20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu ülkede fuarcılık yapılmaz
25 Nisan 2011 Pazartesi 15:31

'Bu ülkede fuarcılık yapılmaz'

Organizatör Erdinç Şoföroğlu, fuarcılığın sorunlarını Haberdar’a değerlendirdi

Simge ÇERKEZOĞLU

 

Kuzey Kıbrıs Turizm Fuar Organizasyonu kapılarını ziyaretçilere açtığı 20-24 Nisan tarihleri arasında maalesef beklenen ilgiyi görmedi. Bunun sonucunda fuarda sağlanan avantajlardan yararlanma fırsatını pek çok tatilci de kaçırmış oldu. Önümüzdeki yıllarda daha iyi fuarlara imza atılacağına inanarak, ilk fuarın neden bu kadar sönük geçtiğini fuarın organizatörü Blue Exhibition Ltd. Direktörü Erdinç Şoföroğlu’na sorduğumuzda şirket olarak kendilerinin fazlasıyla tanıtım yaptıklarını yedi bine yakı broşür dağıtıldığını ve üç farklı gazetede reklamlar yayınlattığını hatırlattı. Bunun yanında televizyon reklamları ve pankartların da sokaklarda yer aldığını ifade etti. Ancak organizatör olarak şikayetçi olduğu noktalarda yok değildi tabii.

 

 

“Medya yeterince yer vermiyor”

 

Medya kuruluşlarını eleştiren Şoföroğlu, medyayı sosyal organizasyonlara yeterince yer vermemekle suçluyor. Haberlerin tamamen siyaset içerikli olduğu ve gazete haberlerinin de tamamen birbiri ile aynı olduğunu söyledi. Toplumun sadece siyasetle beslenmediğini belirten Şoföroğlu “sosyal hayat devam ediyor” dedi.

 

 

“Amaç iç turizmi canlandırmak”

 

2006 yılında düzenlenen turizm fuarı olduğunu hatırlattığımızda ise o zaman daha az televizyon olmasına rağmen daha çok ilgi gördüğünden yakınıyor. Açılışta bakanlar olduğundan dolayı çok ilgi olduğunu söylerken açılıştan sonra hiçbir ilgi görmediğini söyledi. Devletten yeterince katkı görmediklerini söyleyen Şoföroğlu, fuarın amacını “iç turizmi canlandırmak” olarak açıklayarak, KTAB ve Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği’ne ücretsiz stant temin ettiklerine değindi.

 

Turizmin çok önemli olduğu KKTC’de organizasyonun geleneksel hale getirilmesi ve turizm organizasyonlarında bireylerin ziyaretçi olarak bulunmaları sektör açısından önem taşıyor.

 

“Hüsran kaçınılmaz”

 

Şoföroğlu’ndan ayrıca organizasyonun yetmiş milyara mal olduğunu ancak kazancın eli milyar civarında kaldığını öğreniyoruz. Bunun yanında fuar alanının da şirkete kiralanmış olmasına rağmen alan içerisindeki etkinliklerin devam ettiğini görüyoruz. Cumartesi sabahı 23 Nisan dolayısı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir organizasyonu Pazar gün ise her hafta olduğu gibi fuar alanı, “Pazar alanı” olarak kullanılmaya devam ediyor.

 

Dünya fuarları ile karşılaştırdığımızda KKTC fuarının hüsranla karşılanması kaçınılmaz.

 

“Fuar alanında fuar yapmak imkansız”

 

Ancak bu noktada Şoföroğlu uyarıda bulunuyor. “En önemlisi fuar alanı şartları fuarcılık yapmayı imkansız hale getiriyor. Ülkede fuarcılık yapmak imkansız… Pazar kurulan bir alanın ayrıca fuar ve kültür alanı olarak kullanıldığı başka hangi ülkede görülebilir. Turizm Bakanlığı ve örgütleri bile organizasyonlara çok ilgisiz.”

 

“Yüzde 40’a varan indirimler…”

Kuşkusuz fuardan olumlu sonuçlar da alınmadı değil. Dokuz farklı ülken acentelerle yerli acentelerin iletişim kurması sağlanırken, ziyaretçiler de %40’lara varan indirim ve promosyonlardan yararlanarak tatillerini organize etme şansına sahip oldular.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ