12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Bu bir milat”
04 Nisan 2011 Pazartesi 17:23

“Bu bir milat”

Turizmciler yeni havayolundan memnun:

Yurdagül BEYOĞLU

Havayolu taşımacılığında önemli isimler arasında yer alan ve artık Kıbrıs ile Türkiye arasında yeni bir köprü kuracak olan onur air geçtiğimiz hafta ilk uçuşlarına başladı. İstanbul-Ercan arasında hergün 2 sefer gerçekleştirecek olan ve KKTC'den Trabzon'a da haftada iki sefer başlatmayı hedefleyen Onur Air’la ilgili konuştuğumuz siyasiler, denizcilik işletmeleri ve turizm acentaları temsilcileri girişimin turizme önemli katkı sağlayacana inanç belirtti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ada ülkelerine ulaşımın en süratli ve kolay yönteminin havayolu olduğunu ve bu uçuşla 2 buçuk milyon olan giriş-çıkış sayısını yüzde 20 artırarak 3 milyonun üzerine çıkartmayı hedeflediklerini açıkladı.

Maliye Bakanı Ersin Tatar da ülkeye ne kadar fazla havayolu uçarsa, o kadar fazla turist geleceğini ve bilet fiyatlarının aşağı çekleceğini kaydetti.

UBP Milletvekili Hasan Taçoy, ise ülkedeki uçuşların artmasının, frekansların çoğalmasının, değişik yerlere, değişik havayollarıyla uçulmasının hem rekabet koşullarını daha uygun hale getireceğini, hem de çeşitlilik sayesinde gidilecek noktaya daha konforlu bir şekilde ulaşmayı sağlayacağını dile getirdi.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de açıklamasında, ulaşımın sadece deniz ve havayoluyla yapıldığına dikkat çekerek “Deniz yolu hava koşullarına bağlı olarak kapanabilir. Bu yüzden havayolu kesintisiz ulaşım sağlaması dolayısıyla çok önemlidir.” dedi.

Polatkan Turizm Direktörü Ali Polatkan ise Onur Air’in KKTC uçuşlarına başlamasını milat olarak nitelerken, bununla birlikte tekelciliğin kırıldığını söyledi.

Fergün Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Fehim Küçük de “Güzel bir şey. Keşke 5-10 havayolu daha uçsa” diyerek, hükümetin bu şekilde bürokrasiden kurtulacağını söyledi.

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner:

“Çok önemli kararlar aldık”

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, ada ülkelerine ulaşımın en süratli ve kolay yönteminin havayolu olduğunu belirterek, Onur Air'ın KKTC'ye başlattığı seferlerin KKTC için hayati önem arz ettiğini belirterek, "Turizmin kaliteli ve hızlı olmasını istiyorsak, turisti hızlı bir şekilde taşımamız gerekir" dedi.


KKTC'de havacılık sektörünün önünü açmak ve sektörün ilerlemesini sağlamak için bu yıl çok önemli kararlar alındığını belirten Bakan Saner, bu kapsamda KKTC'ye uçan havayolu şirketi sayısının 3'ten 6'ya çıkarıldığını kaydetti. Onur Air gibi havacılık sektörü ve tur operatörlüğünü birlikte yürüten bir şirketin KKTC'ye uçuş başlatmasının önemli olduğunu vurgulayan Saner, şirket sayısındaki artışla ülkeye 2 buçuk milyon olan giriş-çıkış sayısını yüzde 20 artırarak 3 milyonun üzerine çıkartmayı hedeflediklerini söyledi.

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar:

“Fiyatlar aşağıya çekilecek”

Maliye Bakanı Ersin Tatar gazetemize yaptığı açıklamda, ülkeye ne kadar fazla havayolu uçarsa, o kadar fazla turist geleceğini kaydetti. “Bize gelen bilgilere göre turist sayısında artış var” diyen Tatar, Onur Air'ın, KKTC’nin bir marka olmasına, yeni bir destinasyon olarak ortaya çıkmasına, dolayısıyla turizmin gelişmesine katkı koyacağını belirtti.

Tatar, Onur Air'ın ülkeye uçuşlarını yeniden başlatmasının KKTC'yi, Türkiye ve dünyaya bağladığını ifade ederek; bu seferlerin KKTC'ye duyulan güvenin teyidi anlamını taşıdığını kaydetti. Kıbrıslıların kendilerine güvenmelerini isteyen Tatar, Kıbrıs'ın layık olduğu güzel günlere ulaşacağına inandığını söyledi.

Sektörel rekabetin önemine de değinen Tatar, “geçen yıl bilet fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçiydik. Şimdi fiyatlar aşağı inecek” dedi. Tatar, KTHY meselesi hepimiz için üzücüdür ama boşluklar bir şekilde doluyor. Onur Air’in tüm çalışanlarına, acentesine ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

 

 

UBP Milletvekili Hasan Taçoy:

“Daha fazla turist demek”

 

UBP Milletvekili Hasan Taçoy, ülkedeki uçuşların artmasının, frekansların çoğalmasının, değişik yerlere, değişik havayollarıyla uçulmasının hem rekabet koşullarını daha uygun hale getireceğini, hem de çeşitlilik sayesinde gidilecek noktaya daha konforlu bir şekilde ulaşmayı sağlayacağını dile getirdi.

Müşterinin belli aralıklarla değil, istediği zaman dönmek isteyeceğini kaydeden Taçoy, Onur Air’in KKTC uçuşlarını başlatmasıyla adaya uçan şirket sayısının arttığını, bunun ise daha fazla turist demek olduğunu belirtti.

“Tüm sektörün gelişmesine katkı koyacak bu cesaretli davranışı bir kez daha kutlarım” diyen Taçoy, hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif:

“Ada ülkelerinde kesintisiz ulaşım”

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de açıklamasında, yeni bir havayolunun daha gelmesinin bir ada ülkesi olan KKTC için çok büyük önem arz ettiğine dikkat çekti. Ada ülkelerinde ulaşımın sadece deniz ve havayoluyla yapıldığına dikkat çeken Kaşif şunları söyledi: “Deniz yolu hava koşullarına bağlı olarak kapanabilir. Bu yüzden havayolu kesintisiz ulaşım sağlaması dolayısıyla çok önemlidir. Yeni havayollarıyla birlikte ülkemize gelen turist artıyor.”

Onur Air'ın yıllar sonra KKTC'ye başlattığı ikinci atılımın, ekonomi ve turizm sektörüne büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Kaşif, Onur Air’e başarılar diledi.

 

Polatkan Turizm Direktörü Ali Polatkan:

“Bu bir milat”

 

Polatkan Turizm Direktörü Ali Polatkan, yıllardır bekledikleri bir olayın gerçekleşmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Onur Air’in KKTC uçuşlarına başlamasını milat olarak nitelendiren Polatkan, bununla birlikte tekelciliğin kırıldığını söyledi.

“Acentelerimizin de gayretiyle artık 700 bin, bir milyon turiste ulaşmak hayal değildir” şeklinde konuşan Polatkan, bunun bir başlangıç olduğunu, çalışmaların birkaç yıl içinde meyve vermeye başlayacağını kaydetti. Polatkan, “ülkemiz ve turizm adına tüm emeği geçenleri kutlar, hoş geldiniz derim” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

 

Fergün Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Fehim Küçük: 

“Hükümetin bürokrasiden kurtulacak”

 

Fergün Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Fehim Küçük’de Haberdar Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Onur Air’in KKTC uçuşlarının hayırlı olması temennisinde bulundu. “Güzel bir şey. Keşke 5-10 havayolu daha uçsa” diyen Küçük, hükümetin bu şekilde bürokrasiden kurtulacağını söyledi.

Bu tür atılımlardan çekinilmemesi gerektiğini savunan Küçük, “TC Başbakanı Erdoğan nasıl hiçbir şeyden korkmuyorsa bizde korkmamalıyız” dedi.

 

“Mesailerimiz çok ağır”

Açıklamasında denizcilik sektörünün sıkıntılarına da değinen Küçük sözlerini şöyle sürdürdü: “25 yıldır deniz taşımacılığı yapıyorum. En büyük hizmeti, tek kuruş destek görmeden biz yaptık. Eşit olmayan bir rekabet vardı. Ülkeye ya deniz limanlarından ya da hava limanlarından giriliyor. Havadan gelenler ne mesai, ne vergi veriyor. Bizim mesailerimiz o denli ağır ki, Cumartesi Pazar büyük gemi çalıştıramıyoruz. Bundan havayollarını eleştirdiğim anlamı çıkarılmasın ama eşit değiliz. Onlara tanınan imkan bize tanınmıyor. Sayın Kaşif kısa bir dönem Ulaştırma Bakanlığı yapmıştı. O zaman denizciliğin ne olduğunu anladı.”

 

“İran’dan turist taşıyoruz”

Deniz otobüsü ile Türkiye bağlantılı olarak haftada 300 turist taşıyacaklarını açıklayan Küçük, bunun ayda bin 200 kişiden aşağı düşmeyeceğini, çünkü anlaşmanın bu şekilde yapıldığını vurguladı. Küçük sözlerini şöyle tamamladı. : “İran’da ve Türkiye’deki acenteyle anlaştık. 4 gün Türkiye’de kalacaklar, üç günde KKTC’de. Bu kişiler üç günden fazla kalmak isterlerse farkını ödeyecekler. Bu turizm sektörü adına çok önemli bir açılımdır.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ