23 Ağustos 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir kişi aranıyor
05 Nisan 2011 Salı 15:06

Bir kişi aranıyor

Banka vurgununda polis iz sürmeye devam ediyor

Abbas ELMAS

 

Sahte belge düzenleyerek ve başkasının kimliğine bürünerek yaklaşık 228 bin TL kredi onayı alan ve temin ettikleri 16 bin TL’yi bet ofislerde harcadıkları iddia edilen beş zanlı dün yeniden yargı huzuruna çıkarıldı. Lefkoşa’da faaliyet gösteren bir bankanın üç ayrı şubesine giderek sahte belge karşılığında ve başkasının kimliğine bürünerek para temin ettikleri iddiasıyla tutuklanan zanlı Turgut Demiray, Erkan Neval Esengül, Özdinç Taşkeser, ve hafta sonu olayla bağlantılı oldukları gerekçesiyle tutuklanan Ramadan İnancı ve Ayşe İnancı dün yeniden mahkeme huzuruna çıkarılarak tutukluluk süreleri 8 gün daha uzatıldı. Mahkeme huzuruna çıkarak yeminli şahadet veren polis memuru zanlıların evrak sahteleme, tedavüle sürme, başkasın kimliğine bürünme ve sahtekarlıkla para temini suçlarından metal der olduklarını belirtti.

 

Sahte belge düzenlediler

Polis, Şubat-Mart 2011 tarihleri arasında bir bankanın üç ayrı şubesine giden zanlı Turgut Demiray’ın daha önceden sahte olarak düzenlediği maaş bordosunu, bunun yanında başka bir bankaya borcu olmadığına dair belge ile Hazine ve Muhasebe Dairesi Müdürlüğü tarafından maaşının ilgili bankaya yönlendirilmesi ile alakalı belgeleri kendisi ve diğer iki ayrı şahıs adına ayrı ayrı düzenlediği belirtti.

 

Bir kişi aranıyor

Mahkemede olayla ilgili bulguları aktaran polis, Zanlı Demiray’ın bahse geçen bankaya ait şubelerde sahte belgeleri tedavüle sürerek, kredi talebinde bulunduğunu söyledi. Toplam 228 bin TL’lik kredi onayı alan zanlıların 16 bin TL kredi çektiklerini belirten polis, zanlı Turgut Demiray, Erkan Neval Esengül, Özdinç Taşkeser’in bankanın şikayeti üzerine 31 Mart 2011 saat 10:00 sıralarında polis tarafından gözaltına alındığını söyledi. Zanlılardan alınan ifadeler doğrultusunda olayla bağlantılı olduğu tespit edilen zanlılar Ramadan İnancı ve Ayşe İnancı’nın da mahkeme emri gereği tutuklandığını anlatan polis, olayla bağlantısı bulunan bir kişinin daha tespit edildiğini ve aranmakta olduğunu söyledi.

 

Paranın izi sürülüyor

Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında zanlı Ramadan İnancı ve Ayşe İnancı’nın hafta sonu tutuklandığına dikkat çeken polis, olayda sahtekârlıkla temin edilen paranın nerede harcandığının izi sürüldüğünü söyledi. Meselenin çok ciddi ve çok kapsamlı soruşturma gerektirdiğini anlatan polis, olayla ilgili yürütülen soruşturmanın selameti açısından zanlıların 8 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

 

8 gün daha aldılar

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıç Fügen Ulutekin huzurunda görüşülen davada zanlı Ayşe İnancı’nın savunma avukatı zanlının geçen aylarda kalp ameliyatı geçirdiğini ve sağlık durumunun iyi olmadığını belirterek. Zanlının tutuklu kaldığı süre zarfında doktor kontrolünden geçirilmesini talep etti.

Kıdemli Yargıç Fügen Ulutekin ise diğer zanlı avukatlarının tutukluluk süresine itirazlarının olmamasını da dikkate alarak, zanlı Ayşe İnancı’nın doktor kontrolünden geçirilmesini ve tüm zanlıların tahkikat amaçlı 8 gün daha poliste tutuklu kalmalarını emretti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ