18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Belediye baştan sona yenilenmeli
14 Temmuz 2012 Cumartesi 10:30

Belediye baştan sona yenilenmeli

Haberdar’a konuşan vatandaşlar, LTB’de yaşanan krizin nedeninin, kötü yönetim, hesapsız harcamalar ve aşırı istihdamlar olduğunu düşünüyor

Rana SARRO- Abbas ELMAS

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) yaşanan sorunların nedeninin kötü yönetim, hesapsız harcamalar ve aşırı istihdamlar olduğunu düşünen vatandaşlar, belediye yönetiminin baştan sona yenilenmesi gerektiğini düşünüyor.

Haberdar’a konuşan vatandaşlar, LTB’de birçok yanlışlıkların yapıldığı yönünde görüş belirtirken, yapılan yanlışlıkların faturasının halka ödettirilmemesi gerektiğini söyledi.

Lefkoşa Belediyesi’nde çalışanların ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta yatırımlarının yapılmaması konusundaki hassasiyetini de ortaya koyan vatandaşlar, çalışanlarının maaşlarının gününde ödenmemesinin yanlışlığına da dikkat çekti.

Belediye’de yaşanan krizden farklı mercileri sorumlu tutan vatandaşlar, LTB’nin kötü yönetildiği fikrinde birleşti. 

 

Salih Kırcal:

“Belediye hortumlamalardan bu hale geldi”

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin neden bu duruma geldiği devlet büyüklerine sorulmalıdır. Belediye hortumlama yüzünden bu hale geldi. Bu olanların sorumlusu siyasiler değil midir? Belediyenin düzelmesi için başta devlet büyükleri olmak üzere, en yüksek makamdan en düşüğüne kadar tümünün revize olması lazım. Kararname çıkarmayla, izne çıkarmayla bu film yürümez. İzne çıkması gerekenler aslında baştakilerdir. LTB için oturup bir konsensüs sağlamaları gerekiyor. Çünkü dünyanın önünde karagöz olduk. Başta hükümette olanlar ve herkes kendine çeki düzen vermelidir. Yönetim artık gençlere bırakılmalıdır.

 

Kemal Ulutaş:

“DP- UBP ve Başkan suçludur”

Lefkoşa Belediyesi’nin bu duruma gelmesinden sorumlu birkaç merci vardır. Belediyeye partizanca istihdam yapan Demokrat Parti, Ulusal Birlik Partisi ve LTB Başkanı Bulutoğluları suçludur. Yine, LTB’de bir sürü açık varken, krediler ve borçlanmalar yapılmasından Başbakan İrsen Küçük ve hükümettekiler sorumludur. Ayrıca, Sayıştaylık’ın LTB hakkında birçok suç duyurusu varken, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nün bir harekette bulunmaması da büyük hatadır.  Belediyeler, halka hizmet vermek için, bölgedeki çevreyi güzelleştirmek, sosyal ve kültürel etkinlikleri düzenlemek için vardır. Ancak LTB’ye o kadar çok istihdam yapıldı ki, belediyenin geliri, çalışanların maaşlarını karşılamıyor. Belediye’deki bu krizin atlatılması için, gereksiz istihdamların durdurulması ve işçi fazlalığına son verilmesi gerektiğini düşünüyorum. LTB’nin bir denetleyicinin kontrolünden olması gerekir.

 

Çağlar Aydemir:

“Yanlışlıklar belediyenin içinde aranmalı”

Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki sorun sadece Lefkoşalı’nın sorunu değildir. Ben Lefkoşalı değilim ancak yaşananları takip ediyorum. LTB’de yapılan büyük yanlışlıklar ve yolsuzluklar görüyorum. Lefkoşa Belediyesi en güçlü belediye olmalıydı, en büyük kaynakları alan, geliri çok olan bir belediyedir. Böyle bir belediye bu hale geliyorsa bunun yanlışlığını belediyenin kendi içinde aramak lazım. Çalışanını ödeyemiyorsa, ödeyebileceği kadar işçi barındırmalıdır. Her parti kendi adamlarını belediyeye yerleştirmemelidir. Başa gelen her parti yüzer tane kendi adamını içeriye oturtuyorsa tabi ki belediye bu yükü kaldıramaz. Lefkoşa Belediyesi’nin düzelmesi için daha düzgün bir kadro oluşturulması, çok daha sıkı kontroller edilmesi gerekir. Bir belediye başkanı hükümet gibi serbest bırakılıyor ve yanlışlarına dur denmiyorsa, bu gemi batar.

 

Cafer Baran:

“LTB yönetiminden kaynaklanıyor”

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin bu hale gelmesinin nedeni yönetimden kaynaklanıyor. Çalışanın suçu nedir? Çalışanın yatırımları yapılmadığında Belediye’den nasıl bir verim beklenebilir. Yöneticiler bunu bilmiyor mu? Tabi ki bilirler. Belediye’de insanlara iş veriliyor, yatırımı yapılmıyor, bu hiç doğru değildir. Cebinde beş kuruş parası olmayan, bankalara borcu olan, ev kirasını ödeyemeyenlerin, motivasyonu nasıl olsun ve işlesinler?

 

Aydın Balat:

“Belediye’deki torpile son verilmeli”

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan tüm bunlar bence hükümet kaynaklıdır. Lefkoşa Belediyesi’ndeki bu krizin düzelmesi için öncelikle belediye içerisindeki torpilin ortadan kalkması lazım. Belediyeye çalıştırılacak adam alınmalı ve çalışanlar da adam gibi çalıştırılmalıdır. Çalışanların gerekli performansı göstermemesi demek, halkın yeterli hizmeti alamaması demektir. Bu da belediyenin gelirinin düşmesi veya gelir sağlayamamasına neden olur. LTB’nin düze çıkabilmesi için, elemen fazlasının önüne geçilmesi ve gerektiği kadar elemanla yeterli verimin sağlanması lazım.

 

İbrahim Ortak:

“Gerçekten çalışacak olanlar tutulmalıdır”

Başta olan herkesin bir iki adamının Lefkoşa Belediyesi’ne sokulmasıyla çalışan sayısı kabardı. Partizanlıkla personel sayısının şişirilmesi yapılan en büyük hata olmuştur. Belediyenin durumunun düzelmesi için, birilerinin tanıdığı veya ailesi olduğu için değil, çalıştırılacak olan kişiler Belediye’de işe alınmalıdır. Aşırı istihdamlara son verilmelidir.

 

Mustafa Yenigün:

“Harcamalara dikkat edilmeli”

Son iki yılda yapılan hesapsız harcamalar Lefkoşa Türk Belediyesi’ni bu duruma düşürmüştür. Belediye Başkanı Bulutoğluları’nın, Hamitköy’de yaptığı evler nedeniyle ve yine maddi sıkıntı çeken ve belediyeye giderek para isteyen her vatandaşa Cemal Başkan’ın yardımcı olması, Belediye’nin bu hale düşmesinin nedeninin nedenlerindendir. Bulutoğluları, fakir vatandaşlara hesapsızca yardım etti ve fazla açıldı. LTB’nin durumunu ben bunlara bağlıyorum. Belediyede iş yapmadan maaş ödenenler olduğu herkesçe biliniyor. LTB’nin düzelmesi için bu istihdamlara son verilmeli ve yapılan harcamalara dikkat edilmelidir.

 

Hasan Koçarslan:

“Her yetkilinin yakınları oraya dolduruldu”

Lefkoşa Belediyesi idaresizlik ve beceriksizlik yüzünden bu hale düşmüştür. Kamu kuruluşları, KİT veya belediyeler eğer partizanlıkla yönetilirse olacağı budur. Şu senin partinden bu benim partimdendir ve onu da ötekini de işe alalım dendiğinde bu iş yürümez. Lefkoşa Belediyesi en fazla vergi toplayan belediyedir. Ancak belediyeye yapılan aşırı istihdamlar sonucunda, çalışanların bir şey üretmeden maaş alması belediyeyi yıkıma sürüklemiştir.

 

Hasan Kaya:

“Doğru elemanlar, doğru işe verilmeli”

Lefkoşa Türk Belediyesi, çalışanların maaşlarını zamanında alamamasından kaynaklanan Lefkoşa’da pislik ve çöplüklerin hâkim olmasıyla biliniyor. Bunların sorumlusu halk değildir, baştaki yetkililerdir. Belediyenin bu krizden kurtulması için yetkililerin çare araması gerekiyor. Lefkoşa’da yapılan projeler için kaynak sağlanamaması da nedenlerden olabilir. Belediyede ayrıca çok fazla personel mevcuttur. Eleman fazlasının eleman sıkıntısı çekilen yerlere atanması ve doğru elemanın doğru işi yapmasının sağlanması gerekiyor.

 

Faruk Hüke:

“Belediye baştan sona yenilenmeli”

Lefkoşa’daki çevre kirliliğinin, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin çalışanlarını ödeyememe sıkıntısından kaynaklandığını biliyoruz. Belediyede yaşanan krizin nedenlerini tam bilemiyoruz ancak Belediye Başkanı da dahil olmak üzere belediyenin baştan sona tamamen yenilenmesi gerektiğini düşünüyorum.  

 

Feridun Kahramanoğlu

“Bütçesine göre hareket etmeliydi”

“Cemal Başkan DP’den ayrılıp UBP ye geçmeseydi, insancıl davranmayıp gereğinden fazla personel almasaydı, bütçe uygun olmadan Belediye Sarayı yapılmasa ve bazı projeler için borçlanmasaydı belediye bu durumda olmazdı. Baştaki siyasiler de Cemal Başkan’dan biraz çekindikleri için ipini çektiler. Gereksiz personel ve de masa başında oturup da maaş alanların da maaşlarından kesinti yapılarak, belediye bütçesinden büyük borçlanmalar yapmamaları gerekmektedir. Liderlerimiz gibi görünenler de artık ceplerini ve yandaşlarını zengin etmek yerine bu halka daha güzel ve düzenli bir sistem kurmaları gerekir”

 

Hikmet Bizden:

“Grev fonundaki paralar nereye uçtu?”

 “LTB bu ülkenin aynasıdır. Oy uğruna istihdam yapıldı. Sendika istihdam yapılırken ses çıkarmadı. İşe başlayanlar üyem olacak grev fonuna daha fazla para toplanacak dedi ancak grev fonundan aç kalan üyelerine bir ekmek parası dahi vermedi. Sendikanın topladığı paralar buhar oldu resmen. LTB’nin batmasına neden olanlar bir an önce tespit edilerek mahkemeye verilmelidir. Mahkeme’den çıkacak karar sonucunda da erken seçim yapılmalıdır veya mahkeme suçlu bulmazsa herkes koltuğuna oturmalı ancak sendikanın hesapları sendikalar mukayyitliği tarafından teftiş edilmelidir. Grev fonundaki paralar nereye uçtu ortaya çıkarılmalı ve suçlular cezalandırılmalıdır.”

 

Kemal Yamantürk:

“Cemal Başkan’ın hiçbir suçu yoktur”

“LTB’nin bu durumda olmasında bence Cemal Başkan’ın hiçbir suçu yoktur. Cemal Başkan hükümetin açıklarını kapatsın, oy toplamak uğruna hükümetin söz verdiği kişileri işe alsın diye bu durumlara geldi. Zaten KKTC devletinin de LTB’den bir farkı kalmadı. Bakanlar kurulumuz toplanıp hükümeti de, yani kendi kendilerini de zorunlu izine çıkartsınlar.”

 

Buğra Göktay:

“İstihdam yapılırken belediyenin sesi çıkmadı”

 “Belediye ve mağdur olan çalışanlar tamamen BES’in kurbanıdır. Sendika çalışanların olduğu gibi, LTB’nin de çıkarlarını korumak zorundadır. Zamanında istihdamlar yapılırken sendikanın hiç sesi çıkmadı. Belediye batınca da ortalığı ayağa kaldırdılar. Grevler boyunca da çalışanlara hiçbir yardımda bulunmadı. Bu süreçte şov yapıldı. Bundan sonrası için halk, belediyeye karşı daha duyarlı davranmalı ve borçları olanların açık hesaplarını kapatmalıdır. Yöneticiler bundan sonra atılacak adımları iyi değerlendirmeli ve yorganlarını ayaklarına göre uzatmalıdırlar.”   

 

Gurur Güldaş:

“Yersiz ve gereksiz harcamalar yapılmamalı”

 “Lefkoşa Türk Belediyesi’nde bence bugüne kadar ayaklarını yorganlarına göre uzatmalıydılar. Gereksiz bir sürü harcama yapıldı ve gereğinden fazla istihdam yapıldı. Bundan sonrası için de ayni şeyler geçerlidir. LTB’nin hükümetin istihdam kapısı olma düşüncesinden vazgeçilerek, belediyede yerinde ve gerekli harcamalar yapmalıdır.”

 

Celal Selçuklu:

“Başkan iyi niyetinden zarar görmüştür”

 “LTB’de yapılan yanlışların haddi hesabı yok. Cemal başkan bugüne kadar hep iyi niyetinden dolayı zarar görmüştür. Bir de halkın seçimlerde başa getirdiği bir kişiyi hükümetin yasa gücünde emirname çıkararak zorunlu izne çıkarması da hiç hoş değil. Yasadışı yapılan bir işi gayri yasal bir yolla cezalandırmak gibi bir iş yapıldı. Bundan sonra LTB denetim altında tutulmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınılmalıdır. Bir de LTB, seçimlerde oy toplamak uğruna istihdam kapısı olarak görülmekten vazgeçilmelidir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ