15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BM, ihlalleri inceleyecek
28 Nisan 2011 Perşembe 10:49

BM, ihlalleri inceleyecek

Öncelik Kaddafi güçlerinin yaptığı iddia edilen insan hakları ihlalleri…

Birleşmiş Milletleri temsil eden bir heyet, ülkede devam eden çatışmalar sırasında işlendiği iddia edilen insan hakları ihlallerini inceleyemek için, gün başkent Trablus'a gitti.

 

Üç kişiden oluşan heyetin inceleyeceği iddialar arasında Libya hükümeti, isyancı güçler ve NATO kuvvetleri tarafından gerçekleştirildiğini iddia ettiği ihlaller var. Ancak, Birleşmiş Milletler'in ilk misyonunun Kaddafi'ye bağlı güçlerin gerçekleştirdiği hak ihlallerini incelemek olduğu ve önceliğin bu kategori olmaya devam ettiği belirtiliyor. Kaybedilen, işkence gören ve öldürülen göstericilere ilişkin güvenilir raporlar olduğu da sızan haberler arasında.

 

Libya hükümeti, BM ile işbirliği yapacağını açıkladı. BM heyeti bulgularını Haziran ayında İnsan Hakları Konseyi'ne teslim edecek. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ise, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin olası savaş suçlarına ilişkin inceleme başlatmasını istedi. BM İnsan Hakları Komiseri Navi Pillay, ülkedeki çatışmaların başladığı Şubat ayının sonunda yaptığı açıklamada yaşananların "insanlığa karşı suç raddesine varabileceğini" söylemişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ