12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çamlıbel’de karar bilmecesi
05 Nisan 2011 Salı 14:35

Çamlıbel’de karar bilmecesi

'O' arazinin akıbeti hala belirsiz, Çamlıbelliller isyanda...

Rana SARRO

Çamlıbel Bucağı’na sağlık merkezi yapılması amacıyla 1991 yılında Sağlık Bakanlığı’nın kontrolüne verilen arazi, Lapta Belediyesi’ne de park yapılması amacıyla kiralanınca, Çamlıbelli’ler konuyu ilgili mercilere taşıdı. Geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu Kararı iptal edilen Vakıflara ait arazi Lapta Belediyesi’ne kiralanan alana dâhil edildi.

Çamlıbel muhtarlığı tarafından Bakanlığa müracaat edilerek, Lapta Belediyesi’nin konu araziye tecavüz ederek park yapmakta olduğunu bildirmesi üzerine, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’ndan yazılı olarak konunun araştırılmasını istedi. Konunun takipçisi olan Haberdar Gazetesi, ilgili kararın yine Bakanlar Kurulu Kararı’yla iptalinin sağlandığını öğrendi.

Konuyla ilgili açıklamaları alınan Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade, Vakıflar’a malının, satma veya devredilmesinin mümkün olmadığını ancak kiralanabileceğini anlattı. Bakanlar Kurulu Kararı’nın iptal edilmesi hakkında soru yönelttiğimiz Kemal Kaymakamzade; ‘Onu Bakanlar Kurulu’na soracaksınız diye yanıtladı.

Konuyla ilgili yapılan araştırma neticesinde ise, konu arazinin Bakanlar Kurulu Kararı’yla devredildiği 1991 yılında bölgenin devletin mülkiyeti altında olduğu, 1996 yılında ise Vakıflar’a devredildiği öğrenildi.

 

Yanlış karar Bakanlar’dan döndü

1991 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Çamlıbel’de sağlık merkezi yapılması amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın kontrol ve yönetimine verilen devlet mülkü, 20 yıl sonra Lapta Belediyesi’ne kiralanması üzerine tartışma konusu oldu. Şimdilerde, Vakıf malı olan arazinin devredilmesi ya da satılmasının usule aykırı olduğunun tespit edilmesi üzerine ilgili Bakanlar Kurulu Kararı iptal edildi.

 

Bakanlar Kurulu kararının iptaline tepki

Çamlıbel Muhtarı Osman Mısırlısoy ile Çamlıbel Bucağını Güzelleştirme, Kalkındırma ve Yaşatma Derneği (ÇAMSEV) Başkanı Adıgüzel Akdeniz ve Muhtar Azası Güner Nuri Haberdar’a konuştu. Sağlık ocağına ayrılan araziye Belediye tarafından girilmesi üzerine konuyu ilgili mercilere taşıdıklarını ve Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’in de araziye tecavüz edildiği iddialarının araştırılmasını istediğini ancak konunun çözümü yerine ilgili kararın iptal edilmesinin yanlış olduğunu savunuldu. Bucak olan Çamlıbel’in elinden alınan arazinin yerine bölge halkına hizmet verilmesi amacıyla alternatif bir yer de gösterilmemesi de eleştirildi.

 

 

Çamlıbel Muhtarı Osman Mısırlısoy:

“Araziyi elimizden aldılar”

Çamlıbel Muhtarı Osman Mısırlısoy, Bakanlar Kurulu Kararı ile Çamlıbel’de sağlık merkezi yapılması amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın kontrolüne verilen arazinin, Lapta Belediyesi’ne kiralanmasını ve geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu Kararı’nın iptal edilmesinin yanlış olduğunu öne sürdü.

Muhtar Osman Mısırlısoy; ‘Sağlık Bakanı Lapta Belediyesi’nin araziye tecavüz edip etmediğinin araştırılmasını, eğer etmiş ise gerekli yasal prosedürün yapılmasını istedi. Yapılması gereken yasal prosedür bu muydu? Bakanlar Kurulu Kararı’nı iptal ederek mi soruna çözüm bulunacaktı’ diye sordu.

 

ÇAMSEV Başkanı Adıgüzel Akdeniz:

“10 bin kişilik sağlık ocağı yapılacaktı”

Çamlıbel’in bucak olduğu üzerinde durarak, bölgedeki 14 köye hizmet verecek, tam teşekküllü bir sağlık ocağının şart olduğuna dikkat çeken ÇAMSEV Başkanı Adıgüzel Akdeniz de, Lapta Belediyesi’nin araziye el koyduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

‘Bölgede 10 bin kişinin ihtiyaçlarına yanıt verebilecek bir sağlık ocağı yapılacaktı, en kısa sürede çalışmalara başlanması için Sağlık Bakanlığı ile de mutabakata varmıştık ancak tam bu aşamada arazi elimizden alındı’ dedi.

 

Bakanlar Kurulu kararıyla verilmişti

Bakanlar kurulu kararında şöyle belirtiliyor:

Konu: Sağlık Merkezi binası için Çamlıbel köyünden arazi ayrılması.

Çalışma ve Sağlık Bakanlığı’nca dönemin İskân Bakanlığı’na yapılan yazılı müracaatta, Çamlıbel Köyü’nde varaka/ harita X1/ 35, 51/ 1 no’lu parselin sağlık merkezi binası inşası için tahsisi talep edilmiştir. Söz konusu talepler İskân Bakanlığı’nca incelenmiş olup uygun görülmüştür.

“Çamlıbel Köyü varaka/ harita X1/ 35’de 51/1 no’lu parselin KKTC Anayasası’nın 159. maddesinin 1 (b) ve (3) fıkraları uyarınca, devletin mülkiyeti altında kalması ve eşdeğer maksatlarında kaynak teşkil etmemesi kaydıyla Sağlık Merkezi bina inşası amacıyla sağlık işlerinden sorumlu bakanlığın kontrol ve yönetimine verilmesi onaylandı.”

 

Kâşif araştırılmasını istedi

Sağlık Merkezi binası için Bakanlar Kurulu Kararı’yla, Çamlıbel Köyü’nde ayrılan arazi, Lapta Belediyesi tarafından işgal edildiği iddia edilirken, Çamlıbel Bucağı’nda yapımına başlanan parkın bulunduğu arazinin civarındaki araziye Sağlık Ocağı yapılacağı ümidiyle yaşayan köylü ise, ayaklanmıştı.

Çamlıbel muhtarlığı tarafından Bakanlığa müracaat edilerek, Lapta Belediyesi’nin konu araziye tecavüz ederek park yapmakta olduğunu bildirmesi üzerine, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’ndan yazılı olarak konunun araştırılmasını istemişti.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ve Bakan Ahmet Kaşif’in imzasının bulunduğu yazıda şöyle deniyor:

“Bilgilerinizi ve ileride herhangi bir hataya sebebiyet verilmesini önlemek amacı ile Lapta Belediyesi’nin bahse konu araziye tecavüz edip etmediğinin araştırılması, eğer etmiş ise gerekli yasal prosedürün yapılarak Bakanlığımızın bilgili kılınmasını, saygı ile rica ederim.”

 

Bakanlar Kurulu kararı iptal edildi

Çamlıbel’de bir süre önce Lapta Belediyesi tarafından yapılmaya başlanan park için Vakıflar İdaresi’nden kiralanan araziyle aynı parselde bulunan ve sağlık ocağı için ayrılan araziye de girilmesi üzerine, Çamlıbelli’ler ayaklanarak, konuyu ilgili mercilere taşıdı. Bunun üzerine Bakanlar Kurulu’nun E-748-91 sayı VE 7.8.1991 tarihli kararı, Bakanlar Kurulu Kararı’yla iptal edilerek, 15 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı.

Karar Numarası: K-434-2011

E-748-91 Sayı VE 7.8.1991 Tarihli Kararın İptali

(Önerge No:460/2011

Bakanlar Kurulu, Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu E-748-91 sayı ve 7.8.1991 tarihli karar ile Sağlık Merkezi bina inşası amacıyla sağlık işlerinden sorumlu Bakanlığın kontrol ve yönetimine verilen, Çamlıbel Köyü Varaka/Harita X1/35’DE 51/1 nolu parsel, Vakıflar İdaresinin mülkiyetinde olup, park yapılması amacıyla, Lapta Belediyesi’ne icar edilip Belediye tarafından park yapımına başlanmış olduğundan ve mal sahibi olarak Vakıflar İdaresi’nin Lapta Belediyesi ile yapmış olduğu kira mukavelenamesinin geçerli olduğu cihetle adı geçen kararın iptal edilmesine karar verdi.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ