15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu bir suç
28 Nisan 2011 Perşembe 14:33

'Bu bir suç'

KTMMOB “Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmeli” uyarısında bulundu

Doğanköy’de yapımına başlanan caminin, projesinin yurt dışından getirildiğini ve bunun birlik yasalarına göre suç olduğunu vurgulayan KTMMOB “Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmeli” uyarısında bulundu…

 

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB), Doğanköy’de yapımına başlanan caminin projesinin yurt dışından getirildiğini ve bunun birlik yasalarına göre suç olduğunu savunarak, “Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmesi gerekiyor” dedi.


Birlik genel başkanı Ahmet Çağnan yaptığı yazılı açıklamada, ülkede imar yasaları ile imar kurallarının yok sayıldığını ve çevreyi katlederek yapılan uygulamalara Doğanköy’de yapımına başlanan camiyle bir yenisinin daha eklediğini iddia ederek, devletin, kendi yaptığı imar yasalarına uymayarak vatandaşın uymasını talep ettiğini, yerine getirmeyene de çeşitli cezalar verdiğini öne sürdü.
 

 


Çağnan: Suç işliyorlar

 

Yasalarda açıkça belirtilmesine rağmen, imar süreçleri yerine getirilmeden, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu planlama bölgelerinde Şehir Planlama Dairesi’nden ön onay, KTMMO Birliği’nden de vize alınmadan ve yerel yönetimlerden inşaat izni almadan yapılan inşaatların sorumlularının yasalara göre suç işlediklerini belirten Çağnan, şöyle devam etti:
 

 

“KTMMO Birliği yasalarına aykırı”


 

“Öğrendiğimiz kadarıyla imar süreci işletilmeden ve gerekli olan yasal izinler alınmadan Doğanköy’de cami inşaatı yapımına başlanmıştır. Yaptığımız araştırmaya göre, cami projesi tip bir proje olup yurt dışından getirilmiştir. Bu durum, KTMMO Birliği yasalarına göre suçtur. İnşaat sektörünün krizde olduğu, birçok üyemizin işsiz kaldığı ve mimarlık - mühendislik bürolarının kapanmakta olduğu bir dönemde yurt dışından tip proje getirip yasalara aykırı uygulamaya konulmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Böyle bir yöntemle yapılan uygulamalar, üzüntü verici olduğu kadar düşündürücüdür de.”
 

 

“İzinlendirilmesi gerekir”


“Cami gibi yapıların yasalara ve imar sürecine uygun yapılması için daha titiz davranılması gerekirken, kamuoyunda hassas olan böylesi bir konunun tartışılması hiç kimseye fayda sağlamadığı kanısındayız. Ayrıca Cami yapılacak arazide eski eser (listelenmiş kilisenin) olması konusunun Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan da izinlendirilmesi gerekmektedir.”
 

 

“Bir an önce vazgeçilsin”
 

“Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini, projelerin ülkemiz mimar ve mühendisleri tarafından hazırlanmasının yasal zorunluluk olduğunu, bunun yanı sıra, krizde olan proje sektörüne rahatlama getireceğini vurgulamak isteriz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ