenmesi gerektiği görüşünü tekrarladı.

Kıbrıs’ın güneyinde yayınlanan Politis gazetesi “Anastasiadis Çözüm Çerçevesine Ulusal Konsey’de Uzlaşılmasında Israr Ediyor... Türkiye, Hakemliğin Hiçbir Şekli Veya Bunu Gündeme Getirecek Takvimler Olmadan, Federal Devlet Çözümü Zeminini Kabul Etsin” başlık ve spotlarıyla aktardığı haberinde, Anastasiadis’in; Georgios Azinas isimli Yunan teğmen için Baf’ın Hloraka köyünde düzenlenen anma töreninde söylediklerine yer verdi.

Habere göre, Anastasiadis, bazılarının reddedilmiş planları yeniden gündeme getirmeye çalıştığı, kırmızıçizgilerin aşıldığı veya Türk tezlerinin kabul edilip ileri götürüldüğü şeklinde birbirlerine yönelik suçlamalardan ancak çözüm çerçevesinin Rum Ulusal Konseyi’nde belirlenmesi ile kurtulabileceklerini söyledi.

 

Tek vatandaşlık ve federal devlet

Anastasiadis partisinin, mevcut müzakere prosedürünün AB’nin, Türkiye’nin ve Yunanistan’ın da aktif katılımı ile genişletilmesi önerisini de tekrarladı. BM himayesindeki müzakere zemininin genişletilmesinin ön şartının; Türkiye’nin, hakemlik ve hakemliği gündeme getirecek takvimler olmadan Kıbrıs sorununun çözüm zeminini kabul etmesi olduğu görüşünü de belirten Anastasiadis, çözüm zeminini “tek egemenliği, tek uluslararası temsiliyeti, tek ve bir vatandaşlığı olan bir federal devlet çerçevesi” olarak izah etti.

 

“Türkiye sanık sandalyesinde kalmalı”

“Türkiye’nin sanık sandalyesinin dışında kalmaması gereken zamandır” diyen Anastasiadis, devamla “Açık fikirli olmamızın, Barış İçin Ortaklık’a üyelik başvurusunda bulunmak gibi diğer paralel adımların gerekliliğini anlamamızın ve Türk-AB müzakerelerindeki her hareketi Türkiye’nin Kıbrıs sorunundaki tavrında özlü değişiklikle bağlantılı kılmamızın zamanı gelmiştir” ifadesini kullandı.

 

Şilluris: Atina’da genel etnik konferans şart

Alithia “Şilluris: Atina’da Genel Etnik Konferans” başlıklı haberinde, EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris’in, ortak kabul görecek kapsamlı bir strateji olmamasının ve iç cephedeki durumun Rum tarafını pek çok tehlike ile karşı karşıya getirdiği görüşünü ortaya koyduğunu yazdı.

Gazeteye göre Kıbrıs sorunundaki gelişmelerin, Türkiye’deki genel seçimlerin tamamlanmasından sonraya tarihlendiğini de söyleyen Şilluris, şu görüşü ortaya koydu:

“Ankara o zaman Hristofyas’tan, dönüşümlü başkanlık, yerleşiklerin kalması, ağırlıklı oy ve mülkiyette kriterler gibi tehlikeli tavizler talep edecek ve Anastasiadis’in bir o kadar tehlikeli önerilerine; prosedürün genişletilmesi ve gevşek federasyona yatırım yapacak, bizim tarafı da ne olacağı önceden kestirilemez bir müzakereye sürükleyecek. Hristofyas’ın tavizleri ve Anastasiadis’in önerileri Kıbrıs sorunu için ölümcül bir kokteyldir.”

 

Kustsu: Fransız-Alman ekseniyle ittifak yapalım

Habere göre Kutsu, seçim kampanyası çerçevesinde Baf’ta yaptığı bir konuşmada TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Londra’da yaptığı ve Rum tarafını müzakereleri oyalamakla suçladığı açıklamayı yorumlarken “Türkler sürekli atak diplomasi pozisyonunda duruyor ve bizim tarafa sorumluluk yüklemek için hiçbir fırsatı kaçırmıyorlar” ifadesini kullandı.

Kutsu, “Geleneksel muhataplarımız İngilizlerden kurtulup, Fransız-Alman ekseniyle stratejik ittifak kurmamızın zamanıdır. Türkiye’nin AB üyelik sürecini destekleme politikası tutmamıştır. Aksine Türkiye’nin üyelik sürecinde Kıbrıs sorunundan bağımsız olarak ilerlemesini isteyen İngiliz politikasıyla birlikte gidiyor” dedi.

 

Kiprianu: DİSİ’nin tavrı çelişkili

Politis “Kiprianu’dan DİSİ’ye Aykırı Tavır Eleştirisi” başlıklı haberinde, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, DİSİ’yi, Kıbrıs sorununda ve iç yönetimle alakalı sıcak konularda çelişkili tavır sergilemekle, Makarios’a yönelik darbeyi ve ardından gerçekleşen Barış Harekâtı’nı gündeme getiren olaylar konusunda “zalim ile mazlumu eşitlemekle” suçladığını yazdı.

 


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ