20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu vahşeti içiniz kaldırmayabilir
26 Temmuz 2013 Cuma 11:01

Bu vahşeti içiniz kaldırmayabilir

Hizbullah, kadın, yaşlı, çocuk demeden öldürüp yaktı

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), 22 Haziran tarihinde Beşar Esad güçlerinin, Hizbullah milislerinin Halep'in güneydoğusunda bulunan Sefira ilçesine bağlı Resmun Nefil beldesine düzenlediği saldırıda, aralarında küçük yaşta çocukların da bulunduğu 191 sivilin, bıçaklarla ve ateşli silahlarla öldürülerek cesetlerinin yakıldığını açıkladı.

Bölgeyi bugün ele geçiren muhalifler, yakılmış cesetlerin kalıntılarıyla karşılaştıklarını aktardı. Konsey, Katledilen siviller arasında bebekler dahil olmak üzere 15 çocuğun, çok sayıda yaşlı ve kadının bulunduğu isim listesini yayınladı.ULAŞILAMAYAN TOPLU MEZARLAR VAR

SRGC, daha önce de "birçok kez Suriye'nin köy ve beldelere benzeri saldırılar düzenlendiğini, dünyanın duyarsızlığı sebebiyle cesaret bulan Esad yönetiminin, muhaliflerden intikam almak ve halkı sindirmek için katliamlar gerçekleştirdiğini" vurguladı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Türkiye Temsilcisi Halid Hoca, "Esad yönetiminin kontrolü altındaki bölgelerde henüz ulaşılamayan toplu mezarların olduğundan endişe ediyoruz" dedi.

Hoca, "Özgür Suriye Ordusu ya da diğer silahlı gruplara destek veren veya muhalif liderlerle aynı ailelere mensup sivillerin özellikle hedef alındığını, uyuşturucu madde kullanan Şebbiha milislerinin kadın, yaşlı, çocuk demeden katliam yaptığını" ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Beşar Esad rejimi daha önce Hula'da, Akrab'ta, Tireymse'de, Beyda'da benzeri katliamlara imza atmış bir suç örgütüdür. Şimdi bu mafya devletine Lübnan Hizbullah'ı ve Iraklı Şii milisler de destek veriyor. Geçmişteki katliamların görüntüleri dünya kamuoyuna ulaştığında tepki topladığını gördükleri için artık cesetleri yakmaya, delilleri karartmaya başladılar. Dünya sustukça, bazı devletler açıkça bazıları ise el altından Esad'ın ömrünü uzattıkça, o da bu durumdan cesaret alarak masum insanları öldürmeye devam edecek."

Suriye Devrim Şehitleri Veritabanı'nın (SRMD) bilgilerine göre Halep ve kırsalında olayların başladığı 2011 Mart'ından bu yana en az 11 bin 406 kişi öldürüldü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ