20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu reklamlar bizi bozuyor!
09 Mayıs 2013 Perşembe 11:07

Bu reklamlar bizi bozuyor!

Kadınların yer aldığı ilanlar görüp kendinizi kötü mü hissediyorsunuz?

Uzmanlar, görsel efektler yardımıyla mükemmel hale getirilmiş modellerin kullanıldığı ve lüks yaşama dair reklamların kadınlar için sakıncalı olduğunu belirtiyor.

18 ve 32 yaş arası 155 kadın arasında yapılan araştırmada, lüks yaşamı özendirici ve mükemmel görünümlü modellerin kullanıldığı reklamların kadınları depresyona sürükleyebildiği ve beslenme bozukluklarına yol açabildiği belirlendi.

Araştırmaya katılan gönüllülere farklı reklamlar izletildi ve ardından bedenlerinden duydukları memnuniyeti ifade etmeleri istendi. Kadınların çoğu, lüks ürünlerin ve 'mükemmel' görünümlü modellerin yer aldığı reklamların, fiziksel görünümleri ile ilgili olarak kötü hissetmelerine neden olduğunu belirtti.

İngiltere'deki Sussex Üniversitesi'nden Doktor Eleni-Marina Ashikali, "Bakmak istediğimiz, tüketim kültürünün kadınlar üzerindeki etkisiydi. Bunun için iki ideal olana baktık. Birincisi vücut mükemmelliği, kadınların her zaman zayıf ve güzel olmak zorunda olduğu düşüncesi.

İkincisi kadınların hayatta daha başarılı hissetmesini sağladığı iddia edilen belli ürünlere sahip olma düşüncesi. Kadınların bütün bu reklamları ve ilanları izledikten sonra, kendi bedenleriyle ilgili çok daha kötü hissettikleri ortaya çıktı. Öte yandan daha fazla materyalist değerlere sahip kadınlar bu görüntülere en olumsuz tepkiyi verenler oldu" diyor.

Ashikali, reklam kurumlarını ve medyayı bu zarar verici görüntüleri kullanmadan önce verdikleri zarar konusunda düşünmeye çağrıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ