16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Camiyi bakın neye çevirdi?
03 Haziran 2013 Pazartesi 10:43

Camiyi bakın neye çevirdi?

Camiye giren eylemciler, içerisini hastane gibi kullandı

Dolmabahçe'de polislerin önünden kaçan eylemciler, Bezm-i Alem Valide Sultan Camisine girdi.

Göstericiler, polisin attığı gazın etkisini azaltmak için camiye süt, bez maske ve tıbbi malzeme stoku yaptı. Beyaz önlüklü olan ve kendilerini tıp öğrencisi diye tanıtan bazı eylemciler, arkadaşlarına tıbbi müdahalede bulundu. Cami önünde bekleyen ambulanslara yaralılar taşındı.

Cami içine basını sokmayan göstericiler sadece yabancı basını alıp çekim yapmalarına izin verdi. Polisle anlaşan göstericiler, güvenlik güçlerinin izin vermesiyle camiyi yavaş yavaş boşalttı. Camiden çıkan ve tıp öğrencisi olduklarını söyleyen beyaz önlüklü kişiler, yüzlerini kapatarak dışarda bekleyen gruba katılarak Taksime doğru gitti.

Öte yandan göstericiler, Kabataş'tan Taksime çıkan Gümüşsuyu Caddesi üzerinde 4 yerde barikat kurarak polis araçlarının Taksim'e girmesini engelledi. Kabataş'ta sahilden taksime çıkmak isteyen bir grup, kendilerini polislerin içinde buldu. Etrafı çevrilen grubu bir süre alıkoyan polis daha sonra serbest bıraktı.

Bu arada Taksim'deki bir grup otobüs duraklarının arkasında bir otomobili ateşe verdi. İçinde patlama sesleri duyulan otomobil tamamen yandı. Taksim'e çıkan bütün yollar göstericiler tarafından kapatıldığı için olay yerine itfaiye gelemedi. Göstericilerden biri yanan otomobilin yanına yaklaşılmaması için uyarı yaptı ve fotoğraf çekenlere de seslenerek çektiğiniz fotoğrafları sosyal medyada paylaşmayın diye bağırarak uyardı. Göstericiler Taksim meydanında bir çok aracı tahrip ederek kullanılamaz hale getirdi.

Polis ekipleri, Dolmabahçe'de müdahaleye son vererek, bir süre dinlendikten sonra caddeye dökülen gaz bombası fişeklerinin kartonlarını toplayarak çöp torbalarına koydu. Daha sonra da İnönü Stadyumu arkasında toplanıp Dolmabahçe meydanını terketti.

İş makineleri de Beşiktaş'tan Kabataş'a gelen caddedeki eylemcilerin kurdukları barikatları temizledi. 112 Acil Servis ambulansları tedbir amaçlı caddelerde dolaşmaya devam ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ