16 Kasım 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Big Ben sustu!
18 Nisan 2013 Perşembe 11:53

Big Ben sustu!

Ülkede Big Ben sustu, bayraklar yarıya indirildi

İngiltere eski Başbakanı Margaret Thatcher son yolculuğuna uğurlandı.

Başkent Londra'nın sokakları ve özellikle cenaze töreninin yapıldığı St. Paul Katedrali'nin önü, sabah saatlerinden itibaren tarihi törene şahit olmak isteyenler tarafından dolduruldu.

İngiliz Parlamentosu'ndaki St. Mary Kilisesi'nde gece boyunca tutulan eski başbakanın naaşı, yerel saatle 10.00'da (KKTCSİ 12.00) buradan çıkarılarak, Thatcher'ın 11 yıl boyunca hem çalışma ofisi hem de evi olarak kullandığı başbakanlık konutu ile bakanlıkların bulunduğu Whitehall caddesinden geçirildi.

 

Her zaman kalbimizde olacaksın…

İngiltere'nin ilk kadın başbakanının naaşı, Trafalgar meydanı, Strand, Fleet caddesi gibi yerleri kapsayan güzergâhın bir kısmında cenaze arabasında, bir kısmında ise askerler eşliğinde atların çektiği top arabasında taşındı. Margaret Thatcher'ın tabutu üzerindeki beyaz güller ve çocukları Carol ile Mark Thatcher'ın 'Sevgili annemiz, her zaman kalbimizde olacaksın' notu dikkati çekti.

 

Alkışlayan da oldu, yuhalayan da

Thatcher'ın naaşının top arabasıyla taşınması sırasında konvoyun önündeki askeri bando, Beethoven, Chopin ve Mendelssohn gibi bestecilerin cenaze marşlarını çaldı. Kortejin geçişi sırasında yol kenarında toplanan çok sayıda kişi alkışlarla Thatcher'ı uğurladı. Ancak kimi zaman konvoya küçük cisimler atılması ve bazı kişilerin yuhalaması dikkatten kaçmadı.

Thatcher'ın naaşı geçirilen güzergâhın ardından, cenaze töreninin yapıldığı Londra'nın simge yapılarından St. Paul Katedrali'ne getirildi.

 

Türkiye'yi Ömer Çelik temsil etti

Türkiye'yi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in temsil ettiği katedraldeki törene, aralarında İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve eşi Ediburgh Dükü Philip, İngiltere Başbakanı David Cameron, çok sayıda İngiliz siyasetçi ve dünya genelinden başbakanlar, bakanlar ve eski liderlerin de bulunduğu yaklaşık 2 bin 300 kişi katıldı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth en son 1965 yılında ülkenin eski başbakanı Winston Churchill'in cenaze törenine katılmıştı.

 

Külleri, eşinin yanına…

St. Paul Katedrali'nde yapılan cenaze töreninde Thatcher'ın hayattayken cenazesinde okunmak üzere seçtiği ilahiler ve İncil'den bölümler seslendirildi. Thatcher'ın 19 yaşındaki torunu Amanda Thatcher ile Thatcher'dan dört dönem sonraki Muhafazakar Parti lideri İngiltere Başbakanı Cameron, İncil'den iki ayrı bölüm okudular.

Katedralde yaklaşık 1 saat süren törenin ardından ise sadece aile ve yakınların katıldığı özel bir törenle Thatcher'ın naaşının yakılarak, küllerinin 2003 yılında vefat eden eşi Denis Thatcher'ın küllerinin de bulunduğu Chelsea Kraliyet Hastanesi'ndeki anıta konuldu.

 

Tower Bridge'den Arjantin topları…

Cenaze töreni sırasında, tarihi saat kulesi Big Ben'in çanı susturuldu ve Tower Bridge'den, Thatcher döneminde yapılan İngiltere'nin Arjantin'i yendiği Falkland Savaşı'nda kullanılan toplardan atış yapıldı. Başbakanlık ve resmi kurumlardaki Birleşik Krallık bayrakları ise yarıya indirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ