18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir hayal gerçek oldu !..
04 Kasım 2011 Cuma 11:06

Bir hayal gerçek oldu !..

İşte KKTC’nin ikinci uzun metraj ve 35mm'ye basılan ilk filminin vizyona gireceği tarih:

Yönetmenliğini Cemal Yıldırım'ın yaptığı, senaryosunu Ferhat Atik'in yazdığı "Anahtar" isimli film, aralık ayında vizyon giriyor. KKTC’nin ikinci uzun metraj ve 35mm'ye basılan ilk filmi olma özelliklerini taşıyan film, 5 aylık çalışmanın ürünü.


Müziklerini Aysun Kahraman'ın yaptığı ve Ferhat Atik'in "Sonbahar" adlı romanından esinlenilerek hayat bulan “Anahtar” filminde; Hatice Tezcan, Cihan Tarıman, Hüseyin Ağlamaz, Barış Burcu, Barış Refikoğlu, Rıza Şen ve Fevzi Tanpınar rol alıyor.
 

 

Basına tanıtıldı


Prequel Production ve Blue Platform Production tarafından yapılan “Anahtar”, dün basına tanıtıldı.
 

 

Filmin kısa bir fragmanı gösterildi

 

Rüstem Kitabevi’nde düzenlenen basın toplantısına Senaryo Yazarı Ferhat Atik, Yönetmen Cemal Yıldırım, oyuncular ve film ekibi katıldı.


Tanıtımda, filmin kısa bir fragmanı da gösterildi.
 

 

Altın Portakal’da yer almıştı


Vizyon öncesi ilk Kıbrıs galası, aralık ayında sponsorlardan Girne Amerikan Üniversitesi’nde yapılacak olan Anahtar filmi, ekim ayında Antalya'da düzenlenen 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "özel gösterim" katagorisinde gösterilmişti.

 Atik: Hayalimdi


Yazar Ferhat Atik basın toplantısında, 1981 yılında ailece Lefkoşa’daki evlerinden taşınırken eşyaların arasında 1971 yılına ait bir dergi bulduğunu anlatarak, dergide Kıbrıs’ın nüfusa oranla en fazla sinemaya sahip ülkesi olduğunun yazdığını ve o zaman bir film çekme hayalinin oluştuğunu ifade etti.
 

 

“30 saniye içerisinde kabul cevabı aldım”


Kitabı çıktıktan sonra Yönetmen Cemal Yıldırım’ı arayarak hayalini gerçekleştirmek için film yapma teklifinde bulunduğunu ve 30 saniye içerisinde kabul cevabı aldığını kaydeden Atik, bir hayalini gerçekleştirdiğini vurguladı. 
 

 

“Gönüllülüğe dayalı olarak yapıldı”


Filmin tamamen gönüllülüğe dayalı olarak yapıldığını kaydeden Atik, “Tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum” diyerek, film gösterime girince bol katılım beklediğini de ekledi.

 Yıldırım: Filmi mesai sonrası çektik


Yönetmen Cemal Yıldırım da “Anahtar”ın “Gün Batımı”ndan sonra KKTC’nin ikinci filmi olduğunu belirtti. Filmin part time olarak çekildiğini anlatan Yıldırım, herkesin başka bir işle meşgul olması nedeniyle filmin mesai sonrası çekildiğini ifade etti.
 

 

“35mm'ye basılan ilk film”


Yıldırım, “İnşallah ileride full time film çekimi de yapabiliriz” dedi.


Anahtar filminin İstanbul’da bulunan Fono Film laboratuvarlarında 35mm’ ye transfer edilmekte olduğunu da belirten Yıldırım, filmin bu yönüyle de ülkenin 35mm'ye basılan ilk filmi olma özelliğini taşıyacağını söyledi.


Filmin aralık ayı içerisinde gösterime gireceğini anlatan Yılırım, gönül verenlere teşekkür etti.

 Ağlamaz: Özveri ve insani değerler ön plana çıktı


Film oyuncularından Hüseyin Ağlamaz, böyle bir ekibin arasında olmaktan gurur duyduğunu belirterek, filmin özveri ve insani değerlerin ön plana çıkması ile oluştuğunu söyledi.
 

 

Burcu: Çok keyif aldım


Barış Burcu ise, ilk defa bir sinema filmi deneyimi yaşadığını belirterek, çok keyif aldığını ifade etti. 
 

 

Tezcan: Hep birlikte bir düşü gerçekleştir


Oyuncu Hatice Tezcan da, filmde ekibin gönüllü olarak çalıştığını ve kimsenin maddi kazanç beklemediğine dikkat çekerek, hep birlikte bir düşü gerçekleştirdiklerini söyledi.
 

 

Tarıman: Oynadığım karaktere benzemeye başladım


Cihan Tarıman ise, senaryoyu okuyunca çok heyecanlandığını ifade ederek, filmin ardından artık oynadığı “Selim” karakterine benzemeye başladığını kaydetti.
 

 

Erciyes: Daha gidecek çok yolumuz var


Süpervizör Ogün Erciyes de, filmin daha gidecek çok yolu olduğunu, Antalya Film Festivali’ne katılan filmin iki festivale daha katılacağını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ