18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Bu kez aylarca Lefkoşa’da kalırız”
05 Mayıs 2011 Perşembe 11:35

“Bu kez aylarca Lefkoşa’da kalırız”

Hayvan üreticileri; 2 aydır ödenmeyen süt paralarını talep etti, hükümete resti çekti…

Adem KAVAZ

 

Çiftçilerden sonra hayvancılarda sıkıntılı günler geçiriyor. Hem hükümetten hem de Süt Kurumu’ndan 20 milyon TL alacakları bulunan hayvan üreticilerin içinde bulundukları durum hakkında dün Hayvan Yetiştiricileri ve Yetiştiricileri Birliği basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, yaşamakta olan sıkıntıların hayvan üreticileri bezdirme noktasına geldiğini ifade etti. 2 dönemlik süt bedeli olan 10 milyon TL’nin Cuma gününe kadar ödenmesi için hükümete çağrıda bulunan Başkan Naimoğulları, “Eğer ödeme yapılmazsa çok şiddetli ve ağır eylemlere gideceğiz” dedi.

 

 

Naimoğulları: Girişimlerini endişe ile gözlemliyoruz

 

Naimoğluları, yaptıkları son eylemde Haziran ayı sonuna kadar en azından bir geçiş süreci yaşanması konusunda bağlı kaldıklarını söyleyerek Başbakan İrsen Küçük ile aralarında duyarlılığı ile bir uzlaşı sağlandığını anımsattı. Başkan Naimoğlulları açıklamalarına şöyle devam etti:

 

“Özellikle Mart ayının ortasından bu yana başta süt konusunda yaşanmakta olan pazarlama ve ödeme sorunları var. Bunun yanında bazı rant çevrelerini memnun etmek için ithal ete izin verme girişimlerini büyük bir endişe ile gözlemlemekteyiz. Çevrelerini memnun etmek için ithal ete izin verme girişimlerini büyük bir endişe ile gözlemlemekteyiz.”

 

 

“20 milyon TL alacağı var”

 

Mustafa Naimoğulları, üreticinin tek gelir kaynağı olan süt bedellerinin 15 Mart’tan bugüne kadar ödenmediğini belirterek, hayvan üreticilerinin hem Süt Kurumu’ndan hem de hükümetten 20 milyon TL alacağını açıkladı. Bu durumdan dolayı üreticinin şu anda çek yasağına girdiğini ve hayvanlarına yem alamaz duruma geldiğine dikkat çekti. Yaşananlardan dolayı birçok hayvancının iflasın eşiğine geldiğini kaydeden Naimoğulları, “Bizler kendi imkanlarımızla bankalardan borç alarak üretimi daha ucuza yapabilmek için çaba sarf ederken hükümet bizleri zor şartlara itmektedir. Bu durumda nasıl üretim yapalım, nasıl yatırım yapalım?” şeklinde konuştu.

 

 

“Üretici ürettiği ürünlerin parasını veriyor”

 

Ürettiğinin karşılığını alamayan 10 binlerce üreticinin bulunduğuna vurgu yapan Başkan Naimoğulları, şu anda üretim durduğunu ve birçok hayvancının da hayvanlarını satılığa çıkardığı ifade etti. Hükümetin ekonomik sıkıntıları içerisinde olabileceğini açıklayan Hayvan Yetiştiricileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, üreticinin ürettiği ürünlerin parasını vermek zorunda kaldığını ve hükümetin ülkede üretim ve üretici istenmiyorsa çıkıp basının önünde açıklanması gerektiğini işaret etti.

 

 

“Üreticiye oyun oynuyorlar”

 

Birlik olarak üreticinin yok olmasına seyirci kalamayacaklarını belirten Naimoğulları üreticinin alacağı 2 dönemlik Süt bedeli olan 10 milyon TL’nin ödenmesi için hükümete Cuma gününe kadar ödeme yapması için çağrıda bulundu ve ödemenin Cuma’ya kadar ödeme yapmazsa olacaklardan dolayı kendilerinin sorumlu olmayacaklarını açıkladı. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve diğer Bakanlıklar yetkililerle beraber üreticiye oyun oynadıklarını iddia eden Naimoğulları, “Ülkenin ihtiyacı varmış gibi sırf güneyden kaçak olarak gelen eti bahane ediyorlar. Birçok kişinin de bundan büyük rant sağlamasına ön ayak olmaktadırlar” diye konuştu.

 

 

“Aylarca Lefkoşa’da kalırız”

 

Ülkede TÜK’ün tampon görevi yaptığını iddiasında bulunan Naimoğluları, açıklamalarını şöyle tamamladı:

 

“Basından da gördüğünüz gibi hayvan başına düşen doğrudan gelir desteği ödemelerine şu anda Sayıştaylık el koymuş durumdadır. Bir milyon TL civarında yolsuzluk olduğu ve gerçek üreticinin mağdur olduğunu ortaya koymuştur. Şu anda hayvancı bu konuda mağdur durumdadır. Ne zaman ödeneceği de belli değildir. Siyasilerin ve bürokratların yapmış olduğu yanlışlıklarla hem devleti 1 milyon zarara uğratmış hem de üreticimizi mağdur etmiştir. Geçen sefer kandırıldık. Bu sefer kış da değil; aylarca Lefkoşa’da kalırız. Varsın gerisini hükümet düşünsün.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ