12 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Camide mahsur kaldılar
17 Ağustos 2013 Cumartesi 08:30

Camide mahsur kaldılar

Yaralıların da bulunduğu 400 kadar gösterici camide mahsur kaldı

Mısır güvenlik güçlerinin Kahire'nin Ramsis Meydanı'ndaki El-Feth Camisi'ne zorla girmeye çalıştığı bildirildi. Mısır'da darbe karşıtı gösteride güvenlik güçlerinin saldırısıdan kaçan, aralarında yaralıların da bulunduğu 400 kadar gösterici camide mahsur kaldı.

 

 

HOPARLÖRDEN YARDIM İSTEDİLER

Mısır'ın başkenti Kahire'deki El-Feth Camisi'nde mahsur kalanlar sabah namazından sonra cami hoparlöründen anons yaparak mahalle halkını kendilerini kurtarmak için yardıma gelmeye çağırdı.

Caminin içinde bulunan Anadolu Ajansı muhabiri Hibe Zekeriya içeride kadın ve çocuklarla birlikte yaklaşık bin kişinin mahsur kaldığını, polisin sabah namazından önce caminin kapısını zorla açmasından sonra ayakkabılık, tahta parçaları ve sandalyelerle cami girişinin iç kısmında barikat kurulduğunu, polisin içeridekileri ikna çabasının barikatın arkasından gerçekleştiğini bildirdi.

Mahsur kalanların güvenlik güçlerine eşlik eden "baltacı"ların saldırısından çekindiklerini ifade eden Zekeriya camide bulunanların kendilerine evlerine gitmek için araç temin edilmediği ve gece soka çıkma yasağı bulunduğundan sabah namazından sonra cami hoparlöründen mahalle halkının yardıma çağrıldığını belirtti. Cami hoparlöründen yapılan anonsta sokağa çıkma yasağının sona erdiği hatırlatılarak mahalle halkının El-Feth Camii'ne gelerek içeride mahsur kalanların çıkabilmesi ve cenazelerin nakledilmesi için güvenli bir koridor oluşturması istendi.

Caminin dışındaki görgü tanıkları polisin içeridekilere dışarı çıkmaları için 15 dakika süre verdiğini, daha sonra camiye ikinci kattan girmeye teşebbüs ettiğini ancak başarılı olamadığını söyledi.

Sabah namazına kadar polis ve asker tarafından kuşatma altında tutulan cami çevresinden askerin çekildiği, halen baltacıların ve onlara eşlik eden polisin camiyi kuşatmaya devam ettiği bildiriliyor.

Bu arada El-Cezire televizyonu camide bulunan AA muhabiri Hibe Zekeriya ile bağlantı kurdu. Televizyon bağlantısı sırasında sivil giyimli "baltacı" olduğu iddia edilen bir şahsın silahsız olarak caminin içine girdiği, içeridekilere "buradakilerin hepsi İhvancı değil mi?" diye soru sorduğu ve daha sonra tekrar dışarı çıktığı görüldü.

Dün cuma namazıyla başlayan "Gazap Cuması" gösteri ve yürüyüşleri sırasında aralarında yaralıların da bulunduğu yüzlerce gösterici Ramses Meydanı'nın yakınında bulunan ve geçici sağlık merkezi olarak da kullanılan El-Feth Camisi'ne sığınmıştı. İçeride gösterilerde hayatını kaybeden 2 kişinin cenazesinin de bulunduğu belirtilmişti.

Bu arada Mısır Güvenlik güçleri, Ramses Meydanı'nı kontrol altına aldı.

 

GÖSTERİLERİN YAPILDIĞI MEYDANA YAKIN YANGIN

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Ramses Meydanı yakınlarında bulunan bir binada, yangın çıktı.

Demokrasi yanlısı gösterilerin yapıldığı meydandaki El-Ezbekiyye Karakolu civarında bulunan müteahhitlik firmasına ait binadaki yangına, itfaiye ekiplerinin yaşanan olaylar nedeniyle müdahale edemediği belirtildi.Çıkış sebebinin henüz belirlenemediği belirtilen yangında mahsur kalanların olup olmadığına ilişkin bilgi alınamadı.

Öte yandan Mısır devlet televizyonu, yangının kontrol altına alınamadığını ve alevlerin müteahhitlik şirketine komşu, kan bankasına ait binaya da sıçradığını duyurdu.

Ramses Meydanı'nda "Gazap Cuması" adı altında bugün düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 81 gösterici hayatını kaybetmişti. Bölgede bulunan sağlık gönüllüleri, meydanın yakınındaki El-Fetih Camisi'nin de cesetlerin toplandığı morga çevrildiğini bildirmişti.

 

SUUDİ ARABİSTAN KRALI'NIN AÇIKLAMASINA DESTEK

Filistin, Kuveyt ve Bahreyn de Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in, "Mısır'ın içişlerine karışarak fitneyi ateşlemeye çalışanlar karşısında Mısır'la birlikte duruyoruz" şeklindeki açıklamasını desteklediğini bildirdi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'da yer alan habere göre, Batı Şeria'daki Filistin yönetimi tarafından yapılan açıklamada, "Filistin, Mısır'da yaşanan son gelişmeleri yakından takip ediyor. Mısır'ın güvenliğine zarar verilmesi, Arap milli güvenliğine zarar ve Filistin davasını tehdit anlamı taşır" denildi.

Mısır'da yönetimi tehdit etmeye çalışanların Mısır'ın ve tüm Arap ülkelerinin istikrar ve güvenliğini hedef aldığı iddia edilen açıklamada, Suudi Arabistan'ın Mısır'da yaşananlara ilişkin tutumundan övgüyle söz edildi.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA'nın Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının açıklamasına dayandırdığı haberde de Kuveyt'in, Mısır'daki yönetimin "Ülke güvenliği ve istikrarını korumak için attığı adımları" desteklediği ifade edildi, ölü ve yaralılar için "esef duyulduğu" belirtildi.

Mısır'daki tüm taraflarla ciddi bir diyalog başlatılması yönünde "Yönetimin yaptığı çağrıların" dikkate alınması tavsiyesinde bulunulan açıklamada, Mısır'daki kardeşlerinin bu kritik merhaleyi aşacağı ve bölgede tekrar lider rolünü üstleneceği dile getirildi.

Bahreyn resmi haber ajansı BNA'da yer alan haberde de Bahreyn yönetiminin "Mısır'a destek vermek, güvenliğini ve istikrarını korumak için Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in açıklamalarına tam destek verdiğimizi bildiriyoruz" ifadelerini kullanıldığı kaydedildi.

Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri yöneticileri de daha önce Kral Abdullah'ın açıklamalarını desteklediklerini bildirmişti.

 

YÜZLERCE KİŞİ GÖZALTINDA
Mısır güvenlik güçlerinin, cuma günü gerçekleştirilen gösterilerde Müslüman Kardeşler mensubu ve silahlı 881 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Ordudan yapılan açıklamada, "silahlı şiddet grupları" diye nitelendirilen 60 kişinin, Kahire'nin orta kesiminde bulunan Ğamra ile Salah Salim yolundaki kamu kurumlarını tahrip ederken gözaltına alındığı belirtildi.

Ordu, aynı zamanda "silahlı şiddet grupları" diye nitelediği kişileri, Ramsis meydanındaki binayı yakmakla ve meydandaki El-Feth Camisi'nden geçek mermilerle ateş etmeye devam etmekle suçladı.

İçişleri Bakanlığı da yanlarında 22 ateşli silah, 7 el bombası ve 710 mermi bulunan 821 Müslüman Kardeşler mensubunun gözaltına alındığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı'ndan bir güvenlik kaynağı, gözaltına alınanların yanında 5 otomatik tüfek, 5 tabanca, 11 kısa namlulu tüfek ve 1 av tüfeği olmak üzere 22 silah, 7 el bombası ve 710 mermi ele geçirildiğini ifade etti.

Güvenlik kaynağı, gözaltına alınanlardan birinin Kanadalı birinin de Filistin asıllı Suriyeli olduğuna ve yanlarında av tüfeği bulunduğuna işaret etti.

SİSİ'NİN FOTOĞRAFI YAKILDI
İstanbul'da bir grup, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanarak Mısır'daki katliamları protesto etti. Çevik Kuvvet polisinin demir bariyerlerle sokağı kapatarak yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde, Amerikan bayrağı sarılı samandan yapılmış kukla ile Mısır'da darbeyi gerçekleştiren General Abdulfettah el-Sisi'nin fotoğrafı yakıldı.

KATLİAMA TEPKİ GÖSTERİLERİ
New York'un Manhattan şehrinde toplanan bir grup Müslüman Mısır'da ordunun yaptığı katliamı kınadı. Gösteride, Mursi'nin ve İhvan temsilcilerinin bir an önce serbest bırakılması istendi. ABD'nin başkenti Washington'daki Mısırlı Amerikalılar da Mısır'ın Washington Büyükelçiliği Askeri Ataşeliği binası önünde gösteri düzenledi.

'ÖFKE CUMASI' BİLANÇOSU: EN AZ 213  ÖLÜ

Mısır'da "Gazap Cuması" gösterileri sırasında halka ateş açılması sonucu 213 kişi hayatını kaybetti.

Mısır'da 700'den fazla kişinin can verdiği kanlı müdahaleden iki gün sonra Müslüman Kardeşler ve taraftarları dün de sokağa döküldü. Güvenlik güçlerinin göstericilere müdahalesi sonucu başkent Kahire'de resmi rakamlara göre en az 213 kişi hayatını kaybetti.

Milyonlarca kişinin katıldığı 'öfke cuması' yürüyüşlerinde kortejler, cuma namazından sonra Kahire'nin çeşitli noktalarından yola çıkarak Ramses Meydanı'nda toplanmıştı. Bu arada, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Filistin, Kuveyt ve Bahreyn, Suudi Arabistan'ın "Mısır'ın içişlerine karışarak fitneyi ateşlemeye çalışanlar karşısında Mısır'la birlikte duruyoruz" açıklamasına destek verdiklerini bildirdi.

"MISIR'A GİTMEYİN" UYARISI
İtalya Dışişleri Bakanlığı, İtalyan vatandaşlarına Mısır'da yaşanan son olaylar sebebiyle bu ülkeye seyahet etmeme uyarısı yaptı.

Mısır'da darbe karşıtlarına ordunun düzenlediği operasyonlar sonrasında dün akşam satlerinde yapılan bakanlık uyarısında İtalyan vatandaşlarına Mısır'a seyahat etmemeleri, Mısır'da olanların ise özellikle şehirlerde turistik yerlerde bulunmaktan kaçınmaları istendi.

Dışişleri Bakanı Emma Bonino'nun da Mısır ile ilgili açıklamasında, bu ülkeden dramatik haberlerin gelmeye devam ettiğine dikkat çekilirken, çatışmaların sürdüğü ve hayatını kaybedenlerin sayısının arttığı ifade edildi.

"Hükümet ve ordunun temel görevi kendi vatandaşlarını korumakken, geçici yönetim tarafından uygulanan aşırı güç kullanımı kabul edilemez" değerlendirmesi yapılan açıklamada, insan hakları ihlaline yol açan bu durumun tezat oluşturduğu belirtildi.

Mısır'ın istikrarının bölge için önemli olduğuna vurgu yapılan açıklamada, AB'nin Mısır'a ilişkin Dışişleri Bakanlarını bir araya getirecek zirve üzerinde çalışıldığı kaydedildi.

İtalya Başbakanı Enrico Letta da Mısır gündemine ilişkin Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bilgisini verdiği twitter iletisinde bir an önce AB girişimine gerek olduğunu belirtti.

 

Haber takibi için bölgeye giden Türk gazeteci Metin Turan da camide mahsur kaldığını öğrenildi.

AA muhabirinin telefonla ulaştığı Turan, "Şu anda caminin kapılarını kapattık.

Etrafımız güvenlik kuvvetleri tarafından çevrildi.

Buradaki insanlar ölümü bekliyor.

Dışarıya çıkmak istedim, keskin nişancılar ve ordunun ateş edebileceği korkusuyla camidekiler beni bırakmadı" dedi.

AJANSLAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ