19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Bu yapı sürdürülemez”
28 Nisan 2011 Perşembe 11:53

“Bu yapı sürdürülemez”

Akça, KKTC'nin devlet yapısını ve ekonomisini şu sözlerle eleştirdi:

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, hantal devlet yapısıyla KKTC ekonomisinin yürümesinin mümkün olmadığını, mevcut yapının sürdürülemez olduğunu ifade etti.

 

Hantal devlet yapısından verimli devlet yapısına geçilmesi gerektiğini belirten Akça, aksi takdirde insanların kendi geleceklerini karartmış olacaklarını söyledi.


Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil ibrahim Akça, DAÜ Kariyer Günleri açılış töreninde “Değişim Süreci ve İnovasyon” konulu bir konuşma yaparak, dünya Türkiye ve KKTC ekonomisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

 Sorunlar içte ve dışta farklı gözüküyor


KKTC’nin sorunlarının içeriden ve dışarıdan bakıldığında farklı göründüğünü ifade eden Akça, içeriden bakıldığında, içinden çıkılmaz sorunlar yumağı olarak göründüğünü, dışarıdan bakıldığında ise aslında basit olduğunu, kendi kendisinin kalkınmasını engelleyen yapı olarak kamu varlığının göründüğünü söyledi.

 


Akça, KKTC’de ekonomik ve sosyal kalkınmada kendi kendine pranga vuran, ambargo koyan bir yapı bulunduğunu, bunu aşmanın mümkün ve çok basit olduğunu, KKTC’de kalkınma ve gelişmeyi sağlayacak ptansiyel, insan ve doğal kaynak bulunduğunu ifade etti.


 

“’Paket’te görüş ayrılığı yok”


KKTC için önerilerinin sorulması üzerine Akça, bu soruya ekonomik paketle cevap verdi. Akça, KKTC ve TC hükümetleri arasında 2010-2012 yıllarını kapsayan ve kamuyounda “ekonomik paket” olarak adlandırılan bir protokol imzalandığını, hazırlanmasında KKTC ve TC’den yüz teknisyenin görev aldığını belirtti.


Protokolün uygulanması ve yapılması gerekenler konusunda görüş ayrılığı bulunmadığını söyleyen Akça, uygulamadaki sorunun programın KKTC’de sahiplenilmesi ve bedelinin ödenmesi konusunda olduğunu söyledi.


Ekonomik paketin uygulanmasının bedeli ve mükafatları bulunduğunu kaydeden Akça, bedeli kısa vadede siyasilerin ödeyeceğini ancak uzun vadede mükafatını ülkenin çocukları ve gençlerinin elde edeceğini, siyasilerin bu bedeli göze alması gerektiğini söyledi.
 

 


“Bedeli hep Türkiye ödesin”

 

KKTC’de “bedeli hep Türkiye ödesin” gibi yerleşmiş anlayış bulunduğunu söyleyen Akça, “Bedeli Türkiye ödeyip değişim yapılabilir ancak kalıcı olmaz. Toplumun sahiplenmesi gerekir ki kalıcı olsun” diye konuştu.


Akça, paketin bedelini halk ödeyebilecek mi?” şeklindeki bir başka soruya karşılık olarak da halkı sınıflara ayırmak gerektiğini, kamudan kaynak alanlarla (kamu çalışanları ve emeklileri) özel sektörde çalışanlar arasında gelir adaletsizliği bulunduğunu kaydetti.


Yaklaşık 32 bin kamu çalışanı ve kamu emeklisinin bütçeden aldığı payın %85 olduğunu söyleyen Akça, bu kesimin aldığı payın olması gereken yere gelmesi gerektiğini, böylece özel sektörde çalışan 100 bin kişinin önünün açılacağını söyledi.


Akça, hantal devlet yapısıyla bu durumun sürdürülebilir olmadığını ifade ederek, gelir düzeyinde dengenin sağlanabilmesi için öze kesimin seslerini duyurmaları gerektiğini belirtti.
“KKTC boşu boşuna daha pahalı”


Akça verimli bir yapının oluşturulabilmesi için ilk önce hem devlete hem de geleceğe güvenin sağlanması gerektiğini kaydetti.


KKTC’nin boşu boşuna olması gerekenden daha pahalı olduğunu söyleyen Akça, bu durumun ticaretin Güney Kıbrıs’a kaymasına neden olduğunu ve Türkiye’ye ihracatın önünde engel oluşturduğunu, pahalılığın en önemli nedenlerinden birinin de faizlerin yüksekliği olduğunu söyledi.


KKTC’de dünya ortalamasının 3 katı pahalı elektrik enerjisi üretildiğini bunun da pahalılıkta bir etken olduğunu söyleyen Akça, asgari ücretin kişi başına düşen gelir oranında sapmalar olduğunu söyledi.
 

 


“Çanakkale Geçilmez”

Limanlar ve gümrüklerin adeta “Çanakkale Geçilmez” olduğunu ifade eden Akça, liman ve gümrük uygulamalarının ham madde temini ve ihracatta pahalılığa yol açtığını kaydetti.
KKTC yüksek öğretim sektörünün çok büyük bir şans olduğunu ifade eden Akça, hayatın ucuzlatılmasının üretimi artıracağını vurguladı.
“Fon tartışması yarar sağlar”


Akça, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile Sanayi Odası arasında yaşanan fon tartışmasının son derece doğru bir tartışma olduğunu ifade etti.


Tartışmayı yararlı olarak nitelendiren Akça, tarafların, doğru bir tartışma yaptığını, bu tür tartışmaların yapılması gerektiğini kaydetti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ