19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bulgaristan ayakta!
31 Temmuz 2013 Çarşamba 09:15

Bulgaristan ayakta!

Bulgaristan'da Başbakan Plamenn Oreşarski Hükümeti'ne karşı kitle gösteriler 47'nci gününde, hükümet yanlısı gruplar da 33'üncü gösterisini düzenledi

Bulgaristan’da Hükümet karşıtlarıyla Hükümet yanlıları arasında karşılıklı eylemler sürüyor.Muhalif protestocuları gibi etkinliklerinin organizasyonu için internet paylaşım ağları kullanan yaklaşık 200 gösterici, Oreşarski lehine 327 bin imza topladıklarını bildirdiler. Hiçbir siyasi partiye bağlı olmadıklarını iddia eden, ancak kendi aralarında "yoldaşım" diye hitap eden göstericiler, topladıkları imzaları 28 karton kutusu içinde Bakanlar Kurulu binasına taşıdılar.

İstifasını istediler

Protestocular, yolda cumhurbaşkanlığı önünde durup, hükümet karşıtı protestolara destek veren Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in istifasını istediler. Başbakan Plamen Oreşarski imza toplayan grubun temsilcilerini kabul etti. Sofya Belediyesi aşırı sıcak havada sokakta kalan diğer göstericilerin büyük bir bölümünün yaşlı olması nedeniyle başbakanlık binası önünde bir itfaiye musluğundan bardaklarla soğuk su dağıttı.Başbakan Oreşarski, kendilerini "Yeni Toplumsal Anlaşma İnisyatifi" olarak tanıtan hükümet destekçilerin, grup heyetiyle görüştükten sonra "Desteğimize toplanan imza sayısından çok etkilendim" dedi.Plamen Oreşarski, 29 Mart'ta kurulan koalisyon hükümetinin çalışma öncelikleri konusunda ciddi eleştiri görmediğini vurguladı. Ülkede 47 gündür süren hükümet ve parlamento karşıtı kitle gösterileri konusuna değinerek, "Malesef şimdilik toplum, kabinemizin program öncelik ve faaliyetlerini değil de apayrı, kenarda kalan konuları tartışıyor" dedi.

“Ayrım yapılmıyor”

Hükümetin muhalif ve taraftarların arasında ayrım yapmadığına işaret eden Oreşarski, "Toplum duygularını seçimde belirler. Bulgaristan'da ise son seçim daha yeni yeni yapıldı" ifadesini kullandı.İmza toplayan ve ortalama 100-200 kişilik katılımla 33 gündür Oreşarski'nin desteğine gösteriler yapan grubun en belirgin yüzlerinden rap şarkıcısı Mişo Şamara (Tokat Mişo), basına yaptığı açıklamada, imza kampanyasının talebi tam olarak ne olduğunu bilmediğini itiraf etti. Şamara, "Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in korkak olduğunu ve savaş anında ülkeden ilk kaçacak adam olacağını" öne sürdü.Bu arada Oreşarski hükümetini kuran Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) iktidar koalisyon ortakları olarak istifa etmeyi düşünmediklerini belirtiyorlar.Öz annesi tarafından istifaya davet edilen hükümet koalisyonun büyük ortağı BSP'nin Lideri Sergey Stanişev, "Annem 86 yaşında ve sağlık durumu iyi değil. Onunla siyasi görüşmeler yapmam" dedi.İkitidardaki partiler, parlamentoda muhalefet Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi ile 2 Ağustos'ta başlayacak ve 32 gün sürmesi beklenen yaz tatilinin planları kapsamında devlet tatil rezidanslarında rezervasyon kampanyasını sürdürüyorlar.

Büyük bir protestoya hazırlanıyorlar

Hükümet karşıtı göstericiler ise parlamentonun tatil kararı alması beklendiği ve gösterilerin 50'nci gününe gireceği 2 Ağustos Cuma gününde büyük bir protestoya hazırlannıyor. İnternet paylaşım ağları üzerinden organize edilen göstericiler çarşamba yapılacak 48'inci protestoda parlamento önünde sabah saatlerinde mayo giyerek güneşlemeyi planlıyorlar. Sadece bir ay çalışıp tatile çıkacak 240 milletvekilinin tümünün ahlakı ile alay eden göstericiler, şehir merkezini güneşleme kumsalına dönüştüreceklerini, meclisin tatilini kabusa dönüştüreceklerini öne sürüyorlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ