22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BM memnun
08 Mayıs 2011 Pazar 11:00

BM memnun

Birleşmiş Milletler’in, Eroğlu ve Hristofyas’ın son görüşmelerinin ardından açıklanan uluslararası anlaşmaları ele alacak alt komitenin görev-yetkilerinin belirlenmesi anlaşmasını ilerleme olarak gördüğü bildirildi.

Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Fileleftheros gazetesi, “’İlerleme’ Ödüllerini Topluyorlar… Uluslararası İlişkiler Görev-Yetkilerindeki Anlaşma Çok Reklam Edilecek… 2004’te Ne Oldu ve Neden Tepki Gösterildi” başlıklı haberinde, liderlerin Genel Sekreter’le haziran ayında yapacağı yeni üçlü görüşme öncesinde bu anlaşmanın ileriye doğru bir adım olarak takdim edileceğini yazdı.
 

Zemin Annan
Rum tarafının, 2004’te Rum halkınca reddedilen Annan planında yer alan anlaşmalar zemininde görüşmelere yakında başlayacak alt komitede çalışacak Rum ekibi kurduğu, başına da Kipros Hrisostomidis’i getirdiği kaydedilen haberde, 2002-2004 döneminde bu konuda yaşananlar özetle şöyle hatırlatıldı:“Cler Paley’in Uluslararası İlişkilerin Gürültülü Başarısızlığı isimli kitabında yazdığı gibi BM’nin, Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti’ni bağlayacak ‘anlaşmalar’ listesinin kesinleştirilmesi için müdahalesi (hakemlik) gerçekleşti.
Bu, Kıbrıs ile Mısır arasındaki münhasır ekonomik bölge sınırlarının belirlenme anlaşmasında olduğu gibi Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk tarafının talebi üzerine oldu. Türkiye doğrudan Genel Sekreter’e müdahale ederek Kıbrıs-Mısır anlaşmasının Garanti ve İttifak Anlaşmaları’nda belirlenen Türk-Yunan dengesini bozduğunu iddia etti.BM o zamanlar anlaşmalar konusunda şu taktiği izledi: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bazı anlaşmaları dışarıda bırakıldı. ‘KKTC’ tarafından yapılan bazı ‘anlaşmalar’ Anlaşmalar Listesi’ne dahil edildi. Kıbrıs Rum tarafını özellikle endişelendiren şey Türkiye’nin Kıbrıs’ın içişlerine karışabilecek olmasıydı. Mesela (Türkiye-sahte devlet) Sivil Havacılık, Sahil Güvenlik ve Arama Kurtarma anlaşması. Federal hükümetin bu meselelerdeki mutlak yetkisine müdahale etti ve devamında Kıbrıs’ın egemenliğini daralttı. Türkiye bu düzenlemelerle denizdeki insani yapıların ‘yönetilmesi’ sondaj faaliyetlerinin ve üçüncü ülkelerin deniz yetki alanında kablo/boru uygulama faaliyetlerin denetlenmesine ilişkin haklar elde etti. Arama-Kurtarma konularında ise Türk askeri birliklerinin katılımı öngörülüyordu.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ