19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BM devreye girdi
06 Nisan 2011 Çarşamba 11:35

BM devreye girdi

Birleşmiş Milletler, Fildişi’ne müdahale etmeye başladı

BM helikopterlerinden, Gbagho güçlerine ateş açılıyor. Fransa da, orduya, BM operasyonlarına katılması talimatını verdi…Fildişi Kıyısı'nın en büyük kenti Abidjan'da devlet başkanlığı seçimini kaybetmesine rağmen görevi bırakmamakta direnen Laurent Gbag o'nun askeri kampına BM helikopterleri tarafından ateş açıldığı haber veriliyor.
 

Uluslararası ajanslar, görgü tanıklarına dayanarak, Fildişi Kıyısı ordusuna ait üç taburun bulunduğu askeri kampa BM helikopterlerinin ateş açtığını duyurdu.
 

 

BM devrede
 

New York'taki BM barış gücünden bir kaynak da Fildişi Kıyısı'nda Gbagbo güçlerine BM helikopteriyle ateş edildiğini bildirdi.
 

Bu arada, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy orduya, Fildişi Kıyısı'nda tırmanan şiddete karşı sivillerin korunması amacıyla BM operasyonlarına katılma yetkisi verdiğini bildirdi.
 

 


İki karşıt taraf çatışıyor

Cumhurbaşkanlığı bürosu tarafından yapılan açıklamada, Gagbo'nun kontrolündeki ağır silahlarının etkisizleştirilmesi için Fransa'dan yardım talebinin BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan gediği kaydedildi. Fildişi Kıyısı'nda uluslararası toplum tarafından seçimin galibi olarak tanınan Devlet Başkanı Alassane Uattara yanlısı güçlerle Gbagbo yanlıları çatışıyor.
 

 


Sarkozy , Uattara ile görüştü
 

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, Fildişi Kıyısı'nın uluslararası toplum tarafından tanınan Devlet Başkanı Alassane Uattara ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.
 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Fransız ve BM birliklerinin helikopterlerinin ateş açmasının, seçimleri kaybeden Laurent Gbagbo'ya saldırmayı değil ''sivilleri korumayı hedeflediğini'' belirtti.


 

BM tarafsız

Ban, yazılı açıklamasında, Abidjan'daki sivilleri tehdit eden ağır silahların kullanılmasını engellemeye yönelik bir askeri operasyon emri verdiğini de ifade etti ve BM'nin Fildişi Kıyısı Misyonunun bu çatışmada bir taraf olmadığının altını çizdi.
 

 

Fransa Genelkurmay Başkanlığı da Fransız helikopterlerinin ''sivil halka karşı kullanılan ağır silah ve zırhlı araçları hedef aldığını kaydetti.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ