22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cameron’a içini döktü
16 Nisan 2011 Cumartesi 15:54

Cameron’a içini döktü

Hristofyas, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu mektup yazarak Cameron’a şikayet etti...

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın İngiltere Başbakanı David Cameron’a mektup yazarak Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu şikâyet ettiği, ancak mektubunda kullandığı “samimi” üslubun İngiltere Başbakanlığı’nda ve Dışişleri Bakanlığı’nda büyük bir şaşkınlıkla karışlandığı haber verildi.

 

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Alithia gazetesi haberi “Eroğlu’nu David Cameron’a ‘Karaladı’… Dimitris Hristofyas İngiltere Başbakanı’na Gönderdiği, Derviş Eroğlu ile Müzakerelerde Karşılaştığı Sorunlarla İlgili Mektubunda İçten Patladı” başlık ve spotlarıyla aktardı.

 

“Sert dille eleştiri”

 

Habere göre Hristofyas, devlet ve hükümet liderleri arsındaki resmi yazışma yerine, daha çok; gayrı resmî sözlü konuşma şeklinde kaleme aldığı mektubunda; müzakere masasındaki durumu “içten bir dille” anlattı. Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun; 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la uzlaşılan müzakere zeminine saygı göstermediğinden” de yakınan Hristofyas, Eroğlu’nun bu tavrını “sert bir dille eleştirdi.”

 

“Şifahen kabul”

 

Hristofyas mektubunda; Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, iki bölgeli iki toplumlu federasyonu şifahen kabul etmesine rağmen müzakere masasındaki önerilerin; iki devlete göndermede bulunduğundan yakındı.

 

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı’nın İngiltere Başbakanı ile yazışma geçmişini okurlarına şöyle aktardı:

 

“Cenevre üçlü görüşmesinden ve Kıbrıslı Türklerin ayaklanmasından sonra Dimitris Hristofyas, 26 AB liderine ve Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi ülkelerin liderlerine birer mektup gönderdi. Kısa sayılabilecek mektupta (yaklaşık 3 paragraf) Başkan Hristofyas, Tayyip Erdoğan’ın; Kıbrıslı Türklerin ayaklanmasının arkasını Kıbrıs Rum tarafının teşvik ettiği argümanına karşı çıkıyordu.

 

Mümkün olduğunca çabuk çözülmeli

 

Hristofyas, işgal ve kolonizasyon ile Kıbrıslı Türklerin kimliğinin de yok olduğu konusunda tehlike çanlarını çalıyor ve Kıbrıs sorununun mümkün olduğunca çabuk çözülmesi gereğine işaret ediyordu.

 

Başkanlık mektubunun gönderilmesinden bir ay sonra David Cameron’dan kısa bir cevap mektubu geldi. Yaklaşık 4-5 paragraflık mektubunda İngiltere Başbakanı; çözüm prosedürüne hükümetinin desteğini belirtti ve Hristofyas’a müzakerelerde iyi şans diledi. Yine; Sayın Eroğlu’nun nihayetinde, Sayın Talat’la uzlaşılmış olan çözüm zeminini kabul ettiğini teyit ettiği bilgisini edindiğini kaydetti.

 

Samimi dil ve şaşkınlık

 

Yaklaşık bir hafta önce Başkan Hristofyas, Cameron’a yanıt mektubu gönderdi. Gazetemizin edindiği bilgiye göre Hristofyas bu mektubunda, diplomatik dilde alışık olunmayan çıplak samimiyeti ile Eroğlu’nun çözüm zeminini şifahen kabul ediyor olabileceğini ancak masaya federasyon yerine konfederasyona göndermede bulunan öneriler koyduğunu vurguladı.

 

Gazetemizin algıladığı kadarıyla Hristofyas’ın mektubunda kullanılan ton; bir devlet başkanının diğer bir dengine yanıtı niteliğinde değil, daha çok; büyük ümitsizlik sorunları yaşayan bir kişinin şifahen patlaması niteliğindeydi. Bu nedenle de büyük bir şaşkınlık yarattı ve diplomatik kulislerde konu oldu.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ