15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu pisliğe kim dur diyecek?
19 Nisan 2011 Salı 14:52

Bu pisliğe kim dur diyecek?

Haberdar muhabirlerinin araştırmaları, Bally kullanımının ne denli ciddi boyutlara ulaştığını gözler önüne serdi

Abbas ELMAS

 

Ülkemizde birçok uyuşturucu maddeye yönelik mücadele sürerken, gençleri uyuşturucu batağına sürüklemeye ön ayak olan uçucu maddeler göz ardı ediliyor. Son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan ve insan vücuduna başta Kanser olmak üzere telafisi olmayan birçok zararlara neden olan uçucu maddeler “Tiner ve Bally” hem gençlerin diğer uyuşturucu maddelere alışmasına neden oluyor hem de batağa sürüklüyor.

 

Haberdar ekibinin Lefkoşa ve Girne bölgelerinde yaptığı incelemelerde, ülkemizde Bally kullanımının ne denli yaygın olduğunu gözler önüne seriyor. KKTC’de son on yılda bağımlılık konusunda araştırma yapanlar, Sigara ve Alkol’dan sonra en çok bağımlılık yapan maddenin Bally ve Tiner gibi uçucu maddeler olduğu belirtiyor.

 

Birçok gencin ilk deneyimi olan ve sonrasında uyuşturucu maddelere geçmesinezemin hazırlayan Bally ve Tiner gibi uçucu maddelerin bakkal ve hırdavatçılarda her isteyene yaş ve meslek gurubuna bakılmaksızın satışı türlü engellenmiyor.

 

Haberdar Ekonomi Servisi’nin yaptığı araştırmalar sonucunda ülkeye geçtiğimiz yıl 82 bin 300 Dolar’lık yapıştırıcı madde ithal edildiği tespit edilirken, Bally kullanımının ne denli tehlikeli boyutlara ulaştığı anlaşılıyor.

 

 

Lefkoşa ve Girne’de aldı başını gidiyor

 

Haberdar vatandaşlardan aldığı şikayetleri değerlendirerek Lefkoşa ve Girne’de incelemelerde bulundu. Lefkoşa’da Çetinkaya Spor Klübü’nün bulunduğu surlar altında Bally kullanan gençlerin yarattığı kirlilik görenleri hayrete düşürecek durumda. Girne’de yaptığımız araştırmalarda ise, Aslanlı Villa olarak da bilinen bölgedeki ağaçlık alan içinde gençlerin Bally kullanma alanları yarattığını gözlemledik. Muhabirimiz, gençlerin Bally kullandıkları bölgeleri tek tek tespit ederek görüntüledi. Girne Belediyesi’ne ait otopark yakınlarında bulunan ağaçlık arazi ve ağaçlık arazi içerisinde yeralan terk edilmiş bir evin de gençler tarafından Bally kullanımı için tahsis edildiğini gözlemledik. Söz konusu bölgelerde binlerce boş Bally tüpleri ve içerken kullanılan naylon poşetler de görüntülendi.

 

Ayhan Çakıcı: “Aileler bu olayı çok küçümsüyor”

 

Bally kullanımı ve bağımlılığı hakkında görüşlerine başvurduğumuz Uzman Psikolog Ayhan Çakıcı, Bally ve Tiner gibi uçucu maddelerin ülkemizde aileler ve yetkililer tarafından çok küçümsendiğini dile getirerek, 1996 yılında yapılan araştırmalarda Alkol ve Sigara’dan sonra Bally ve Tiner gibi uçucu maddelerin bağımlılıkta ilk sırayı aldığını vurguladı.

 

Söz konusu maddelere ulaşıma ve kullanımın çok kolay olduğuna değinen Psikolog Ayhan Çakıcı, ailelerin “Nasıl olsa benim çocuğum kullanmaz, bu olay TC’de yaygın burada yok” düşüncesi içinde olduğunu dile getirerek, bu noktada ailelere de büyük sorumluluklar düştüğünü belirtti.

 

 

“Çok ucuz ve herkese satılıyor”

 

Uzman Psikolog Ayhan Çakıcı, Bally ve Tiner gibi uçucu maddelerin bakkal ve hırdavat dükkânlarından kolaylıkla ve çok ucuza temin edilebileceğine dikkat çekerek, gençlerin bu maddeleri kullandıktan sonra hafıza kaybı yaşadıklarını vurguladı. Söz konusu maddeleri kullananların etkisi altındayken ve bu etkiden çıktıktan sonra bile ne yaşadıklarını hatırlamadıklarına dikkat çeken Ayhan Çakıcı, bu maddelerin diğer uyuşturucu maddelere de ön ayak olduğunu kaydetti.

 

“Kanser riskini artırıyor”

 

Uçucu maddelerin insan kullanımı için uygun olmadığını dile getiren Uzman Psikolog Ayhan Çakıcı, bu maddeleri kullanan gençlerde kanser riskinin oldukça yüksek olduğunu vurguladı. Çakıcı, bu maddeleri sık kullananlarda bilinç kaybı, yüz ve ağız bölgesinde doku tahrişi ve bağımlılık gibi ciddi sağlık sorunları yaşandığını söyledi.

 

“Satışı kısıtlanmalı”

 

Bally ve Tiner gibi uçucu maddelerin her yerde rahatlıkla satılabilindiğine dikkat çeken Ayhan Çakıcı, yetkililerin bu konuya daha duyarlı davranmaya davet ederek, söz konusu maddelerin satışının kısıtlanmasının çok önemli olduğunu belirtti. Çakıcı, Bu maddelerin ya belirli yaş üstü insanlara veya ilgili meslek lisansı olan kişilere satılmasıyla ilgili belirli yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğine de dikkat çekti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ