16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyükelçi Akça bugün geliyor
31 Mart 2011 Perşembe 13:11

Büyükelçi Akça bugün geliyor

Büyükelçiliğe atanan ve tartışmalara neden olan Halil İbrahim Akça, bugün KKTC’ye geliyor.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne atanan ve ülke kamuoyunda tartışmalara neden olan Halil İbrahim Akça, bugün KKTC’ye geliyor.
 

Kaya Türkmen’in yerine atanan Halil İbrahim Akça, Cuma günü, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na güven mektubunu sunacak.

TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Akça, bu akşam saat 19.00’da Ercan Devlet Havaalanı’na varacak. Halil İbrahim Akça, Cuma günü saat 12.15’de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na güven mektubunu sunacak. Akça, daha sonra Cumhurbaşkanlığı’nda onuruna verilecek öğle yemeğine katılacak.

 

Ziyaret programı

 

Halil İbrahim Akça, saat 14.15’de Lefkoşa Atatürk Anıtı’na, saat 14.45’de ise Dr. Fazıl Küçük’ün kabrine çelenk sunup, anıt özel defterlerini imzalayacak.

Akça, saat 15.30’da Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, saat 16.00’da ise Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş tarafından kabul edilecek.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Akça, Pazartesi günü saat 09.30’da Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti’yi, saat 10.15’de Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal’ı ziyaret edecek.

Pazartesi günü saat 15.00’de Başbakan İrsen Küçük tarafından kabul edilecek Akça, 8 Nisan Cuma günü saat 12.00’de Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ü ziyaret edecek.

  

Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin yeni Lefkoşa Büyükelçisi Akça'yı kabulünde vurgu yaptı:

“Bakanlar Kurulu Akça’nın arkasında

 

Bağış: “Avrupa birliği kendi taahhütlerini yerine getirdiği zaman Türkiye de kendi taahhütlerini yerine getirecektir”

 

“Hem Dışişleri Bakanı hem Başbakan destekliyor; ayrıca Bakanlar Kurulu'nun tamamı da Akça'nın arkasında”

 

TC Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin yeni Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça'yı kabul etti.

Akça'yı, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'nde kabul eden Bağış, Akça'nın görevine başlamadan önce veda ziyaretine geldiğini belirterek, "takdir ettikleri çok başarılı bir bürokrat olduğunu" kaydetti.

 

Akça'ya destek tam

 

Bağış, Büyükelçilerin Bakanlar Kurulu kararı ile atandıklarını hatırlatarak, Akça'yı “doğal olarak hem Dışişleri Bakanı hem Başbakan'ın desteklediğini, ancak Bakanlar Kurulu'nun tamamının Akça'nın arkasında olduğunu” vurguladı.

Akça'nın “KKTC'yi yakından tanıdığını, iki ülke arasındaki ilişkilerin dinamiğini ve Kıbrıs'ın AB müzakere sürecindeki önemini çok iyi bildiğini" belirten Bağış, "KKTC üzerinden Türkiye'ye baskı yapmaya çalışan Avrupalı bazı siyasilere doğru yolu görmeleri için fırsat tanımamız gerekiyor” diye konuştu.

Egemen Bağış, "Avrupa Birliği kendi taahhütlerini yerine getirdiği zaman Türkiye de kendi taahhütlerini yerine getirecektir. Bunların eş zamanlı yapılması gerekiyor" dedi.

 

Halil İbrahim Akça kimdir?

 

TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne atanan Halil İbrahim Akça, 1963’de Sivas Yıldızeli’de doğdu. Akça, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden 1988’de mezun oldu ve 1989’da Devlet Planlama Teşkilatı’nda Planlama Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. 1992-1994 yılları arasında ABD’de University of Delaware’de Ekonomi Master’ı okuyan Akça, master araştırmasını “Bütçe Açıklarının Enflasyon Üzerindeki Etkisi”, DPT Uzmanlık Tezini ise “Döviz Kurunun Belirleyicileri” konusunda yaptı.

Halil İbrahim Akça, DPT’de önce Haberleşme Sektörü uzmanı, daha sonra da Proje Analiz Uzmanı olarak çalıştı. 1996-1997 yıllarında Maliye Bakanlığı’nda Bakan Danışmanı ve Emekli Sandığı Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Akça, DPT’de uzman olarak çalıştığı 1997-2002 yılları arasında Proje Döngüsü Yönetimi konusunda çeşitli araştırmalar ve yarı zamanlı eğitmenlik gerçekleştirdi.

2002-2008 yılları arasında DPT’de Müsteşar Yardımcılığı, 2009 Ocak-Haziran döneminde vekaleten DPT Müsteşarlığı görevini üstlenen Akça, DPT Müsteşar Yardımcılığı ve Müsteşarlığı döneminde Türkiye Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği ve e-Dönüşüm Türkiye İcra Kurulu Üyeliği yaptı.

Halil İbrahim Akça, 2003 yılından itibaren eşzamanlı olarak yürüttüğü KKTC-TC Teknik Heyet Eş Başkanlığını son 1.5 yıldır tam zamanlı olarak yürütmeye başladı.

Evli, 3 çocuk babası olan Akça, İngilizce biliyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ