16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BM, Rumlara az bile yaptı !
05 Şubat 2012 Pazar 14:25

'BM, Rumlara az bile yaptı !'

Haberdar'a konuşan Talat, Rum tarafının o kararını 'utanç verici bir durum' olarak niteleyip sonucun ne olacağını açıkladı:

Yurdagül BEYOĞLU

 

BM’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexandre Downer’e yönelik Güney Kıbrıs’ta yükselen hoşnutsuzluğu Haberdar’a değerlendiren 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat; “Downer, Türk ve Rum liderlerin onayıyla bu göreve gelmiş bir kişidir. Süreçte elinden gelen çabayı ortaya koymuş ve koymaya devam etmektedir. Buna teşekkür edeceklerine aşağılıyorlar” dedi.

 

“Utanç verici bir durum”

 

Rum Meclisi'nin aldığı kararı “utanç verici bir durum” olarak nitelendiren Talat, bunun aynı zamanda oyalama taktiğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Talat, BM Sözcüsü Nesirky’nin “Genel Sekreterin Sayın Downer’e güveni tamdır” sözleri üzerine de şöyle konuştu: “BM az bile yaptı. Bu cevabın Rumlara büyük bir ders olması gerek. Yarabbi şükür diyeceklerse o başka…”

 

 

“Zamana oynama isteği”

 

Rum Meclis’inde alınan “Kıbrıs kalıcı ve fonksiyonel bir çözümün garantisinin, sıkı takvimler ve hakemlik olmaksızın, iki tarafın uzlaşısı sonucunda varılacak bir anlaşmayla sağlanabileceği” iddia edilen kararını da değerlendiren İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum Meclisinde alınan kararın, Rum kesiminin müzakerelerde zamana oynama isteğinin bir göstergesi olduğunu kaydetti. Rumların bu kararını “utanç verici bir durum” olarak nitelendiren Talat, “Rum bunu her vesileyle kanıtlıyor” dedi.Rumların zamana oynama tavrının açık ve net olduğunun altını çizen İkinci Cumhurbaşkanı Talat, bunun dışındaki iddiaların konuyu saptırmak için ortaya atıldığını belirtti.

 

 

“Sonuç mutlaka hakemlik olacaktır”

 

Mehmet Ali Talat sonucun mutlaka hakemlik olacağını, aksi halde çözüme gitmenin mümkün olmadığını kaydetti. “Bir yandan bizi bırakın, biz yolumuzu çizelim diyeceksin, öte yandan gazını çıkaracaksın, dünyayla ilişkini sürdüreceksin” ifadesini kullanan Talat tüm bunların, Kıbrıs sorununun çözümündeki samimiyeti sorgulamaya yol açtığını dile getirdi.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ