14 Aralık 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyüklere mesaj var!
02 Ağustos 2011 Salı 13:43

Büyüklere mesaj var!

Neriman Cahit, 'Çocuğum Ben' ile dizelerini bu kez çocuklar için sıraladı..

Edebiyatçı, gazeteci, şair, araştırmacı kimliğiyle araştırma, şiir, röportaj, kadın sorunu dahil bir çok konuda 16 esere imza atan Neriman Cahit, bu kez öğretmen kimliğiyle çocuklar için, çocuklarla ilgili şiirlerini kitaplaştırdı.

 

 

Yalın bir dille kaleme alındı


Yalın bir dille yazdığı şiirlerini “Çocuğum Ben” adıyla kitapta toplayan Neriman Cahit, şiirlerin hikayesini önsözde şöyle özetledi:
 

 

Sürgünlerimi beslemeye başladım”


“Bir ağacın sürgünü gibiydim, okula gidip dünyayı tanımaya başladığımda... Öğretmen oldum ve bu kez yavaş yavaş ben sürgünlerimi beslemeye başladım, bilgimle ve sevgimle... Aslında onlardı beni besleyen, o küçümen yüreklerindeki dünyalara sığmayan sonsuz gülüşleriyle...”

 

 

“Birlikte öğrenip paylaşmayı sürdürdük”

 

“Her biri sanki yurdumun küçücük bir deresiydi ve kocaman bir nehre dönüşmeleri bana - biz öğretmenlere - bağlıydı... Bu yüzden önce yurduna, sonra dünyaya ait öğrenmeleri gereken her şeyi, birlikte öğrenip paylaşmayı sürdürdük... İşte bu kitaptaki şiirler, o günlerin anılarından derlediğim ve çocuklarım dediğim yurdumun tüm çiçeklerinin soluğudur...”

 Büyüklere de mesaj veriyor

 

Artı Eğitim Merkezi yayını olarak Osman Cankoy’un kapak tasarımıyla yayınlanan kitap, sadece çocuklara değil “büyüklere” de mesaj niteliğinde...

 


“Bırakın doya doya oynayayım”

 

“Ne soğuk metal oyuncaklar, ne bilgisayar, ne atari... Ne de balkondan izlemek sokağı, mahalleyi... Bırakın doya doya oynayayım, varsın toprağım kirletsin beni.”

 


 

“Beton duvarlarla kesmeyin yolumu”


“Ne talan, ne yalan, ne haram, ne de insan kılıklı yılan... Beton duvarlarla kesmeyin yolumu, söyleyin kim çaldı çocukluğumu...”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ