18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Bedeli ağır olur”
11 Şubat 2012 Cumartesi 12:25

“Bedeli ağır olur”

Hristofyas’ın BM’ye sunduğu Güney'İn Kıbrıs sorununa ilişkin tezlerini içeren ve Rum tarafını karıştıran belgeyi, Doç. Dr. Tufan Erhürman Haberdar'a değerlendirdi…

Yurdagül BEYOĞLU

 

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununa ilişkin, tüm konulardaki görüşlerini içeren ve 15 Aralık'ta BM'ye sunmuş olduğu 23 sayfalık belgenin Rum tarafını karıştırdığı iddia edildi.

 

Habere konu belgeyi Haberdar Gazetesi’ne değerlendiren Doç. Dr. Tufan Erhürman, medyada yayınlanan belgenin Kıbrıs Rum tarafının Talat-Hristofyas görüşme süreci boyunca dile getirdiği tezlerden ciddi bir farklılık içermediğini söyledi.

 

 

“Hristofias’ı yıpratma çabası”

 

 “Eğer Rum tarafının bu konulardaki pozisyonunda herhangi bir değişiklik yoksa bu, Eroğlu-Hristofyas görüşmelerinde ciddi konulardan herhangi birinde kayda değer bir ilerleme sağlanamamış olduğu anlamına gelir” diyen Erhürman, Güneydeki bazı sağcı gazetelerin bu belgeden hareketle Hristofyas’ı eleştirmelerinin, federasyona/ Annan Planı’na tamamen karşı olmalarından ve yaklaşan başkanlık seçimleri dolayısıyla Hristofyas’ı yıpratma çabasından başka bir anlam içermediğini kaydetti.

 

 

“Tek fark…”

 

Medyada yer alan belgedeki tek ciddi farkın, çapraz oyla dönüşümlü başkanlığın bir paket olduğunun netleştirilmiş olması olduğunu vurgulayan Erhürman şöyle konuştu: “Tek ciddi fark, çapraz oyla dönüşümlü başkanlığın bir paket olduğunun netleştirilmiş olması ve bu olmazsa 1960 sistemine (başkan Rum, başkan yardımcısı Türk) dönülmesinin önerilmesidir. Kıbrıs Türk tarafının bu konu üzerinde ciddi mesai harcaması gerektiği kanaatindeyim. Çünkü bu pozisyon BM’yi ikna edebilecek bir mantığa sahiptir.”

 

 

“Meşruiyet için her iki toplumdan oy alması şart”

 

 Erhürman, pozisyonun mantığının, dönüşümlü başkanlık dolayısıyla her iki toplumun da başkanı olacak olan kişinin meşruiyetinin sağlanabilmesi için her iki toplumdan da oy almasının gerekliliği olduğunu belirtti. Bunun Türk tarafınca önerilecek bir formülle sağlanamaması durumunda, ikinci tercihin 1960 sistemi olacağını ve böylece federasyonda tarih boyunca bir Türk başkan olamayacağına dikkat çeken Erhürman, “bu da kanımca Kıbrıslı Türkler için olmazsa olmaz olan dönüşümlü başkanlık kazanımının yitirilmesi anlamına gelir” dedi.

 

 

“Çok dikkatli olunmalı”

 

 Kıbrıs Türk tarafının bu noktada çok dikkatli olması gerektiğine vurgu yapan Erhürman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dönüşümlü başkanlığı BM’yi ikna edecek bir meşruiyet zemini çerçevesinde kabul ettirecek formüller geliştirmelidir. 1960 sistemine dönüş anlamına gelecek bir önerinin BM’nin aklına yatması halinde, Türk tarafının bunca yıllık müzakere sürecinde kazandığı bu pozisyonun kaybedilmesinin  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ