21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bugün Berat Kandili
04 Temmuz 2012 Çarşamba 11:11

Bugün Berat Kandili

Tüm vatandaşlarımızın ve İslam aleminin Berat Kandili kutlu olsun

Din İşleri Başkanı Talip Atalay, “Berat Gecesi’nin günahlardan kurtuluş gecesi demek olduğunu” vurguladı.

 

Atalay, Berat Kandili nedeniyle yayımladığı mesajda, 4 Temmuz Çarşamba gününü Perşembe’ye bağlayan gecenin Berat Kandili olduğunu belirterek, halkın kandilini kutladı.

 

Berat sözünün “Beraet” kelimesinin kısaltılmış şekli olduğunu ve borçtan, suç ve cezadan, hastalıktan kurtulmak demek olduğunu vurgulayan Atalay, Hadisi Şerif’te bu geceye “Allah Teâla’nın Şaban’ın on beşinci gecesinde kullarına rahmetiyle tecelli buyuracağı, af dileyenleri bağışlayacağı, merhamet isteyenlere rahmet edeceği, içini kin bürümüş olanları ise kendi hallerine bırakacağı”nın haber verildiğine işaret etti.

 

Atalay, mesajında şunları kaydetti;

“Mübarek Ramazan ayının müjdecisi olan bu gecede, İnsanlara dünya ve ahirette mutlu olmanın aydınlık yolunu gösteren Peygamberimizin öğrettiği ‘Allah’ım, azabından affına, gazabından rızana sığınıyor, senden yine sana ilticâ ediyorum. Şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana gereği gibi hamd etmekten acizim’ şeklinde niyaz ederek, bunalan ruhların Yüce Rabbimizin rahmetine ve mağfiretine ulaşması adına önümüze açılmış bu rahmet kapısından içeriye girmek için gayret göstermeliyiz.

 

Bu gecede; Fert ve toplum hayatını tehdit eden her türlü olumsuzluğa karşı ‘Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin!’ ayetinden aldığımız güçle tahammül etmeli, bilerek veya bilmeyerek bulaştığımız günah ve kusurlarımızdan dolayı tövbe etmeli, kurtuluşumuzun ancak, yaşam kılavuzumuz olan Kur’an-ı Kerim’i anlamakla, anladığımızı hayatımıza uygulamakla, Peygamberimizin evrensel nitelikli ahlakî erdemleri içeren öğütlerini hayatımıza yansıtmakla mümkün olacağını aklımızdan çıkarmamalıyız.

 

Bu gecenin, ülkemizin, ana vatanımızın, İslâm dünyasının birlik-beraberliğine, insanlığın hidayetine, barış ve huzuruna vesile olmazını Yüce Allah’tan niyaz ediyor, aziz milletimizin, dünyanın çeşitli coğrafyalarında yaşayan vatandaş ve soydaşlarımızın ve bütün Müslümanların Berat Kandili’ni kutluyorum.”

 

Berat Kandili dolayısıyla Bayrak Aile Kanalı, Hz. Ebubekir Camisi'nden naklen yayın yapacak. Bayrak Aile TV’de saat 20.45'de başlayacak yayın, 1 saat sürecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ