12 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir taşla iki kuş!
03 Mayıs 2013 Cuma 10:30

Bir taşla iki kuş!

Ülkemizin önemli çevre sorunlarından bir tanesi daha tarihe karışırken enerji de üretilecek…

Haberdar yazarı Gökhan Altıner’in köşesinde duyurduğu, ülkemizi atıklardan kurtaracak ve bundan enerji elde edecek Xpertec İsimli şirketin KKTC’ye yapacağı yatırımla ilgili, Çevre Bakanı Ünal Üstel, Enerji Bakanı Sunat Atun ve sivil toplum örgütleri olumlu görüş verdiler

 

Süt ürünleri üretimi ile günde yaklaşık 300 m3 peynir altı suyu ile 100 ton hayvan atığının ortaya çıktığı ülkemizde, bu atıklar açılan çukurlara gömülerek yok edilmeye çalışılıyor ve bu da toprak ve su kirliliğine neden oluyordu. Şimdi ise enerjiye dönüşecek

 

Haberdar’a konuşarak ülkemizde bu tip atıkları bertaraf eden bir tesisin bulunmadığına dikkat çeken Çevre Bakanı Ünal Üstel, peynir altı sularına ve hayvansal atıklara ek olarak arıtma çamurlarını da bertaraf edecek bir şirketin bu konuda çalışmalara başladığını söyledi

 

Şirketin, bu türdeki tüm atıkları kabul edip AB standartlarında bertaraf edeceğini ve çıkan gazdan da elektrik üretilerek bu sorundan kurtulacağımızı vurgulayan Bakan Üstel, “ülkemizin önemli çevre sorunlarından bir tanesinden kurtuluyoruz” dedi

 

“Yenilenebilir enerji konusunu hayata geçirdik” diyen Sunat Atun ise alternatif enerji üretimiyle ilgili yatırımlara sıcak baktıklarını, ülkenin yapısı ve iklim şartlarının da zaten bunun için son derece uygun olduğunu söyledi

 

Çevre Mühendisleri Odası, Yeşil Barış Hareketi ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ise “doğru, güzel bir yatırım fikri; Bio-endüstriyel, Bio-kitle dönüşümleri yararlı; Yenilenebilir enerjiye dostuz” şeklinde konuştular

 

Vatan MEHMET

Ülkemizin önemli çevre sorunlarından bir tanesi daha tarihe karışırken enerji de üretilecek.

Haberdar yazarı Gökhan Altıner’in köşesinde duyurduğu, ülkemizi atıklardan kurtaracak ve bundan enerji elde edecek Xpertec İsimli şirketin KKTC’ye yapacağı yatırımla ilgili, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Enerji Bakanı Sunat Atun ve sivil toplum örgütleri olumlu görüş verdiler

Süt ürünleri üretimi ile günde yaklaşık 300 m3 peynir altı suyu ile 100 ton hayvan atığının ortaya çıktığı ülkemizde, bu atıklar açılan çukurlara gömülerek yok edilmeye çalışılıyor ve bu da toprak ve su kirliliğine neden oluyor…

Haberdar’a konuşarak ülkemizde bu tip atıkları bertaraf eden bir tesisin bulunmadığına dikkat çeken Çevre Bakanı Ünal Üstel, peynir altı sularına ve hayvansal atıklara ek olarak arıtma çamurlarını da bertaraf edecek bir şirketin bu konuda çalışmalara başladığını söyledi.

Şirketin, bu türdeki tüm atıkları kabul edip AB standartlarında bertaraf edeceğini ve çıkan gazdan da elektrik üretilerek bu sorundan kurtulacağımızı vurgulayan Bakan Üstel, ülkemizin önemli çevre sorunlarından bir tanesinden kurtulacağımıza dikkat çekti.

“Yenilenebilir enerji konusunu hayata geçirdik” diyen Sunat Atun ise alternatif enerji üretimiyle ilgili yatırımlara sıcak baktıklarını, ülkenin yapısı ve iklim şartlarının da zaten bunun için son derece uygun olduğunu söyledi.

Söz konusu gelişmeyle ilgili Çevre Mühendisleri Odası, Yeşil Barış Hareketi ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ise “doğru, güzel bir yatırım fikri; Bio-endüstriyel, Bio-kitle dönüşümleri yararlı; Yenilenebilir enerjiye dostuz” dediler.

 

Turizm Çevre ve Kültür Bakan Ünal Üstel:

“Çıkan gazdan da elektrik üretilecek”

Ülkemizde günde 100 ton hayvan atığının ortaya çıktığını kaydeden Bakan Üstel şöyle dedi;

“Ülkemizin önemli çevre sorunlarından bir tanesi de peynir altı sularıdır. Bu soruna geçici bir çözüm bulunması amacıyla atıkların Rum kesimine gönderilmesi gündeme gelmiş ancak Çevre Teknik Komitesinde başlatılan çalışmalar, Rum tarafındaki başkanlık seçimleri ve ekonomik kriz nedeniyle durma noktasına gelmiştir.”

 

Günde yaklaşık 300 m3 peynir altısuyu

“Süt ürünleri üretimi ile günde yaklaşık 300 m3 peynir altısuyu oluşmaktadır. Bu atıksuların bir kısmı Haspolat Atıksu Arıtma tesisine dökülmektedir. Ancak Haziran başında yeni tesisin devreye girmesi ile bu atıksuların Haspolat Atıksu arıtma tesisine dökülmesi mümkün olmayacaktır.”

 

Günde 100 ton hayvan atığı

“Bir diğer çevre sorunu yaratan atıklar ise tavuk ve et kesimhanelerinden ortaya çıkan sakatatlar vb. hayvan atıklarıdır. Günde yaklaşık 100 ton hayvan atığı ortaya çıkmakta ve bu atıklar açılan çukurlara gömülerek bertaraf edilmekte ve toprak ve su kirliliğine sebep olabilmektedir. Maalesef ülkemizde bu tip atıkları da bertaraf eden bir tesis bulunmamaktadır.

 

AB standartlarında

Bakan Üstel, şirketin tüm bu tür atıkları kabul edip AB standartlarında bertaraf edeceğini ve çıkan gazdan da elektrik üretilerek bu sorundan kurtulacağımızı vurguladı.

“Peyniraltı sularına ve hayvansal atıklara ek olarak arıtma çamurlarını da bertaraf edecek bir şirket bu konuda çalışmalara başlamıştır. Xpertec şirketi tüm bu tür atıkları kabul edip Avrupa Birliği standartlarına bertaraf edecek ve çıkan gazdan da elektrik üreterek bu soruna son verecektir.”

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun:

“Yenilenebilir enerjiyi hayata geçirdik”

“Yenilenebilir enerji konusunu hayata geçirdik” diyen Ekonomi ve Enerji Bakan Sunat Atun ise ‘alternatif enerji üretimiyle’ ilgili yatırımlara sıcak baktıklarını, ülkenin yapısı ve iklim şartlarının da zaten bunun için son derece uygun olduğunu vurguladı.

Bakan Atun şöyle dedi; “Mevcut elektrik sistemimizin üretim aşamasında pahalı oluşu ve çevre adına sürdürülebilir bir yapıda olmayışı nedeniyle yenilenebilir enerji konusunu hayata geçirdik. Alternatif enerji üretimiyle ilgili yatırımlara sıcak bakıyoruz. Kaldı ki ülkenin yapısı ve iklim şartları da bunun için son derece uygun. Alternatif enerji üretiminin benimsenmesi bakanlığımızın önem verdiği çalışmalardır”

 

Çevre Mühendisleri Odası:

“Çok doğru, güzel bir yatırım fikri”

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş ise ülkemizin termik santralden elde edilen elektrik de olduğu gibi “yenilenemeyen” enerji kaynaklarıyla yoluna devam etmeye çalıştığına dikkat çekerek, özellikle hayvan atıklarından elde edilen bio-kütle enerjisiyle ilgili yatırım teşebbüsünün doğru bir fikir olduğunu, iyi fizibilite edilerek doğru veri tabanı elde edilmesi gerektiğini söyledi.

Endüstriyel ve hayvani atıklardan enerji dönüşümü yatırımının çok yönlü olduğunu belirten Bektaş şöyle konuştu;

“Çok doğru, güzel bir yatırım fikri… Böyle bir yatırım yapılmadan önce elbette doğru verilere sahip olmalıyız. Yerli mühendislerle de istişare ederek veri araştırılması yapılması lazım… Özellikle Çevre Dairesi’nden ‘çevre değerlendirme tüzüğü’ kapsamında alınacak rapor doğrultusunda böyle bir teşebbüs hayat bulabilir… Buna riayet ve dikkat etmek lazım. Nitekim daha önce de benzer yatırımlar için girişimde bulunuldu ama gerek firmaların –farkı nedenlerle- vazgeçmesi gerekse de buradan destek bulamamaları nedeniyle gerçekleşemedi…”

 

Tabipleri Birliği:

“Yenilenebilir enerjiye dostuz”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özdemir Berova ise, birlik olarak yenilenebilir enerji’ye dost olduklarının altını çizerek, “bu noktada önemli olan atığın dönüştürülmesi sırasında nasıl bir işlemden geçtiğidir” dedi.

Fizibilite çalışmasının önemli olduğunu kaydeden Berova, “dünyadaki örneklerine ve standartlara bakmak lazım ve bu konuda bilgilendirilmemiz lazım. Konuyla ilgili özel bir fikrimizin olmamasıyla birlikte biz, yenilenebilir enerjiye dostuz” dedi.

 

Yeşil Barış Hareketi:

“Bio-endüstriyel, Bio-kitle dönüşümleri yararlı”

Bir süredir teklif aşamasındaki projeleri incelediklerini söyleyen Kıbrıs Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, biyolojik kaynaklı dönüşümün doğru ve yararlı bir uygulama olduğunu söyledi.

Kıbrıs Yeşil Barış Hareketi olarak konuyu yakından takip ettiklerini belirten Sahir, bu tür bio-endüstriyel, bio-kitle dönüşümlerinin önemli ve yararlı olduğuna dikkat çekti.

Devlet olarak koşulları ortaya koymak gerektiğine dikkat çeken Sahir, dönüşümün “yakılma” yoluyla sağlanması ile “atık ithali”ne karşı olduklarını da sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ