17 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Bu cesareti nereden buluyorlar”
01 Nisan 2011 Cuma 13:49

“Bu cesareti nereden buluyorlar”

Âdem, polis teşkilatını beceriksizlikle suçladı; Kâmil yanıtladı

Yurdagül BEYOĞLU

 

Polis Mensupları Derneği yönetim kurulundaki 10 kişinin 3 ay süreyle görevden uzaklaştırılması meclise taşındı.

CTP Milletvekili Sonay Adem dünkü gündem dışı konuşmasında “ izinsiz yazılı beyanat ve yayında bulundukları gerekçesiyle Polis Mensupları Derneği Yönetim Kurulu üyesi 10 polisin 3 ay süreyle görevlerinden uzaklaştırılması” konusuna yer verdi.

 

“Başarısızlığına şüphe yok”

Emniyet Teşkilatıyla ilgili zehir zemberek açıklamalarda bulunan Adem, “başarısızlığı konusunda yurttaşlar arasında zerre kadar şüphe olmayan bir örgüt yönetimi böyle bir ceza verme yetkisini ve cesaretini nerden buluyor” diye sordu.

 

“Muhaceret yasasını uygulamıyor”

Ülkedeki kaçak nüfusun müsebbibinin Emniyet Örgütü olduğunu savunan Sonay Adem, polisi muhaceret yasalarını uygulamamakla suçladı.

“Biri kendi haklarıyla ilgili bir şey söyledi mi aslan kesiliyorlar. Eroğlu bu insanlar söz vermedi mi, ‘gelirsem nakil tüzüğünü değiştireceğim’ diye. İnsanlar bunu dile getirmişse suç mu oluyor? Bir siyasetçi kaç kere vaade bulunur da yapmaz? Her söylediği yalan olan başka bir örnek var mı” diyen Adem, görevden uzaklaştırılan polislerin elinde mahkeme kararının olduğunu vurguladı.

Bu tür davranışların suç teşkil etmeyeceğini ileri süren Adem, “bu cezalandırma hangi hakka sığar” diye sordu.

 

“Uygulama yasaldır”

Sonay Adem’in konuşmasına yanıt veren İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil, soruşturması süren konuyla ilgili olarak açıklama yapmanın yasalara aykırı olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Polis Genel Müdürlüğü’nden izin almadan, soruşturması süren bir olayla ilgili olarak açıklama yapmak yasalara aykırı. Polis Genel Müdürü, mevcut yasalar uyarınca konunun disiplin suçu olduğunu söyledi. Uygulama yasaldır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ