14 Aralık 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir kültür serüveni ‘Dere Tepe Kıbrıs’
11 Haziran 2012 Pazartesi 10:15

Bir kültür serüveni ‘Dere Tepe Kıbrıs’

‘Dere Tepe Kıbrıs’ adlı roman ,herkesin okuması gereken bir başucu kitabı…

 

Kıbrıs Türk kültür ve sanatına katkılarıyla bilinen Kıbrıs İktisat Bankası, gazeteci yazar Ahmet Tolgay’ın 14’üncü kitabına sponsor oldu.

Ülke gündemini yakından izleyen, güncel ve kültür sanat yazılarıyla başarılı eserlere imza atan gazeteci yazar Ahmet Tolgay, son kitabında yerel yaşam panoraması niteliğindeki ‘Dere Tepe Kıbrıs’ adını verdiği kitabını tamamladı. Uzun soluklu bir çalışmanın ardındna ortaya çıkan eser Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a kadar ülkeyi adım adım gezerek yazıldı.

 

“Kültür serüveni yaşanmışlıklarla birleşti”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İktisatbank Genel Müdürü Bülent Berkay, gazeteci – yazar Ahmet Tolgay’ı ilgiyle izlediklerini, toplumsal sorunlara, Kıbrıslı yaşama duyarlılığını ve çağdaş yapıcı çözüm önerilerini takdirle karşıladıklarını belirtti. Berkay, Tolgay’ın son kitabı Dere tepe Kıbrıs’ta adanın antik çağdan günümüze dek gelen yoğun kültür serüvenini yaşanmışlıkların mekânında seslendirip güncellikle buluşturduğunu anlattı. 

 

“Herkes tarafından okunmalı”

Ülkemizin tarihsel süreçleri, kültürü ve gelişimi hakkında  önemli bir referans kaynağı olan bu kitabın herkes tarafından okunması ve kitaplıklarda bulundurulması gerektiğini söyleyen Berkay, “ Bilgi, deneyim ve araştırmalarını toplumla paylaşan yazar Ahmet Tolgay’a böyle bir esere katkı koyabilme imkânını bizlere verdiği için müteşekkiriz” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

Bütün ayrıntılar bu kitapta…

Ülke çapındaki tüm kitap satış yerlerine ulaştırılan “Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a… Dere tepe Kıbrıs”, Kıbrıs Türk halkının bu coğrafyadaki kültürel izlerini su yüzüne çıkarma çabalarının yeni bir ürünü. 231 sayfalık kitapta Kuzey Kıbrıs’taki yerel yaşamın ve belediye bölgelerinin özellikleri, zenginlikleri, sorunları, beklentileri ve gelenekleri mitolojiden tarihe, otantikten güncele en ilginç ayrıntılarıyla anlatılıyor. 

 

Belediyeler ilk kez edebi dille anlatılıyor

Ülke çapındaki yoğun bir araştırmanın ürünü olan kitabın kapak tasarımı YDÜ öğretim görevlilerinden sanatçı Yrd. Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu’na ait. Ülkenin  28 belediye bölgesinden yola çıkılarak hazırlanan kitapta, yerel belediyelerimiz ve onların başkanları, ilk kez edebi değeri olan geniş kapsamlı bir çalışmanın öznesi oldu.

 

Geleceğe başucu kitabı…

Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a tüm Kuzey Kıbrıs coğrafyasının ilginçlikleri, gözlemci bir kalemin duyarlılığıyla 55 başlık altında sunulurken, 28 belediye başkanının bölgelerindeki yerel yaşama dair görüşleri de yansıtıldı.  Belediye başkanlarının  vizyonu ve açıklamaları, çalışmaya ayrı bir önem ve değer kazandırdı. Aynı zamanda bir dönem belgeseli olma iddiasını taşıyan “Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a… Dere tepe Kıbrıs” geleceğe de başucu kitabı olarak kalacak zengin bir içeriğe sahip.

 

 

 

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ