18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bitmeyen, terk edilemeyen bağımlılık SİGARA…
20 Şubat 2012 Pazartesi 11:19

Bitmeyen, terk edilemeyen bağımlılık SİGARA…

Hala hatırı sayılır rakamda sigara kullanıcısının yaşadığı ülkemizde bu hafta Haberdar Yedi Gün okurları için sigarayı sorduk

Elif ŞEN

Bundan önceki yıllarda, film jönlerinin elinde, şık hanımların özel ağızlıklarıyla içtiği özendirici tarafı çok daha ortaya çıkan bir şeydi sigara. Günümüzde ise zararlarıyla gündeme geliyor, hatta paketlerin üzerinde bile öldürür diyerek tüketiciyi uyarıyor. Artık kapalı mekânlarda sigara içilmiyor, yapılan iş başvuru formların da bile sigara içip içmediğinizle ilgili sorular yer alıyor. Değişen ve gelişen dünya koşullarında sigara artık çoktan vazgeçilmesi gereken zararlı öldürücü bir zehir imajıyla beyinlerimize kazındı bile. Hala hatırı sayılır rakamda sigara kullanıcısının yaşadığı ülkemizde bu hafta Haberdar Yedi Gün okurları için sigarayı sorduk. Vatandaş zararını bilse de içiyor, caydırıcı reklamlardan rahatsızlık duyuyor. Yıllar önce bırakanlar bile hala kokusundan keyif alıyor. Bütün bağımlılıklar gibi sigara bağımlılığı da, tam olarak kişiyi terk etmiyor.

 

Hayati Güneri

“Zaten binlerce fabrika dumanı var”

Sigara kullanmıyorum. İçmediğim için de rahatım. Hayatım boyunca bir kez bile denemedim. Annem ve babam sigara kullanıyor. Onları sigara içerken gördüğüm zaman öfkeleniyorum. Genelde benim yanımda içmemeye çalışıyorlar. Bir ailenin elektrik parası nereden baksanız 250-300 TL. Sigaraya verdikleri parayı bu şekilde halledebilirler. Bırakılınca da başka sıkıntılar doğuyor. Sonuçta varolan bir bağımlılık. Dünyada zaten binlerce fabrika dumanı ve onların zehirleriyle yaşıyoruz. Bir de içimize sigara dumanı çekiyoruz.

 

Derviş Ulucan

“Sigara düşman değil, dost da değil”

Sigara kullanıyordum. Ama tam 10 yıl önce bıraktım. Sigara içtiğim zaman bugünün parasıyla 1.35 TL’ydi. Bırakmam da bir çok neden etken oldu. Sağlık, para ve kötü örnek olduğum düşüncesi… Birkaç defa denedim ancak olmadı. Sonrasında anladım ki insan kendi beynini ikna ederse yapamayacağı hiçbir şey yok. Bırakmak isteyenler için söyleyebileceğim, sigarayı bir düşman gibi görmesinler. Şunu kavramak gerekir sigara düşman değil ama dost da değil. Bırakmamın üzerinden 10 yıl geçmiş olmasına rağmen hala daha dumanının kokusundan zevk alabilirim. Ama bu yaştan sonra başlamam zor…

 

Cihangir Khan

“Banka kredisi çekilir”

Hayatım boyunca hiç sigara içmedim. Denemedim bile. Hem sağlığa, hem keseye, sigara her şeye zarardır. İnsanların sigaraya ayırdığı parayla evde ihtiyaç duyulan bir çok şey rahatlıkla karşılanabilir. Örneğin, içtiğiniz marka ve içilen miktara göre banka kredisi rahatlıkla çekilebilir.

 

Barış Berk

“İkinci sınıf vatandaş gibi hissediyorum”

Normalde yetişkin olmamıza rağmen kendimize yeterli özeni göstermiyoruz demek. Sigaranın hem sağlığımıza, hem cebimize zarar verdiğini bile bile zarar veriyoruz. Hani insanlar 5 dakikalık sigara zevkim var derler ya bu benim için de geçerli. Ben de sigara içerken zevk alanlardanım. Bir imkânım olsa ben de bırakmak isterim ama kendi başıma bırakmayı denemedim. Çünkü kendi irademe güvenmiyorum. Artık kapalı mekânlarda sigara içilmesi de yasaklandı. Artık kendimi ikinci sınıf vatandaş gibi hissediyorum. Ama yine de içiyoruz.

 

Şahin Doğan

“İçen de ölüyor, içmeyen de…”

Son yapılan zamlar değil, sigaranın fiyatı 20 TL’ye bile yükseltilse içen insan yine içecektir. Son yapılan zamlarla ortalama 8.50 TL civarında satılıyor. Yine içiliyor. Eğer bir insan içmek istemiyorsa, irade sahibiyse de içmez. Son zamanlarda insanlara bir bakıyorum da ekonomik davranacaklar diye resmen kendilerini kandırıyorlar. Tütün alıyorlar. Aile bütçesi kısıtlı olan, maddi zorluklar yaşayan insanlar alınan bir paket tütünle haftayı 10 TL’ye kapatıyor. Yani haftalık 60 TL olan masraf 10TL’ye düşüyor. Ama yine de her şeye rağmen içiliyor. İçmesek daha iyi ama içen de ölüyor içmeyen de… Değil mi?

 

Yusuf Alkan

“Sıfır araba alırdım”

Açlık çekerim, sigarasızlık çekemem. Sabah uyandığımda bile sigara arayanlardanım. Keşke bir imkan olsa da bırakabilsek. İçmediğim zaman nikotinsizlik beynime vuruyor. Allah’tan çoluğu çocuğu da evlendirdik de ekonomik olarak biraz rahatladık. Şu anda bütün harcamalarımız sadece kendimiz için oluyor. Aylık sigaraya ayırdığım parayla bir banka kredisi çeker, bir sıfır araba alırdım. Ama maalesef sigara kanımıza işledi.

 

Süleyman Taşaner

“Yasaklar daha fazla ilgi çeker”

Günde bir paket sigara içiyorum. Alışkanlı, bağımlılık… Küçük yaşta sigara içmeye başladık. Son zamanlarda özellikle sigaranın zararlarını anlatmak için gösterime giren yayınlar işe yaramadığı gibi daha da çok içmeyi tetikliyor. Bu yayınlar sigara içenlerde ters tepki yapıyor. Onu gören kimi kullanıcılar çok daha fazla sigara içmeye başlıyor. İnsanların kendi iradeleri yok mu? Sünger sıkılıyor, ciğerleriniz de böyle deniyor. Çok daha farklı, daha değişik şeyler yapılmalı. Türkiye’de çok donanımlı sigarayı bıraktırma merkezleri var. Benzer uygulamalarla kampanyalar yapılsın. Toplumlarda her zaman yasaklar çok daha fazla ilgi çekmiştir. Yasaklar çoğaldıkça, bu konuya daha fazla meyil verilecektir.

 

Arda Eroğlu

“Sigarayı bıraksınlar”

Ailemde sigara içenler var. Bana dumanın gelmediği yerlerde sigara içsinler. Ama bence onlar da bıraksalar daha iyi olacak. Hepsi kendisine zarar veriyor. Sigara içen bütün büyükler lütfen sigarayı bıraksınlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ