12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir ilk daha!
13 Nisan 2011 Çarşamba 12:53

Bir ilk daha!

KKTC’de ilk kez radyofrekans ile ağri tedavisi YDÜ'de yapildi…

 

Geçtiğimiz günlerde, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde küme tipi baş ağrısı olan bir hastaya, Kıbrıs'ta ilk kez “radyofrekans ile ağrı tedavisi” uygulandı.

 

Anestezi ve Reanimasyon ( Algoloji-Ağrı) Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Altan Şahin operasyonu gerçekleştirdikten sonra yaptığı açıklamada; Küme tipi baş ağrısı olan bir hastanın altı ayrı sinir bölgesine “pulsed radyofrekans” işlemi yapıldığını ve bu tedavi yönteminin de bildiği haliyle, Kıbrıs'ta da ilk kez yapıldığını anlattı.

 

Prof. Dr. Altan Şahin, "Radyofrekans ile ağrı tedavisini, bel ve bacak ağrıları, boyun ağrıları, kol ağrıları, farklı baş ağrıları, kanser ağrıları, dolaşım bozuklukları, terleme tedavisi, diğer ağrılar ve klinik durumlarda artık hastanemizde uyguluyoruz. Bu yöntemle uzun süreli ağrılarda, rahatlama sağlayabiliyoruz. Özellikle bel ve boyun ağrısı ile dolaşım bozuklukları gibi ameliyat gerektiren ağrılarda ameliyatsız tedaviyi bu şekilde gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

 

'Dünya Ağrı Board Sertifikası'na sahip

Öte yandan YDÜ Hastanesi Başhekimliği'nin verdiği ek bilgide; Prof. Dr. Altan Şahin'in, Dünya Ağrı Enstitüsü (WIP) tarafından 2007 yılında yapılan sınav sonucunda, 'Dünya Ağrı Board Sertifikası' na (FIPP) sahip olduğu belirtilerek, Türkiye'de toplam 12 kişinin, tüm dünyada ise yaklaşık 800 kişinin bu sertifikaya sahip olduğu vurgulandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ