13 Aralık 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Birkaç kişi kâr sağlar”
07 Nisan 2011 Perşembe 12:25

“Birkaç kişi kâr sağlar”

Girne'de gökdelen inşaatının sakıncaları:

Prof. Doratlı; “Girne’de gökdelen inşaatının önü açılırsa yaratacağı en önemli sorun iklim koşullarının bozulması olacaktır. Ayrıca sadece birkaç yatırımcı kar sağlayacak…”

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naciye Doratlı, Girne’de gökdelen inşaatının önünün açılması durumunda yaratacağı en önemli sorunun kentin iklim koşullarının bozulması olacağını kaydetti.


Şehir Plancısı ve Kentsel Koruma Uzmanı Prof. Dr. Naciye Doratlı, Girne’ye gökdelen inşaatı konusunda, ilgili meslek grupları, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve basının eleştirilerinin haklı ve yerinde olduğunu ifade ederek, kamuoyunda yapılan eleştirilerin dışında farklı bir noktaya dikkat çekti.

 

Prof. Dr. Naciye Doratlı yaptığı yazılı açıklamada, “ Girne’de gökdelen inşaatının önü açılırsa, yaratacağı en önemli sorun kentin bozulan iklim koşulları olacaktır. Çünkü bugün bir kaç, yarın birçok gökdelen inşaatı, gökdelenleşme sonucunda kentteki havanın dayanılmaz ölçüde bunaltıcı olma tehlikesi vardır. Bu iddiamın dayanağı küresel ısınma ve iklim değişikliği ile birlikte gündeme gelen ve Tel Aviv’de en çok baş ağrıtan sorunlardan biri olan ‘kentsel ısı adası etkisi’ kavramıdır” ifadelerini kullandı.“Yaşam kalitesini düşürecek”

Doratlı, kentsel ısı adası etkisinin; küresel iklim değişiminin yerel ölçekte ortaya çıkan hali olduğunu ve küresel iklim değişimi gibi insan ve diğer canlıların sağlığı ve insanların yaşam kalitesinde olumsuz etkiler yarattığını, kentsel alandaki arazi ölçüsündeki değişikliklerin kent alanındaki sıcaklığın eş zamanda çevresindeki kırsal alandan daha yüksek olması sonucunu getirdiğini belirtti.

 

“Birkaç kişi kar sağlar, o kadar”

 

“Hava akımları, yüksek binalar denize paralel yapıldığı zaman kent içine giremez ve hava koridorlarının önü kesilir” ifadelerini kullanan Doratlı, Girne’ye gökdelen yapılmasının kentin silüetini bozma ve kent imajının bozulması yanı sıra, hava sirkülasyonu ve kentteki hakim rüzgarların olumsuz etkileneceğini bunun da insan sağlığını tehlikeye atacağını kaydetti. Doratlı, binaların yüksekliklerinin yanısıra, kullanılan cephe kaplama malzemelerinin de sıcaklığı artırıcı etkisi bulunduğunu, yapılan araştırmalarda cephe kaplama mazlemesinin neden olduğu yansımaların 60 derece santigrata varan ısı adaları oluşturduğunun tespit edildiğini kaydetti. Doratlı, gökdelenlerin önünü açmanın kısa vadede birkaç yatırımcının kar sağlamasından başka hiç bir şeye hizmet etmeyeceğini, uzun vadede Girne kentini birçok açıdan birçok sorunla karşı karşıya getireceğini savundu.


“Keşke Girne’de gökdelen inşa edilsin mi edilmesin mi diye tartışacağımıza, ülkesel fiziki planı tartışıyor olsaydık” diyen Doratlı, ülkesel fizik planda bilimsel veri ve gereklilik doğrultusunda, eğer doğal koşulların en uygun olduğu yerlerde gökdelenler öneriliyorsa buna itiraz etmeye kimsenin hakkı olmayacağını belirtti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ