16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Camdan ‘su’ya sağlık!
26 Aralık 2012 Çarşamba 09:15

Camdan ‘su’ya sağlık!

Üroloji uzmanı Dr. Zafer Topukçu polikarbon maddesinden üretilen plastik damacanaların zararlarını ve kullanımı doğrultusunda doğacak sıkıntıları Haberdar’a anlattı...

Onur EVRENSEL - Doğancan DÖNMEZ

Üroloji uzmanı Dr. Zafer Topukçu, plastik damacanaların içeriğinde bulunan polikarbon maddesinin insan vücudunda kalıcı hasarlara neden olabileceğini belirterek, plastik damacanalarda bulunan östrojen hormonunun erkeklerde meme büyümesine ve üreme sorunlarına neden olabileceğini belirtti. Topukçu, plastik damacanaların kullanımının bir günde sonlanamayacağını ancak cam damacana kullanmanın çok daha sağlıklı olduğunu ifade etti.

 

“3 bin çeşit plastikle yaşıyoruz”

Ülkemizde cam damacana uygulamasını ilk kez kendilerinin başlattığını belirten Topukçu,“Günlük yaşantımızda yaklaşık 3 bin çeşit plastik madde var. Gelişmiş ülkeler plastik ürünlerin kullanılmaması konusunda çalışmalar başlattı. Özellikle etraftaki duygu ve düşünceleri dahi bünyesine çekebilen suyun sağlıklı tüketilebilmesi için cam damacanalar son derece önemli” dedi.

 

“Sıcak havalarda tehlike büyük”

Zafer Topukçu,  plastik kullanımından kaçışın önemli olduğuna dikkat çekerek, “Plastik damacanaların içine konulan bir  takım koruyucu maddeler var. Bu maddelerden birisi de BP A maddesi yani Bisfenol A dediğimiz madde. Yapılan araştırmalara göre, içerisine su konulduğu zaman suyu dönüştürmeye başlayan BP A maddesi, özellikle çok sıcak havalarada suya olan geçişini daha hızlı tamamlıyor. Bildiğiniz üzere ülkemizde iklim bakımından çok sıcak bir yer ve bu yüzden üklemiz için iki katı daha tehlikeli”dedi.


 

“Birçok hastalık riski var”

Plastik damacananın bünyesinde bulunan maddelerin insan vücudunda bir hormon gibi etki gösterip ciddi sıkıntılar meydana getirebileceğini belirten Topukçu, yaşanması ihtimal rahatsızlıkları ise şu şekilde sıraladı:

 

“Sinir sistemi bozukluğu , şeker hastalığı , özellikle kız çocuklarında cinsel gelişim hızının artışı , erkek çocuklar için ise hiperaktiflik görünme olasılığı var. Bunların yanı sıra, yetişkin kadın ve erkek bireylerde, doğurganlıkta farklı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Erkekler için ise gögüs büyümesi ve prostat büyümesi riski mevcut.”“Pet şişeler de riskli”

Plastik pet şişelerin de ciddi riskler taşıdığını belirten Topukçu, “Sadece damacanalar değil, plastikten üretilen sporcuların içmiş olduğu özel su şişeleri ve bebek biberonları da polikarbon dediğimiz madde içeriyor. İnsan ,ömürünü bu şekilde plastik damacanalardan ve pet şişelerden 20 yaşına kadar su içerek geçirise 50 yaşına kadar geçireceği rahatsızlıkların neler olacağı tahmin bile edilemez” dedi.

 

“Camdan su tüketmek sağlıklı”

Topukçu, plastik gibi doğa dışı maddelerin insan vücuduna zarar verebileceğine dikkat çekerek, “Camdan su tüketmek sağlıklı. Cam şişeler, güneşte de kalsalar yapılarında hiçbir bozulma olmaz ve içerisindeki su da sağlıklı bir şekilde korunmuş olur” dedi. Topukçu ayrıca, ülkemizde ilk defa cam damacanayla su dağıtımına başlayan Yeşilırmak Su’yun sunduğu cam damanacaların kullanım olarak da AB standartlarına tamamen uygun olduğunu belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ