23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Boşuna konuşmuyor!
05 Mayıs 2011 Perşembe 11:00

Boşuna konuşmuyor!

Siyasilerden fazla siyasi davranmasının nedeni belli oldu

RAI Consultants isimli şirketin Fileleftheros ve MEGA TV hesabına, 15-26 Nisan’da, rast gele seçilmiş 18 yaş ve üzeri bin 6 kişi ile yaptığı anket sonucunda, Rum kamuoyunun gözünde Ortodoks Kilisesi’nin Meclis’ten daha üstün olduğu sonucu çıktı…
Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Fileleftheros gazetesi, “Kilise Meclisten Daha Üstün… Anket: Vatandaşların Kurumlara Güveni Yok… Polis Teşkilatı Kurtarıyor” başlığıyla yansıttığı haberinde, Rum halkının güvenmeye devam ettiği iki kurumun Rum Ortodoks Kilisesi ve Rum Milli Muhafız Ordusu olduğunu yazdı.Habere göre, görüşüne başvurulan Rumlar, Kilise’ye 4 üzerinden 2,6 puan verdi. En düşük puanı ise 2,3 ile Rum Meclisi aldı. Polis teşkilatı ise 2,5 puan ile Meclisten daha iyi durumda bulunuyor.

Kilisenin destekçileri ve eleştirenleri çok

Ankette, Kilise’nin fanatik destekçileri ve eleştirenleri olduğu ortaya çıktı. Katılımcıların yüzde 22’si Kilise’ye hiç güvenmediğini, yüzde 23’ü ise çok güvendiğini söyledi. Görüşüne başvurulanların yüzde 21’i Kilise’ye biraz, yüzde 33’ü de çok güvendiği yanıtını verdi.
Kilise’ye en çok güvenenler yüzde 48 ile, en çok puanı da veren (3,4) EURO.KO yandaşları. DİKO yandaşlarının yüzde 31’i, DİSİ yandaşlarının yüzde 29’u ve EDEK yandaşlarının da yüzde 25’i Kilise’ye güven belirtti.AKEL yandaşlarının yüzde 14’ünün Kilise’ye güven belirtmesi ise anketin ilgi çekici notlarından biri. AKEL’lilerin yüzde 42’si, EDEK ve DİSİ’lilerin yüzde 13’ü, DİKO’luların yüzde 9’u ve EURO.KO’luların yüzde 4’ü ise Kilise’ye hiç güvenmiyor.Rum Meclisine olan güvenin oranı ise ilgi çekici. Görüşüne başvurulanların yüzde 17’si Meclise hiç güvenmediğini, yüzde 38’i biraz güvendiğini söylerken yüzde 37’si oldukça ve yüzde 7’si çok güvendiği yanıtını verdi.

Kilise 1’nci Ordu 2’nci sırada
Gazete bir de şablon yayınladı. Buna göre Rum tarafındaki kurumlara olan güvenin sorgulandığı ve değerlerin “oldukça ve çok” yanıtlarının değerlendirildiği şablona göre Kilise yüzde 56, Rum Milli Muhafız Ordusu yüzde 55, Rum Polis Teşkilatı yüzde 51 ve Rum Meclisi yüzde 44 oranında kamuoyunun güvendiği kurum olarak ortaya çıktı.RMMO’ya güven sorgulanırken 4 üzerinden yaptığı puanlamada AKEL’liler 2,8; DİKO ve DİSİ’liler 2,6; EURO.KO 2,5 ve EDEK’liler 2,4 puan verdi. Buna karşılık EDEKlilerin yüzde 20’si, DİSİ’lilerin yüzde 16’sı RMMO’ya eleştirel yaklaşırken AKEL ve DİKO’luların yüzde 11’i, EURO.KO’luların yüzde 8’i RMMO’ya hiç güvenmediğini söyledi.Rum polis teşkilatına da AKEL’lilerin yüzde 45’i; DİKO’luların yüzde 44’ü; EURO.KO’luların yüzde 39’u; EDEK ve DİSİ’lilerin yüzde 33’ü güven belirtirken; EDEKlilerin yüzde 18’i ile DİSİ’lilerin yüzde 15’i; AKEL’lilerin ve DİKO’luların yüzde 10’u ile EURO.KO’luların yüzde 12’si polisi eleştiriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ