15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BM’de nüfus sancısı
21 Nisan 2011 Perşembe 13:42

BM’de nüfus sancısı

BM, nüfus sayımı konusunda her iki tarafın tutumundan da ‘rahatsız’

Birleşmiş Milletler (BM)’nin, Kıbrıs’taki her iki tarafın nüfus sayımı yapılmasına ilişkin tutumlarından rahatsızlık duyduğu, Kıbrıs Türk ve Rum tarafının konuya farklı hedeflerle yaklaştığını düşündüğü savunuldu.


Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Alithia gazetesi, “Nüfus Sayımı Konusunda Sinir Harbi… BM Nüfus Sayımı Konusunda Her İki Tarafın Da Tutumundan Rahatsız” başlıklarıyla verdiği haberde, adadaki nüfusun belirlenmesi için nüfus sayımı yapılması konusunda Kıbrıs Türk ve Rum taraflarının farkı amaçlarla tutum izlemelerinden BM’nin rahatsızlık duyduğunu iddia etti.


 

BM: Tutumları katkı koymuyor


Gazete, BM’nin, tarafların tutumunun çözüm sürecine katkı koymadığını, aksine zorlaştırdığını düşündüğünü; en büyük sorunun ise Kıbrıs Türk tarafının egemenlik unsurunu ortaya koyarak, nüfus sayımının gerçekleştirilmesi ve sonrasında ortaya çıkacak verilerin değerlendirilmesinde uluslararası uzmanların “net gözlemciliğini” kabul etmemesi olduğunu ileri sürdü.


 

“Bu yaklaşımla olmaz”

 

Buna karşın Kıbrıs Türk tarafının, “Kuzey’deki devletin hizmetlerine açık şüpheyle bakmayacak bir ölçülü gözlemcilik unsurunu kabul ettiğini” öne süren gazete, Kıbrıs Rum tarafının ise nüfus sayımının her iki tarafta da aynı anda yapılmasında ısrar ettiğini belirtti.


Gazete, Kıbrıs Türk tarafının bu öneriyi kabul etmediğini de vurgularken, BM’nin ise adadaki tarafların bu yaklaşımlarıyla nüfus sayımının mümkün olmayacağını düşündüğünü ileri sürdü.
 

 

Sayım asıl amacından uzaklaştı


Habere göre BM, tarafların bu tutumlarıyla, nüfus sayımının asıl amacı olan müzakerelerin kolaylaştırılması unsurundan uzaklaşıldığını düşünüyor.


Gazete ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Kudret Özersay ve Rum Yönetimi Başkanlığı Danışmanı Yorgos Yakovu’nun önceki günkü görüşmesine de değindi.
Gazete, konuya ilişkin olarak sadece danışmanların önceki gün federal polis konusuna ilişkin teknik konuları ele aldıklarını yazdı.

 

 

Eroğlu’nun açıklaması gerçek dışı

 

Öte yandan Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, Güney Kıbrıs’ta Paskalya yortusu olması sebebiyle bu hafta içerisinde liderler arasında görüşme gerçekleştirilmemesi konusunda Kıbrıs Türk tarafının eleştirilerini yanıtladı.Gazete, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun önceki günkü açıklamalarında “Paskalya sebebiyle Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın görüşme gerçekleştirmeyi kabul etmediği” şeklindeki açıklamasına Stefanu’dan yanıt geldiğini yazdı.


Habere göre Stefanu önceki gün yaptığı yazılı açıklamada, Eroğlu’nun söylemlerinin gerçekleri yansıtmadığını öne sürdü ve bu hafta içerisinde liderlerin görüşme yapmasının hiç kimse tarafından gündeme getirilmediğini savundu.
 

 

“Eroğlu karşısındakine saygı göstermeli”


“27 Nisan tarihinde, yani gelecek çarşamba görüşme yapılmasından söz edildiğini ve Hristofyas’ın da danışmanı Yorgos Yakovu’yu, bu tarihin Kıbrıs Rum tarafınca kabul edildiğini BM’ye iletmekle görevlendirdiğini” söyleyen Stefanu, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Sayın Eroğlu’nun sözde geciktirmelerden söz etmek için dini yortuları kullanmaya çalışması, bir liderin böyle davranması üzücüdür. Sayın Eroğlu karşısındaki müzakereciye saygı göstermesi gerektiğini anlamalıdır”.


Stefanu, Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerde ilerleme kaydedilmesi için müzakere temeli ve iki tarafça üzerinde uzlaşıya varılan noktalara bağlı bir şekilde çalışmayı sürdürdüğünü de ifade etti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ