10 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BM menü hazırlığında
09 Nisan 2011 Cumartesi 13:57

BM menü hazırlığında

Liderlerin 'yemek' zirvesinden önce hazırlığa başlandı

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın 14 Nisan tarihinde yemekte bir araya gelmeleri kararının alınmasının ardından Birleşmiş Milletler’in (BM) “mönü hazırlığına” giriştiği ifade edildi.

 

Fileleftheros; yukarıdaki başlık altında verdiği haberinde, Eroğlu ve Hristofyas’ın bir araya gelecekleri yemekte ne konuşulacağının henüz belli olmadığını ancak BM’nin hazırlıklara başladığını yazdı.

 

Söz konusu toplantıya liderlerin temsilcileri Kudret Özersay ve Yorgos Yakovu’nun da katılacak olmalarının, yemekte belirli bir konudan ziyade ortamın iyileştirilmesi ve genel sohbet gerçekleştirilmesi düşüncesinin oluştuğunu belirten gazete, Özersay ve Yakovu’nun dün bir araya geleceklerini de hatırlattı.

 

Bu aşamada en önemli unsurlardan birinin, çözüm sonrasında hangi uluslararası anlaşmaların geçerliliğini koruyacağı konusu olduğunu belirten gazete, Kıbrıs Türk tarafının, Türkiye ile imzaladığı anlaşmaların geçerliliğini sürdürmesi gerektiğini savunduğunu ancak Rum tarafının bunu kabul etmediğini öne sürdü.

 

Barikatların açılması komitesi toplandı

 

Gazete, ayrıca, yeni sınır kapılarının açılması konusunu ele alan komitenin dün bir araya gelerek mevcut seçenekleri değerlendirdiğini, Kıbrıs Rum tarafının eş zamanlı olarak iki sınır kapısının daha açılmasını savunmasına karşın Kıbrıs Türk tarafının Lefke bölgesindeki bir sınır kapısının açılmasından yana tavır takındığını iddia etti.

 

Gazete, yeni geçiş noktaları açılması konusunda çeşitli önerilerin bulunduğunu belirtirken, komitenin bir sonraki toplantısını Mayıs ayında yapacağını aktardı.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ