15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Bizim burası biraz fazla demokratik”
21 Nisan 2011 Perşembe 15:17

“Bizim burası biraz fazla demokratik”

Eroğlu: “Bizim burası biraz fazla demokratik olduğu için her tedbire muazzam tepki oluyor. '

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün öğleden sonra, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki Türkiye - AB Karma İstişare Komitesi heyetini kabul etti.

 

Hisarcıklıoğlu konuşmasında, komitenin işverenler, sendikalar, kamu temsilcileri ve ziraatçılar da dahil, emekliler ve işsizler hariç toplumun tümünü temsil ettiklerini kaydetti.

 

Türkiye - AB Karma İstişare Komitesi toplantıları ile ilgili çalışmaları özetleyen Hisarcıklıoğlu, bu defaki toplantılarını KKTC’de yapmaya karar verdiklerini, toplantı çerçevesinde ülkedeki “karşı kanatları” da ziyaret ettiklerini, sendikalarla, odalarla bir araya geldiklerini ve birbirlerini anlamaya çalıştıklarını ifade etti.

 

Hisarcıklıoğlu, bugün bu kesimlerle yaptıkları toplantıda, “yüzde 95 oranında ayrıştıkları bir nokta olmadığını”, bu açıdan çok mutlu olduğunu kaydetti.

 

Hisarcıklıoğlu, KKTC’de temas ettikleri ilgili çevrelerle birbirlerini daha yakından tanımak için bir mekanizma kurulup çalıştırılmasına karar verdiklerini söyledi.

 

 

Eroğlu: Küçük ama demokratik bir ülke

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise, KKTC kurum ve kuruluşlarının Türkiye’den gelen heyetin tecrübelerinden yararlanmasının son derece önemli olduğunu belirtti.

 

Eroğlu, Kıbrıs Türklerinin adaya kapanıp kaldıklarını, TOBB’nin ise sürekli Avrupa’ya açıldığını kaydederek, KKTC’nin küçük ama demokratik bir ülke olduğunu, partilerde çeşitli görüşlerin bulunduğunu, kendisinin bugün partiler üstü pozisyonda bulunduğunu kaydetti.

 

 

“Halk görüşmeleri yürüt diyor”

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, halkın kendisine “Görüşmeleri yürüt. Kıbrıs Türk halkının yararına olacak, Anavatan’ın da kabul edeceği bir anlaşmaya imza koymaya çalış” dediğini, kendisinin de mesaisini bu konuya yönlendirdiğini belirtti.

 

Uzun yıllar Başbakanlık yapan biri olarak zaman zaman olayların içine girmeyi düşündüğünü ifade eden Eroğlu, KKTC’nin kalkınması için yatırımın şart olduğunu ifade etti.

 

 

Turizm artışta

 

İlk başbakanlığı döneminde hizmet sektörünü gündeme getirdiğini ve “Sanayiyi gözden çıkardınız” şeklinde çok tenkit aldığını kaydeden Eroğlu, bugün, turizm gibi hizmet sektörlerinin ada için çok uygun olduğunu, bunun için turistik yatırımların çok arttığını ifade etti.

 

 

“Sorun yaşanması normal”

 

KKTC’nin bu çalışmalarla kalkınabileceğine inandığını söyleyen Eroğlu, sorunlar bulunduğunu, zaman zaman AB ülkelerinde sorun olduğuna göre KKTC’de de sorun yaşanmasını normal bulduğunu, mühim olanın tedbir almak ve bunları vatandaşa kabullendirmek olduğunu söyledi.

 

 

“Bizim burası biraz fazla demokratik”

 

Geçtiğimiz gün ekonomik krizde olan İrlanda’nın büyükelçisi ile görüştüğünü ve maaşından yüzde 17 kesinti yapıldığını öğrendiğini söyleyen Eroğlu, hükümetlerin dar boğazdan çıkması için tedbir alması gerektiğini kaydederek, “Bizim burası biraz fazla demokratik olduğu için her tedbire muazzam tepki oluyor. Hükümet edenler de bazen şaşırıyor ama tedbir almadan ekonomik darboğazdan çıkmak mümkün değil, mühim olan bunu vatandaşla paylaşabilmek, tedbirleri vatandaşa kabul ettirebilmek. Bunun için de diyalog şarttır” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ