18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Caretta’lar için kollar sıvandı
09 Haziran 2012 Cumartesi 11:13

Caretta’lar için kollar sıvandı

Kuzey Kıbrıs Turkcell sahil temizliğine başladı…

Kuzey Kıbrıs Turkcell, “Deniz Kaplumbağaları Korumamız Altında” projesi kapsamında, Alagadi Plajı’nda sahil temizliği yapacak.


11 Haziran’da yer alacak sahil temizliğine Kuzey Kıbrıs Turkcell yönetimi ve gönüllü personelin yanı sıra Çevre Koruma Dairesi ile Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti uzmanları da katılacak.

 

Olmazsa olmaz

Kuzey Kıbrıs Turkcell tarafından yapılan açıklamada, adanın önemli değerlerinden olan kaplumbağaların korunmasına dikkat çekilerek, çevre duyarlılığının kurumun ‘olmazsa olmazlarından’ olduğu vurgulandı.

 

Yumurtlayacakları sahiler temizleniyor                                                          
“Akdeniz'de nesillerinin tükenmemesi için yumurtlayacak sahillerin önemli bölümü Kuzey Kıbrıs’ta yer alan kaplumbağalar, şimdi bizden görev bekliyor” denen Kuzey Kıbrıs Turkcell açıklamasında, “Alagadi Plajı ile birlikte sahil temizliğine başlıyor, tüm iş ortaklarımızı duyarlılığa davet ediyoruz. Kıyılarımızı deniz kaplumbağaları ile paylaştık, hayat çok daha güzel” dendi.Kaplumbağalar için önemi

Dünyadaki 7 tür deniz kaplumbağasından 2 türü Akdeniz'de yaşam mücadelesi veriyor.
Akdeniz kaplumbağaları, 200 milyon yıldan bu yana nesillerini sürdürmeyi başaran dünyadaki en eski canlı türü. Caretta Caretta ve Chelonia Mydas türü deniz kaplumbağaları binlerce kilometrelik Akdeniz'de nesillerinin tükenmemesi için yumurtlayacak sahillerin önemli bölümünü Kuzey Kıbrıs’ta buluyorlar.

 

Bugüne kadar yapılmış olan çalışmalar, Kuzey Kıbrıs sahillerinin özellikle koruma altına alınan deniz kaplumbağaları bakımından Akdeniz'de önemli yumurtlama alanlarına sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ