15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Brüksel çıkarması
18 Nisan 2011 Pazartesi 13:45

Brüksel çıkarması

Kaya, Brüksel’de AP Milletvekilleri ile görüştü

Aydınlık Yarınlar Hareketi Başkanı Anıl Kaya Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda AP Milletvekilleri ile görüştü.Kaya, Temasları çerçevesinde, Avrupa Parlamentosu Başkan yardımcısı ve Yüksek Seviyede Temas Grubu başkanı Libor Roucek,Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Eş-başkanı,dış ilişkiler komitesi üyesi ve AP İnsan Hakları Alt komitesi başkanı Fransız Parlamenter Helen Flature ve Temas grubu üyesi Avusturyalı AP Parlamenteri Angelica Werthmann ile bir araya geldi.

 

“AB bir değerler birliği”

 

Temaslarında Aydınlık Yarınlar Hareketi’nin çalışmaları,vizyon ve hedefleri hakkında da bilgi veren Kaya, Kıbrıs konusu, sosyal konular, sivil toplum gelişiminin önemi, ekonomik konular, direk ticaret ve izolasyonlara yönelik düşüncelerini aktardı.Samimi ve karşılıklı görüş alışverişi şeklinde geçen görüşmelerde, Avrupa Birliği’nin bir değerler birliği olduğunun bilincinde olduklarını vurgulayan Kaya, “Halkımızın bu değerlerle iç içe yaşama özlemi vardır.

 

Bunun yollarını aramalıyız. Annan referandumu bizlere bir “evet” ile dünyaya bağlanamayacağımız göstermiştir.Bu da bizlere haksızlıktır inancındayız” dedi.

 

Halkımız dünyalı olmak istiyor

 

Kaya temasları sırasında, Kıbrıs’lı Türk’lerin dünyalı olma özleminin göz ardı edilmemesinin önemine işaret ederek,Kıbrıs’lı Türk’lerin çevreyi koruyan, sürdürülebilir bir ekonomik kalkınmaya acilen ihtiyaç duyduğunu söyledi. Kaya, ”biz çocuklarımız göç etmesin bu topraklarda varlığını devam ettirsin istiyoruz.Tabii ki yalnızca ekonomik konular değil en temelde dünyalı olma arzumuz var.

 

Bu yönde özellikle AB ile karşılıklı olarak birbirimizi anlamaya, anlatmaya ihtiyacımız var” dedi. Bu noktada, Avrupa Birliği yetkililerinin Kıbrıs’lı Türk’lerle diyalog halinde olmalarının önemine vurgu yapan Kaya, “bizler bu topraklarda varız bunun bilinmesi ve görülmesi lazım” şeklinde konuştu.

 

Aydınlık Yarınlar Hareketi’nin Avrupa ile köprü kurmak arzusunda olduğunu vurgulayan Kaya, Hareket olarak 4.kez Brüksel’i ziyaret ettiklerini, bu temasların artarak devam edeceğini söyledi.

 

Ziyaret çerçevesinde Kaya ayrıca Avrupa Politika Merkezi’nden ‘EPC’ Türkiye ve Kıbrıs uzmanı Amanda Paul ile çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ