18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu daha idman!
25 Mart 2013 Pazartesi 09:40

Bu daha idman!

Haberdar’a konuşan Hüsnü Mahalli, bölgedeki hareketliliğin büyüyerek devam edeceğini söyledi

Vatan MEHMET

Haberdar’a özel bir değerlendirme yapan Ortadoğu uzmanı ünlü gazeteci Hüsnü Mahalli, “Türkiye’deki barış süreci, Güney Kıbrıs’taki ekonomik kriz, İsrail’in özrü ile yaşanan hareketlilik, Kıbrıs dâhil bölgede yaşanacak olanların bir idmanıdır” diyerek, önümüzdeki dönemde bölgenin daha da hareketleneceğini öngördü. “Bölgede gelişen her şey birbiriyle ilişkili” diyen Mahalli, İsrail’den gelen özrün Öcalan’ın nevruzda okunan açıklamasından bir gün sonra geldiğini hatırlatarak aynı gün Güney Kıbrıs’ın doğal gaz planları açısından çok önemli olan Lübnan Hükümetinin ABD baskısıyla istifa ettiğine dikkat çekti.

 

“Bu coğrafyada bir temel kural vardır”

Hüsnü Mahalli şöyle dedi;

 “Bu coğrafyada temel bir kural vardır. Her şey birbirine bağlıdır. Tıpkı bölgedeki gelişmelerin tüm alt başlıklar gibi…

 

Örneğin İsrail özrü, Türkiye ve bölge için çok önemli olan Öcalan’ın açıklamasından bir gün sonra geldi... Aynı gün Amerikan baskıları ile Lübnan’da hükümet istifa etti…”

 

ABD planları çerçevesinde bir çözüm olmazsa…

“Lübnan hem Suriye’deki gelişmeler hem de Kıbrıs’ın doğal gaz planları açısından çok önemli… Tıpkı Suriye’nin önemli olduğu gibi…

 

Yani bölgede ABD planları çerçevesinde bir çözüm olmazsa Mısır, Filistin, İsrail, Suriye,  Lübnan ve hatta Libya doğal gaz sorunları çözülmez ve bu gaz Amerikan ve Batı şirketleri aracılığı ile Avrupa’ya taşınmaz…

 

Amaç Rusya’nın AB ülkeleri üzerindeki doğal gaz tekelini kırmaktır. Yani Rusya’nın Batı ile pazarlıklarında zayıf düşürülmesi amaçlanmaktadır…”

 

İsrail bunu neden şimdi yaptı?

“Koşul ve karşılığı ne olursa olsun İsrail’in özür dilemesi çok önemlidir. Çünkü 1947’de kurulduğundan bu yana İsrail bunu şimdiye kadar hiç yapmadı. Ancak sorulması gereken soru İsrail bunu neden şimdi yaptı? Başbakan Erdoğan hafta başında İsrail ve ABD’deki Yahudi lobilerini çok kızdıran ‘siyonizm ile ilgili sözlerinin yanlış anlaşıldığını’ söylemişti…”

 

 24 saat geçmeden ABD ve Suudilerin telkinleri

Lübnan’daki potansiyel iç savaş tehdidine değinen Mahalli şöyle konuştu;

“Tel Aviv’i ziyaret eden Obama, şimdiye kadar olmadığı şekilde İsrail’i sahiplendi ve Hizbullah ve İran’ı tehdit etti. 24 saat geçmeden ABD ve Suudilerin telkinleri ile içinde Hizbullah’ın bulunduğu Lübnan’daki koalisyon hükümetinin başbakanı Mikati istifa etti… Lübnan’da iç savaş riski var.

 

Böyle bir risk Suriye’nin geleceğine ve peşinden Irak ve İran’a yansıyacaktır. Özetle önümüzdeki günlerin gelişmeleri bölgenin geleceğini belirleyecektir. Lübnan’da iç savaş çıkarsa bu coğrafyanın her yeri kana bulanır...”

 

“AB Rumlara 10 milyar Euro bulamayacak kadar zayıf değil”

“Böylesi sıcak ve karmaşık bir dönemin yaşandığı Arap coğrafyasından söz ederken Kıbrıs’taki gelişmelerin en az şimdilik çok fazla önemli olduğunu düşünmüyorum. Elbette adadaki İngiliz üsleri her zaman olduğu gibi şimdi de çok önemli. Elbette ada ve çevresindeki ülkelerin doğal gazı çok önemli. Ama AB ile Rumlar arasındaki mali kriz çözülmeyecek gibi değil. Yunanistan, İrlanda, İspanya, Portekiz ve İzlanda’ya 600 milyar Euro bulan AB Rumlara 10 milyar Euro bulamayacak kadar zayıf değil…”

 

Kıbrıs’ın ortaya çıkan karmaşadaki önemi…

“Buradaki sorun AB’nin mutlak olarak Rumların iradesini ipotek altına alma çabasıdır. Yani Kıbrıs bugün için değil Suriye ve bölgedeki gelişmelerin netleşmesinden sonraki dönem için önemlidir. Kıbrıs olası bir Lübnan iç savaşı için çok önemlidir. Kıbrıs İsrail’in bölgesel hesapları için önemlidir. Yani sorun AB ile Rumlar arasında mali bir sorun değil. Buradaki sorun bölgede süregelen Rusya- ABD ya da Rusya - Batı soğuk savaşının yalnızca bir boyutu ya da yansımasıdır. Yani ada ya da en azından şimdilik Rum tarafı Rusya ile batının çarpışacağı bir alana dönüşmek üzeredir. Böyle bir olasılık Türkiye ve iflas etmiş bir Yunanistan’ı yakından ilgilendiren Kıbrıs sorununun çözümü şimdi çok daha karmaşık bir hal alacaktır. Bu coğrafyada her şey Suriye’deki sürecin sonucuna göre kurgulanmaktadır. Kıbrıs dâhil bu bölgede yaşanan tüm gelişmeler önümüzdeki dönemin antrenmanlarıdır.”

 

“Libya’da oyuna getirilen Rusya dikkatli”

“Örneğin ABD ve müttefikleri Batı Suriye’de kendi planlarını bozan Rusya’yı Kıbrıs’tan kovmak istiyor. Rusya da kendine göre sıkışmış bir AB-Kıbrıs denklemini daha sıkıştırmayı amaçlıyor. İşin içinde elbette Rusya’nın parasal ve mezhepsel hesapları da vardır. Yani Libya’da oyuna getirilen Rusya Yugoslavya’da olduğu gibi bir kez daha aynı hataya düşmek istemeyecektir. Hem de Suriye’de sıkışmışken…”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ