21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bellekler tazeleniyor
25 Eylül 2011 Pazar 08:29

Bellekler tazeleniyor

Lefkoşa Eski Havaalanı belleklerde yeniden canlandırılıyor. “Yarın Gelecek” sergisi Lokmacı’da açıldı…

Birleşmiş Milletler kontrolünde bulunan ara bölgedeki Lefkoşa Uluslararası Havaalanı’nı ve BM’yi konu alan “iki toplumlu” sergi Lokmacı’da iki kontrol noktası arasındaki binada açıldı.

 

“Uzunyol Sokağı - Lokmacı Binası” olarak adlandırılan binada açılan sergiyi 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat da ziyaret etti.

 

Sergi, 23 Ekim’e kadar Pazartesi hariç 10.00 - 20.00 saatleri arası açık olacak.

 

Yarın Gelecek

“Yarın Gelecek” (Tomorrow Will Come) projesinde Uluslararası Lefkoşa Havaalanı’ndan toplanan nesneler projenin başlangıç noktasını oluştururken, bir sene boyunca sürdürdüğü araştırma sonucu sanatçı Zehra Şonya, topladığı buluntu nesneler arasından seçim yaptı ve bu süreci, bir yazar ve şair olan Gürgenç Korkmazel ile yaptığı işbirliği takip etti.

 

Hikayeler sergi için hazırlanan broşürde…

Korkmazel, Şonya’nın yaptığı araştırmayı kurmaca ile birleştiren, farklı anıların izini süren kısa hikayeler yazdı. Şonya, bu hikayeleri ve nesneleri havaalanının mimari özellikleri ve tarihinden hareketle işledi. Bu kısa hikayeler, sergi için hazırlanan broşürde sanatseverlere sunuldu.

 

Şonya sergide, TAK muhabirine yaptığı açıklamada, uçak alanının insanların hayatlarındaki bellek kayıplarını ve geçmişteki “en modern teçhizat ve tertibata sahip” canlı varlığını yeniden gündeme getirmek; ayrıca BM iyi niyet misyonu çerçevesinde Kıbrıs sorununun çözümüne uçak alanı üzerinden bir motivasyon sağlayarak çözümün aciliyetine işaret etmek istediklerini kaydetti.

 

Şonya, şu an Kıbrıs’ta İsrail, Lübnan ve diğer sorunlu bölgelerden de sanatçıların geldiğini ve “sorunlu bölgelerde sanatın nasıl yapıldığını” gözlemlediklerini sözlerine ekledi.

 

Broşürden “kayıp çocuk”

“Bugüne kadar gördüğü en şaşırtıcı şey, insanlar yaklaştıkça kapıların kendi başlarına açılıp kapanmaları. Açılıp kapanmaları.

 

Ana giriş kapısından sonra koşup her kapalı kapının önünde duruyor, bakalım kendiliğinden açılacak mı?

 

Meraklıcıktır, daha, daha fazlasını istiyor.

 

Ailesinin yanından uzaklaşıp aşağı inince, buluyor aradığı cevabı. Orada çalışanlar onu fark edene kadar, hayretle durup devasa buhar kazanlarına bakıyor ve ‘demek uçakları burada yapıyorlar’ diyor kendi kendine, sırrı çözmekten memnun.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ