20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bölge halkı ilgi bekliyor!
20 Nisan 2011 Çarşamba 10:45

Bölge halkı ilgi bekliyor!

Haberdar muhabirine içini açan vatandaşlar sıkıntılarını anlattı...

 Hüseyin ÇİÇEK

 

Mağusa bölgesi köylerinden Güvercinlik sakinleri ilgisiz kaldıklarından şikayet etti  ve “en büyük sorunumuz bu” dedi. Özellikle 3 yıl önce Belediyelerde yapılan yeni düzenlemeyle bağlandıkları Beyarmudu Belediyesi’nin kendilerine ilgi göstermediğinden yakınan köylüler, belediye yetkililerini göreve davet etti.

 

 

Güvercinlik İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Tekin Dağal:

 

Kaçak inşaatlar ve işsizlik büyük sorun”

 

Haberdar’a bilgi veren Güvercinlik köyü sakinlerinden ve Güvercinlik İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Tekin Dağal, 1976 yılından bu yana arsa dağıtılmayan tek köyün Güvercinlik olduğunu söyledi. Siyesilerin sadece seçim zamanları köye uğradığını anlatan Dağal, seçimlerin ardından ise köyün unutulduğunu söyledi. Köydeki kaçak inşaatlara da değinen Dağal, söz konusu inşaatlara seçim zamanı elektrik bağlatma sözü verildiğini, seçimlerin ardından ise her siyasinin sadece yandaşlarına elektrik bağlattığını söyledi.

 

 

İşsizlik sıkıntı yaratıyor

 

Dağal, köydeki en büyük sıkıntılardan birinin de işsizlik olduğuna dikkat çekerek, “evine ekmek götüremeyen insanlarımız var” dedi. Seçimlerden önce elli civarında gence iş sözü verildiğini anlatan Dağal, hala hiç birinin istihdam edilmediğini söyledi. Köyün geçim kaynağının hayvancılık olduğunu anlatan Dağal, hayvancılık ile uğraşan vatandaşların ise, bankaların memur kefil istemeleri nedeniyle, kredi alamadıklarını belirtti.

 

 

 

Güvercinlik Rauf Denktaş İlkokulu Müdürü Caner Kızılörs:

 

İlkokul ilgi bekliyor”

 

Köy ziyaretimizde Güvercinlik Rauf Denktaş İlkokulu Müdürü Caner Kızılörs ile de sohbet etme imkanı bulduk. Kızılörs,İlkokulda öğrenim gören 105 öğrencinin yanıda, 10 öğretmen ve bir müdürün görev yaptığını belirtti. Civar köylerden okula öğrenci gelmediğini anlatan Kızılörs, okul binasının birtakım sorunları olduğunu ve mutlaka müdahale edilmesi gerektiğini söyledi. Sınıfların tavanlarında çatlaklar, balkonu tutan kolonların da dökülmekte olduğunu dile getiren Kızılörs, okul bilgisayarlarının da çok eski olmalarından ötürü verimli bilgisayar eğitimi yapamadıklarını vurguladı.Kızılörs, öğrencileri daha iyi yönlendirebilmeleri için bir rehber öğretmene ihtiyaç duyduklarını sözlerine ekledi.

 

 

 

Güvercinlik köyü muhtar azası Muharrem Aslantaş:

 

Belediye ilgilenmiyor”

 

Güvercinlik köyü muhtar azası Muharrem Aslantaş, da 3 yıldır bağlı bulundukları Beyarmudu Belediyesinin köyleriyle ilgilenmediğini, köyün temizliğini doğru dürüst yapmadığını ve çoğu zaman belediye başkanının telefonlarına dahi cevap vermediğini söyledi.

 

Yollarımıza kasis “

 

Köydeki yolların bazılarına kasis döşenmesi gerektiğini anlatan Aslantaş, “Ancak bizim yollarımızı anayol statüsüne koymadıkları için kasis yapmıyorlar” dedi. Köydeki bütün köprülerin de yıkıldığını anlatan Aslantaş, köyün ciddi anlamda kaldırıma ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ