19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Bıkacaksanız almayın!’
16 Mayıs 2013 Perşembe 09:54

‘Bıkacaksanız almayın!’

Sokaklarımızda her geçen gün başıboş hayvan sayısı artıyor.

Onur EVRENSEL

Ülkemizde neredeyse her evde bir kuş, kedi ya da köpek besleniliyor. Ancak bu evcil hayvan sevgisinin bir başka yönü ise; büyük bir hevesle alınan evcil hayvanların çoğunun bir süre sonra bıkılıp ya sokağa atılması ya da onlara başka bir sahip aranması. 1997 yılından bu yana birçok evcil hayvanı barındıran, besleyen ve eğiten Rana Kennel Club Köpek Eğitim Merkezi yöneticisi Mehmet Raci Aylanç, “İnsanlar, alacağı evcil hayvanı besleyebilecekse, bakabilecekse ve o sorumluluğu üstlenebilecekse alsınlar” dedi.

 

“Bakabilecek misiniz diye soruyoruz”

Türkiye’de ve dünyada birçok yarışmada dereceye giren köpekler yetiştiren Mehmet Raci Aylanç, evcil hayvan bakımının büyük bir sorumluluk gerektirdiğine dikkat çekerek, “Çok sayıda insan bakmak için evcil hayvan alıyor sonra da 3-5 ay sonra vazgeçip ya sokağa atılıyor ya da bizim gibi insanlara getiriliyor. İnsanlar köpek alırken, önce köpeği sahiplenecek ve o köpekten ne istediğini bilecek. Genelde bizden köpek alan müşterilerimize tekrar tekrar bakabilecek misiniz diye soruyoruz. Köpek alanların yüzde 50’si de yalnızca çocuklarına köpek almış olmak için alıyorlar. Fiziksel koşullar da köpek bakımı için son derece önemli” dedi.

 

“Sıkıntı varsa sahiplendirmiyoruz”

Uygun zamanlarda kendilerinden köpek alanlara giderek yardımcı olduklarını ifade eden Aylanç, “Eğer ki sıkıntı varsa sahiplendirmiyoruz. Evcil hayvanların küçük çocukların gelişimlerinde çok büyük faydaları var. Çocuklar evcil hayvanlarını severek bakımını üstlenerek bir sorumluluk sahibi oluyor ve paylaşmayı öğreniyor. Yalnız aile evcil hayvanın tüm bakımını çocuğa bırakırsa ve yardımcı olmazsa belli bir zaman sonra güçleşir ve zamanla bıkar. Biz de bir av merakı var bir de yerleşke olarak köylerde fiziksel şartlar uygun olduğu için beslemek daha kolay oluyor. Av köpeklerinde de insanlar alıyorlar fakat köpekler bazen tüfekten tedirgin olabiliyor ve köpekler orada sahipleri tarafından vahşice vurulup öldürülüyor” dedi.

 

“Önemli olan zaman ayırmak”

Köpek alırken de ne istediğini bilmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Aylanç, “Bazen insanlar heves edip ilk gördükleri köpekleri alıyor ancak köpek büyüdüğü zaman ona bakamayacak duruma geliyor ve sahiplendirmek istiyor. Aile bir taraftan onu sahiplendirmek isterken öbür taraftan küçük köpek istiyor ancak ona da bakabileceklerine inanmıyorum. Bakımın küçüklükle büyüklükle hiçbir alakası yok. Önemli olan zaman ayırabiliyor mu? Köpeğe zaman ayırıp onunla ilgilenebiliyorsa, bakımını güzel yapabiliyorsa sosyal bir köpek olmasını sağlıyorsa köpek için de aile için de bir sıkıntı yaşanmıyor” dedi.

 

“Polise ve GKK’ya eğitimli köpek hibe ettik”

Narkotik’e ve Güvenli Kuvvetleri Komutanlığı Arama Kurtarma birimine eğitimli köpek hibe ettiklerini hatırlatan Aylanç, “Polis teşkilatına ve GKK’na bu anlamda sürekli destek veriyoruz. Dünyanın her yerinden Alman Çoban Köpekleri Almanya merkezdeki derneğe üyedir. Bir faaliyet yapılacaksa o derneğin çatısı altında yapılır. Her yeni yıla girildiğinde faaliyet takvimi çıkar ve yarışmalar düzenlenir. Biz de bu derneğe üyeyiz ve köpeklerimiz de uluslar arası yarışmalarda birincilikler kazandı. Burada eğitim, pansiyon hizmeti veriyoruz. Evcil tüm hayvanlara pansiyon hizmeti veriyoruz. Pet shopumuz da mevcut. Ayrıca kliniğimizi de tamamlama aşamasındayız. Haftanın belirli günlerinde iki veterinerimiz düzenli olarak gelerek hayvanlarımıza bakım yapıyorlar. Acil durumlarda da hemen gelerek müdahale ediyorlar” dedi.

 

“Kameralarla köpeklerini izliyorlar”

Köpek çiftliğinde 50’ye yakın çeşit kanatlı hayvanı barındırdıklarını belirten Aylanç, “Okullardan gezi amaçlı çocuklar buraya geliyor. Hafta sonları aileler buraya çocuklarıyla beraber geliyor. Onun dışında burada eğitim hizmeti veriyoruz ve üretim de yapıyoruz. Dünya Alman Çoban Köpekleri Derneği’ne üyeyiz. Secereli köpekler yetiştiriyoruz burada. Buraya gelen köpeklerin eğitimi başarıyla tamamlandıktan sonra kendi çiftliğimizin başarı sertifikasını veriyoruz. Köpekler burada sertifikalı uzman eğitmenlerimiz tarafından eğitiliyor. 24 saat burada kalan bakıcımız var. Ayrıca kamera sistemi ile aileler eğitim alanında köpeklerini görebiliyor. Burada tüm ırklara eğitim verebiliyoruz. Temel itaat ve ileri itaat eğitimi veriyoruz. Kıbrıs’ta ileri itaat eğitimi ile bodyguard eğitimi sıklıkla karıştırılıyor. Köpeğin ilk alacağı eğitim temel itaat eğitimi. Ardından o köpeğin karakteri tamam ise ileri itaat eğitimi alabiliyor. Yanlış bir uygulamayla iki üç aylık köpeklere koruma eğitimi veriliyor ve köpek 9 aylık olduğu zaman sahibi tarafından kontrol edilemez hale geliyor” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ