23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BKP, AKEL’i kabul etti
18 Nisan 2011 Pazartesi 11:59

BKP, AKEL’i kabul etti

Kiprianu ve AKEL heyeti, dün sabah BKP'yi ziyaret etti

Andros Kiprianu başkanlığındaki AKEL heyeti Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP)’yi ziyaret etti.
Kiprianu ve beraberindeki heyet daha sonra Kormacit ve Karpaşa'yı ziyaret etti.


BKP Genel Merkezi’nde dün sabah saat 08.30’da gerçekleşen ziyarette BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan ve AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu basına açıklamada bulundu.


İzcan, adanın yeniden birleştirilmesi için elinden gelen çabayı gösteren iki partinin yeniden bir araya geldiğini belirterek, BKP olarak BM parametreleri çerçevesinde federal bir çözüm istediklerini kaydetti.
 

 

İzcan: İlerlemeler çok küçük


Görüşmelerde çok küçük ilerlemeler olduğunu ve liderlerin görmek istedikleri yerde olmadığını ifade eden İzcan, Kıbrıslı Türklerin ekonomik ve siyasi olarak çok zor durumda olduğunu, bundan tek çıkış yolunun erken bir çözüm olduğunu da savundu.


Türkiye hükümetinin ekonomik baskılarının ve paketlerin halkı zor durumda bıraktığını, nüfus politikalarının da Kıbrıs Türk halkını dışlayarak silinmesine yol açacağını iddia eden İzcan, uluslararası toplum ve BM’den “adaya gayrı yasal göçü ve demografik yapının değişimini engelleyecek” girişimler talep ettiklerini anlattı.
 


“Gereken mesajı alamadılar”

 

Yapılan eylem ve mitinglerden TC ve KKTC makamlarının gereken mesajı almadıklarını söyleyen İzcan, masaya götürülen önerilerin BM parametreleri ve Talat-Hristofyas anlaşmalarına uygun olmadığını ve konfederal çözümler içerdiğini savundu.


İzcan, adayı yeniden birleştirecek, Kıbrıslıların insan haklarını güvence altına alacak, adanın toprak bütünlüğünü koruyacak, tek uluslararası temsiliyete sahip, Kıbrıslıların serbest dolaşımını sağlayacak bir anlaşmayı arzuladıklarını; çoğu Kıbrıslının da bu çerçevede bir çözümü istediğini ifade etti.


İzcan, AKEL’e Güney Kıbrıs’taki seçimlerde başarı da diledi ve AKEL’in başarısının adanın geleceğine olumlu yansıyacağına inandığını kaydetti.Kiprianu: Eroğlu çerçevenin dışına çıkıyor


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu da, Kıbrıs görüşmelerinde son durumun pek iç açıcı olmadığını söyledi ve bunun Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun masaya getirdiği önerilerin daha önce anlaşılmış çerçevenin dışında olmasından kaynaklandığını iddia etti.


İki toplumun özellikle barış yanlısı ve adanın yeniden birleştirilmesine inanan kesimlerin güçlerini birleştirmemeleri halinde çözümün imkânsız hale geleceğini kaydeden Kiprianu, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda benzer fikirlere sahip olan partilerin bir araya gelmesi ve fikir alış-verişinde bulunmasının önemine işaret etti.AKEL’in birinci olması için elimizden geni yapacağız

 

AKEL Genel Sekreteri Kiprianu, Karpaz ve Kormacit’e heyetiyle yapacağı ziyaretlerde Maronit halkıyla bir araya gelip gerek Kıbrıs sorunu ve günlük yaşamlarıyla ilgili, gerekse Güney’deki seçimlerle ilgili konuşacaklarını ifade etti.


Kiprianu, AKEL’in seçimlerden birinci parti olarak çıkması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini de ekledi.
 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ