19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir iktidar daha devrildi
13 Nisan 2011 Çarşamba 11:33

Bir iktidar daha devrildi

Devlet Başkanı Gbagbo teslim oldu ve iktidardan çekildi

Fildişi Kıyısı’nda haftalardır süren iç savaşın ardından, seçimleri kaybetmesine rağmen iktidarı bırakmayan eski Devlet Başkanı Gbagbo teslim oldu ve iktidardan çekildi. Gbagbo'nun ilk sözleri "Beni öldürmeyin" oldu…

 

Batı Afrika ülkesi Fildişi Kıyısı’nda Kasım ayında yapılan seçimlerde Alassane Uattara galip çıkmış ancak Devlet Başkanı Laurent Gbagbo iktidarı bırakmayı reddetmişti.

Sonrasında başlayan ve aylarca süren siyasi kriz geçtiğimiz ay iç savaşa dönüşmüştü. Sonunda Birleşmiş Milletler ve Fransa’nın da, uluslarası kamuoyunun tanıdığı Uattara’nın yanında müdahalesi ile Gbagbo güç kullanılarak iktidardan uzaklaştırıldı.

Geçtiğimiz günlerde ülkenin büyük bölümünün denetimini kaybeden ve birkaç gündür başkanlık sarayında direnen Gbagbo, önceki gün Fransız askerlerinin desteklediği Uattara’ya bağlı güçlerin düzenlediği saldırı sonrasında teslim oldu ve gözaltına alındı.

 

‘İlk sözü beni öldürmeyin oldu’
Gbagbo’nun sözcüsü Ahoua Don Mello, devrik liderin konutundaki sığınaktan çıkarak teslim olduğunu açıkladı. Ouattara’nın askerlerinden biri de operasyonu şu sözlerle anlattı: "İçeri girdiğimizde hiçbir direniş göstermedi. Kendini bir anda muhalif güçlerin komutanlarından birinin karşısında buldu ve ilk söylediği şey, 'Beni öldürmeyin' oldu"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ